Vojáci kupují další vozy za miliony. Opět bez soutěže

Pavel Baroch
22. 11. 2007 9:45
Omnipol, vážný uchazeč, vyšel nakonec naprázdno
Obrněné vozidlo Dingo
Obrněné vozidlo Dingo | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zatímco armáda vyjednává s italskou firmou Iveco o nákupu čtyř lehkých obrněných vozidel do zahraniční mise v Afghnánistánu, uzavřeli vojáci smlouvu s jinou společností na stejné zboží.

Od firmy MPI Group koupí za 135 milionů korun čtyři stroje Dingo 2.

Kromě toho, že jsou oba typy obrněných vozidel určeny do Afghánistánu, mají společné i to, že si je vojáci pořizují bez klasického výběrového řízení. Zdůvodnění? Armáda potřebuje stroje co nejrychleji a soutěž by podle ní trvala příliš dlouho.

Iveco by tak mohly do Afghánistánu vyrazit koncem března, Dingo ještě o měsíc dříve.

Pro policisty jeden vůz, pro špiony druhý

Proč si ale armáda pořizuje do Afghánistánu dva typy vozidel? Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek to vysvětluje tím, že oba vozy armáda využije pro jiné účely.

Vojenské zpravodajství chce spíše větší auta, aby v nich mohlo přepravit více vojáků. Proto si vybralo prostornější Dinga.

A vojenští policisté spíše počítají s tím, že se více dostanou do bojových operací, a k tomu se podle nich více hodí automobily Iveco.

Právě s vozy Iveco jezdí v Afghánistánu britští vojáci, pod jejichž velením speciální jednotky českých vojenských policistů slouží. A Britové s vozidly mají dobrou zkušenost.

"Jsou s nimi spokojení," řekl Aktuálně.cz Jan Pejšek z tiskového oddělení ministerstva obrany. Dodal, že Češi by s auty Iveco mohli využívat veškeré zázemí britských vojáků.

Ve hře je ještě americký Hummer

Kromě těchto dvou vozidel ovšem ministerstvo obrany vyjednává s americkými vojáky o zapůjčení více než dvaceti strojů Hummer. S těmito vozy by Češi jezdili jen po dobu své mise v Afghánistánu.

"Vyjednávání je v pokročilém stádiu, ale uzvařeno ještě není," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Lehký obrněný vůz Iveco
Lehký obrněný vůz Iveco | Foto: Iveco

Omnipol vyšel naprázdno

Výběr lehkých obrněných vozidel do zahraničních misí byl od počátku podezřelý. Armáda totiž zkraje roku nastavila podmínky pro zájemce tak, že je dokázaly splnit jen dva stroje. V obou případech by vozidla dodal Omnipol.

Šéf Omnipolu Richard Háva má přitom blízké vazby na vlivné lidi v KDU-ČSL, která dlouhodobě obsazuje významné funkce na ministerstvu obrany.

Armáda se ale nakonec s Omnipolem na kontraktu nedohodla a sáhla po jiných značkách. Italské Iveco, s nímž nyní také jedná, vloni vojáci vyřadili ze soutěže o nejdražší armádní zakázku - nákup obrněných transportérů za bezmála 24 miliard korun. Iveco se obrátilo k soudu, který spor definitivně nerozhodl.

Ministerstvo obrany i Iveco ovšem odmítají, že by šlo o částečnou kompenzaci za vyškrtnutí z výběrového řízení na transportéry.

 

Právě se děje

Další zprávy