Voda v brněnských kohoutcích je bez bakterií, pitná bude v sobotu v podvečer

ČTK ČTK
16. 9. 2016 17:40
Ve středu informovalo město Brno své občany, aby preventivně pili vodu ze svých kohoutků jen po převaření. Příčinou byl výskyt koliformní bakterie, jejíž množství nebylo lidskému zdraví nebezpečné, ale u citlivějších jedinců mohlo způsobit problémy. V kontrolních vzorcích ze středy však již žádné bakterie nebyly. V sobotu okolo 18. hodiny by tak voda dodávaná do domácností mohla být opět pitná - bez nutnosti převaření.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno - V kontrolních vzorcích brněnské vody, které byly odebrané ve středu, se zatím neobjevily koliformní bakterie. "Brněnské vodárny a kanalizace (BVK) z toho usuzují, že v sobotu okolo 18:00 by měla být voda dodávaná do domácností opět pitná i bez převaření," řekl dnes novinářům primátor Petr Vokřál (ANO). Je však třeba vyčkat třídenní lhůty, po kterou je nutné vzorek sledovat.

Brňané a také obyvatelé dalších více než 40 obcí, kam dodávají vodu BVK, mají doporučeno pít vodu z kohoutku preventivně pouze po převaření. Ve dvou pondělních vzorcích z Komína a Žebětína se totiž objevily minimálním množství koliformní bakterie, přičemž vyhláška stanovuje nulovou toleranci. Zjištěné kmeny bakterií však nemají být podle vyjádření BVK lidskému zdraví nebezpečné, problémy by mohly způsobit u citlivějších jedinců.

Pravděpodobnou příčinou jejich výskytu jsou vysoké teploty a tedy menší účinnost dezinfekčních prostředků ve vodě, která je dodávaná z Vírské přehrady zásobující zhruba třetinu Brna. Tato voda se mísí v Čebíně s vodou z druhého březovského vodovodu, dvě třetiny Brna zásobuje pouze první březovský vodovod. "Definitivně příčinu však budeme znát až později. Musíme prostudovat veškeré provozní záznamy zhruba měsíc zpět," řekl zastupující ředitel BVK Petr Šindler.

"Nyní se ukázala účinnost přijatých opatření a s velkou pravděpodobností v sobotu zrušíme ve čtvrtek vyhlášený stav," řekl Vokřál. Vodárny pouštěly do potrubí čtyřnásobné množství chloru a také dělaly mimořádné proplachy vodovodních řadů. "Chci občany Brna vyzvat ke klidu," doplnil Vokřál. Mnozí lidé totiž již během čtvrtku a také během dneška vykoupili velké zásoby balené vody v obchodech.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy