Ministerstvo vnitra nakoupí vakcíny proti hepatitidě za 14 milionů, bude očkovat policisty

ČTK ČTK
2. 11. 2015 15:29
Ministerstvo vnitra koupí vakcíny na očkování proti hepatitidě za 14 milionů korun. V souvislosti s migrační vlnou musí jeho zdravotnické zařízení urychleně jednorázově naočkovat proti virovým hepatitidám 4482 policistů, pracovníků odborů azylové a migrační politiky či zaměstnance správy uprchlických zařízení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Ministerstvo vnitra nakoupí vakcíny na očkování proti hepatitidě. Ze šesti oslovených firem v jednacím řízení bez uveřejnění vybralo zakázku za 14 milionů korun.

V souvislosti s migrační vlnou bude očkovat 4482 policistů a dalších zaměstnanců resortu.

Očkováni mají být mj. pracovníci odboru azylové a migrační politiky a správy uprchlických zařízení, kteří buď byli nově přijati, nebo přeřazeni z jiné činnosti. Nejnižší cenová nabídka činila 14,032.258,87 koruny bez DPH. Druhá firma v pořadí nabídla cenu jen o 840 korun vyšší, informoval v pondělí Zdravotnický deník.

Nadlimitní veřejná zakázka

Zadavatel se chystá s vítězem uzavřít smlouvu na dodávku vakcíny, ale vyhradil si, než se tak stane, právo zrušit jednací řízení bez uveřejnění, a to bez udání důvodu. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) by měl mezitím předložit informaci o zadávání nadlimitní veřejné zakázky vládě.

Daný způsob zadání veřejné zakázky zvolilo ministerstvo vnitra podle odůvodnění pro vládu proto, že jeho orgán ochrany veřejného zdraví nařídil mimořádné očkování proti virovým hepatitidám v souvislosti s migrační vlnou.

"Veřejnou zakázku je tak nutné zadat v krajně naléhavém případě, aby mohlo být v nejbližším možném čase provedeno mimořádné očkování, a tím bylo ochráněno zdraví příslušníků Policie ČR a dalších zaměstnanců ministerstva vnitra," zdůvodnil Chovanec.

Zdravotnické zařízení ministerstva vnitra očkuje proti hepatitidě každoročně a v rámci svého rozpočtu na to vydává 3,3 až 3,9 milionu korun. Dalším jedním milionem korun přispívá Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra v rámci preventivního programu.

Aktuální očkování má mít větší rozsah než obvykle a musí být provedeno co nejrychleji, proto zadalo ministerstvo zakázku formou jednacího řízení bez uveřejnění. Jinou formou by prý bylo možné zajistit očkování až za zhruba půl roku.

O zakázku soutěžilo šest velkoobchodních společností s léčivy, vedle vítězné firmy Phoenix také Avenier (nabídka 14,033.099,00 Kč), J.K.Trading (14,158.752,55 Kč), Alliance Healthcare (14,230.670,24 Kč), Viapharma (14,253.163,02 Kč) a Pharmos (14,302.463,95 Kč).

 

Právě se děje

Další zprávy