Vnučka Peroutky si neúspěšně stěžovala na soudkyni, právník státu hájil i jejího manžela Tluchoře

ČTK ČTK
14. 10. 2015 14:34
Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, která žaluje stát kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana, neuspěla s námitkou proti soudkyni. Ta podle ní může být podjatá, je totiž manželkou exposlance Petra Tluchoře. Bývalého politika v kauze takzvaných trafik hájil stejný advokát, který nyní zastupuje stát. Soudkyně podjatost také odmítla. Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu.
Peroutkova vnučka Terezie Kaslová.
Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. | Foto: ČTK

Praha - Vnučka Ferdinanda Peroutky, která žaluje stát kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na novinářovu adresu, se domnívá, že soudkyně by mohla být podjatá.

Spor totiž bude rozhodovat Kateřina Tluchořová, manželka exposlance Petra Tluchoře.

Bývalého politika přitom při jeho obvinění v trestní kauze takzvaných trafik úspěšně hájil tentýž advokát, který ve sporu o Peroutku zastupuje stát.

Soud však námitku podjatosti zamítl, vyplývá z usnesení.

Stíhání bylo zastaveno

"Soudkyně Mgr. Kateřina Tluchořová není vyloučena z projednávání a rozhodnutí věci vedené u Obvodního soudu pro Prahu 1," potvrdila Markéta Puci, mluvčí pražského městského soudu, který o námitce podjatosti rozhodoval.

Právním zástupcem státu ve sporu s Peroutkovou vnučkou je advokát Marek Nespala, který byl Tluchořovým obhájcem v kauze "trafik".

Vyšetřovatelé tehdy tvrdili, že Tluchoř složil poslanecký mandát výměnou za příslib výhodné funkce.

Trestní stíhání bylo zastaveno na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu, který konstatoval, že Tluchoře kryje poslanecká imunita.

Odměna ze společného jmění

Peroutkova vnučka Terezie Kaslová požádala o zvážení, zda soudkyně, která je Tluchořovou manželkou, "nemůže mít zájem na výsledku řízení" ohledně Zemanových výroků.

"Žalobkyně (Kaslová) uvádí, že lze předpokládat, že odměna JUDr. Nespalovi byla hrazena z prostředků společného jmění manželů a že celá rodina Bc. Tluchoře pozitivně vnímá fakt, že byl zproštěn všech obvinění, byla mu dána morální i peněžitá satisfakce a že má na tomto zásluhu JUDr. Nespala," shrnul pražský městský soud ve svém usnesení výhrady Kaslové.

Samotná soudkyně Tluchořová k námitce uvedla, že ke stranám sporu ani k věci samotné nemá žádný vztah a že jí nejsou známy žádné skutečnosti, které by zakládaly důvod pochybovat o její nepodjatosti.

Pražský městský soud následně námitku podjatosti posoudil jako nedůvodnou.

Spory začaly už v lednu

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu.

"Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," řekl tehdy prezident.

Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale Peroutka nikdy článek s názvem Hitler je gentleman nenapsal. Druhý text existuje, ale nenapsal ho Peroutka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy