Vodka a rum zdraží o 12 korun za litr, pivo o korunu

ČTK ČTK
30. 12. 2009 16:27
Ceny rostou hlavně kvůli vyšší spotřební dani. Zdraží i cigarety
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ahold Slovakia

Praha - Cena litru vodky a tuzemáku, nejoblíbenějších domácích lihovin, by zejména v důsledku lednového zvýšení spotřební daně mohla vzrůst zhruba o 12 korun. Řekl to prezident Unie výrobců lihovin Vladimír Steiner.

Od ledna ze stejných důvodů kromě lihovin nejspíše zhruba o korunu vzroste cena půllitru piva, od února podraží také cigarety.

Podle Steinera je velmi pravděpodobné, že prodejci do nových ceníků dodatečně zahrnou také růst dalších nákladových položek, které během roku do cen nepromítli, samotné daně zvýší cenu asi o devět korun. Kromě spotřební daně vzroste začátkem nového roku také sazba daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod z 19 na 20 procent.

Češi si kvůli lednovému zdražení lihovin dělají zásoby a obchodníci v závěru roku hlásí vyšší prodej alkoholických nápojů, který částečně souvisí i se silvestrovskými oslavami. "U dražších položek alkoholických nápojů se jedná až o 70procentní nárůst prodeje," říká mluvčí prodejen Albert Lukáš Hora.

Cigarety zdraží až od února

Podle jednatele společnosti Imperial Tobacco Kamila Provazníka by mohla krabička cigaret od února podražit až o tři koruny. Ceny nejspíše nevzrostou již po lednovém zvýšení sazby DPH. "Část ze svých marží během prvního měsíce roku 2010 obětují výrobci, část obchodníci," míní Provazník.

"V návaznosti na zvýšení DPH a spotřebních daní v příštím roce je pro nás momentálně předčasné hovořit o tom, jak se to přenese do cen cigaret, jelikož naše cenová politika je vždy ovlivněna více faktory, například preferencemi spotřebitelů," říká ředitelka vnějších vztahů společnosti Philip Morris ČR Andrea Gontkovičová.

Lednové zvýšení spotřebních daní a sazeb daně z přidané hodnoty by podle ministerstva financí mělo do státního rozpočtu v příštím roce přinést zhruba 23 miliard korun. Výdaje domácností by se podle dosavadních odhadů měly kvůli zdražení zboží a služeb zvýšit o stokoruny měsíčně.

Změny jsou výsledkem vládního úsporného balíčku. Cílem bylo snížit plánovaný schodek státního rozpočtu v příštím roce z 230 miliard na 163 miliard. Všechny změny jsou schváleny pouze pro rok 2010.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy