Vnučka Peroutky si neúspěšně stěžovala na soudkyni, právník státu hájil i jejího manžela Tluchoře

ČTK ČTK
14. 10. 2015 14:34
Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, která žaluje stát kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana, neuspěla s námitkou proti soudkyni. Ta podle ní může být podjatá, je totiž manželkou exposlance Petra Tluchoře. Bývalého politika v kauze takzvaných trafik hájil stejný advokát, který nyní zastupuje stát. Soudkyně podjatost také odmítla. Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu.
Peroutkova vnučka Terezie Kaslová.
Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. | Foto: ČTK

Praha - Vnučka Ferdinanda Peroutky, která žaluje stát kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na novinářovu adresu, se domnívá, že soudkyně by mohla být podjatá.

Spor totiž bude rozhodovat Kateřina Tluchořová, manželka exposlance Petra Tluchoře.

Bývalého politika přitom při jeho obvinění v trestní kauze takzvaných trafik úspěšně hájil tentýž advokát, který ve sporu o Peroutku zastupuje stát.

Soud však námitku podjatosti zamítl, vyplývá z usnesení.

Stíhání bylo zastaveno

"Soudkyně Mgr. Kateřina Tluchořová není vyloučena z projednávání a rozhodnutí věci vedené u Obvodního soudu pro Prahu 1," potvrdila Markéta Puci, mluvčí pražského městského soudu, který o námitce podjatosti rozhodoval.

Právním zástupcem státu ve sporu s Peroutkovou vnučkou je advokát Marek Nespala, který byl Tluchořovým obhájcem v kauze "trafik".

Vyšetřovatelé tehdy tvrdili, že Tluchoř složil poslanecký mandát výměnou za příslib výhodné funkce.

Trestní stíhání bylo zastaveno na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu, který konstatoval, že Tluchoře kryje poslanecká imunita.

Odměna ze společného jmění

Peroutkova vnučka Terezie Kaslová požádala o zvážení, zda soudkyně, která je Tluchořovou manželkou, "nemůže mít zájem na výsledku řízení" ohledně Zemanových výroků.

"Žalobkyně (Kaslová) uvádí, že lze předpokládat, že odměna JUDr. Nespalovi byla hrazena z prostředků společného jmění manželů a že celá rodina Bc. Tluchoře pozitivně vnímá fakt, že byl zproštěn všech obvinění, byla mu dána morální i peněžitá satisfakce a že má na tomto zásluhu JUDr. Nespala," shrnul pražský městský soud ve svém usnesení výhrady Kaslové.

Samotná soudkyně Tluchořová k námitce uvedla, že ke stranám sporu ani k věci samotné nemá žádný vztah a že jí nejsou známy žádné skutečnosti, které by zakládaly důvod pochybovat o její nepodjatosti.

Pražský městský soud následně námitku podjatosti posoudil jako nedůvodnou.

Spory začaly už v lednu

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu.

"Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," řekl tehdy prezident.

Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale Peroutka nikdy článek s názvem Hitler je gentleman nenapsal. Druhý text existuje, ale nenapsal ho Peroutka.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy