Vojáci byli u razie v ČT. Teď přišli o místa i peníze

Radek Nohl Radek Nohl
17. 7. 2011 15:10
Jeden vojenský policista odešel do civilu, další dva si výrazně finančně pohoršili
Tři vojenští policisté dohlíželi nad zásahem v ČT, teď přišli o své funkce.
Tři vojenští policisté dohlíželi nad zásahem v ČT, teď přišli o své funkce. | Foto: Repro: ČT

Praha - Tři vysoce postavení ozbrojený zásah v budově České televize, přišli o své funkce.

Mluvčí ministerstva obrany Jiří Štábl Aktuálně.cz řekl, že Drahoslav Blažek odešel do civilu, z Jaroslava Koláře se stal obyčejný úředník a Pavel Mareček nyní pracuje u dopravní policie v Žatci.

"Drahoslav Blažek skončil u vojenské policie k poslednímu červnu," podotkl Štábl. Kolář s Marečkem si výrazně pohoršili, oba nyní pobírají nižší platy. 

Jediným příslušníkem, který byl původně postaven mimo službu, ale po prošetření celého případu se vrátil zpět do své funkce, je tak pouze šéf Vojenské policie Vladimír Ložek.

Ten podle Inspekce ministra obrany o tom, že v budově ČT zasahovali maskovaní příslušníci armády se samopaly, nevěděl.

Česká televize se "opevnila" novými turnikety

Vedení České televize se poté, co se policisté do budovy bez problémů dostali, rozhodlo, že zvýší její zabezpečení. Za zhruba 400 tisíc korun instalovala veřejnoprávní televize u vstupu nové turnikety.

"Je asi jasné, že impulsem se stal neadekvátní zásah vojenské policie, která nás de facto tímto poněkud nešťastným způsobem upozornila na to, že dostat se do budovy, odkud jde živé vysílání, je příliš snadné," prohlásil pro Aktuálně.cz mluvčí České televize Ladislav Šticha.

Další opatření, která by měla zvýšit bezpečnost v budově ČT, podle něj budou nyní následovat.

Tajný dokument vojenští policisté nenašli

Po zuby ozbrojení příslušníci armády vnikli do veřejnoprávní televize kvůli originálu dokumentu k údajné kauze bývalého šéfa vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka.

Zabavené věci vrátili příslušníci armády po několika dnech zpět.
Zabavené věci vrátili příslušníci armády po několika dnech zpět. | Foto: Ludvík Hradilek

Ve své kanceláři ho měl mít reportér ČT Karel Rožánek. To se ale nakonec nepotvrdilo. Vojenská policie si přesto z budovy televize odnesla plné pytle věcí, které kromě Rožánka patřily i redaktorům ČT Luboši Rosímu a Richardu Samkovi.

Ministr obrany Alexandr Vondra označil zásah za hloupou demonstraci síly. Vojenští policisté původně odmítali, že by chybovali. Po několika dnech ale připustili, že nemuseli vtrhnout do televize ozbrojení. Poté redaktorům vrátili i zabavené věci.   

Zásahová jednotka vojenské policie byla k 1. dubnu rozpuštěna. Spekulace o tom, že šlo o důsledek zásahu v ČT, vedení vojenské policie popřelo s tím, že šlo o dlouhodobě připravovaný krok.

 

Právě se děje

Další zprávy