Ministerstvo vnitra nakoupí vakcíny proti hepatitidě za 14 milionů, bude očkovat policisty

ČTK ČTK
2. 11. 2015 15:29
Ministerstvo vnitra koupí vakcíny na očkování proti hepatitidě za 14 milionů korun. V souvislosti s migrační vlnou musí jeho zdravotnické zařízení urychleně jednorázově naočkovat proti virovým hepatitidám 4482 policistů, pracovníků odborů azylové a migrační politiky či zaměstnance správy uprchlických zařízení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Ministerstvo vnitra nakoupí vakcíny na očkování proti hepatitidě. Ze šesti oslovených firem v jednacím řízení bez uveřejnění vybralo zakázku za 14 milionů korun.

V souvislosti s migrační vlnou bude očkovat 4482 policistů a dalších zaměstnanců resortu.

Očkováni mají být mj. pracovníci odboru azylové a migrační politiky a správy uprchlických zařízení, kteří buď byli nově přijati, nebo přeřazeni z jiné činnosti. Nejnižší cenová nabídka činila 14,032.258,87 koruny bez DPH. Druhá firma v pořadí nabídla cenu jen o 840 korun vyšší, informoval v pondělí Zdravotnický deník.

Nadlimitní veřejná zakázka

Zadavatel se chystá s vítězem uzavřít smlouvu na dodávku vakcíny, ale vyhradil si, než se tak stane, právo zrušit jednací řízení bez uveřejnění, a to bez udání důvodu. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) by měl mezitím předložit informaci o zadávání nadlimitní veřejné zakázky vládě.

Daný způsob zadání veřejné zakázky zvolilo ministerstvo vnitra podle odůvodnění pro vládu proto, že jeho orgán ochrany veřejného zdraví nařídil mimořádné očkování proti virovým hepatitidám v souvislosti s migrační vlnou.

"Veřejnou zakázku je tak nutné zadat v krajně naléhavém případě, aby mohlo být v nejbližším možném čase provedeno mimořádné očkování, a tím bylo ochráněno zdraví příslušníků Policie ČR a dalších zaměstnanců ministerstva vnitra," zdůvodnil Chovanec.

Zdravotnické zařízení ministerstva vnitra očkuje proti hepatitidě každoročně a v rámci svého rozpočtu na to vydává 3,3 až 3,9 milionu korun. Dalším jedním milionem korun přispívá Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra v rámci preventivního programu.

Aktuální očkování má mít větší rozsah než obvykle a musí být provedeno co nejrychleji, proto zadalo ministerstvo zakázku formou jednacího řízení bez uveřejnění. Jinou formou by prý bylo možné zajistit očkování až za zhruba půl roku.

O zakázku soutěžilo šest velkoobchodních společností s léčivy, vedle vítězné firmy Phoenix také Avenier (nabídka 14,033.099,00 Kč), J.K.Trading (14,158.752,55 Kč), Alliance Healthcare (14,230.670,24 Kč), Viapharma (14,253.163,02 Kč) a Pharmos (14,302.463,95 Kč).

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy