V Dejvicích stále neteče pitná voda. Našly se v ní noroviry

ČTK ČTK
27. 5. 2015 17:58
Praha 6 podá kvůli znečištění bakteriemi a viry trestní oznámení na neznámého pachatele, voda nebude pitná ještě nejméně dva dny.
Lidé na Praze 6 vykupují balenou vodu.
Lidé na Praze 6 vykupují balenou vodu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Voda v pražských Dejvicích nebude pitná ještě nejméně dva dny, řekl na tiskové konferenci po zasedání krizového štábu starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Radnice podá kvůli znečištění bakteriemi a viry trestní oznámení na neznámého pachatele, dodal. S distribucí vody do vyšších pater domů by měli začít pomáhat hasiči, uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Voda není pitná od víkendu a střevními potížemi trpělo téměř 200 obyvatel. "Voda, která teče z kohoutku v Praze 6, stále není pitná a nebude ještě dva dny. Čeká se na další výsledky testů, které dělá hygienická stanice," řekl Kolář. Podle něj je ale možné vodu používat k mytí nádobí a k základní osobní hygieně. Použitelná je i po převaření.

Radnice rovněž požádala magistrát o další pomoc. Do akce budou zapojeni hasiči, kteří pomůžou s distribucí vody do domácností seniorům a handicapovaným. Také vznikne nová infolinka.

Radnice podá trestní oznámení na neznámého pachatele. Může tam být několik trestných činů.

Hygienici ve vzorcích stolice nemocných lidí nově objevili i tzv. noroviry, které způsobují akutní průjmová onemocnění. Dosud se mluvilo pouze o přítomnosti koliformních bakterií.

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) ve středu nalezly slepé rameno, které zřejmě kontaminaci vody zavinilo. "Je to odbočka z roku 1925 a v 60. letech minulého století byla předělávána a nebyla zakreslena do mapy. Celý řad je odstaven z provozu. Zítra (ve čtvrtek) druhou část projde kamera a následně budeme zaslepovat to rameno," řekl ředitel PVK Petr Mrkos.

Voda byla kontaminována v pátek. Bez pitné vody je v současné době asi 32.000 obyvatel Dejvic a Bubenče.

 

Právě se děje

Další zprávy