Vnitro vydá 15 a půl kilometru dat StB

rak
16. 11. 2006 16:30
Praha - Ministerstvo vnitra poskytne přes internet přehled dobových dokumentů z let 1945-1989. Úřad plánuje i další změny. Uvnitř: DOKUMENTY
Archiv bezpečnostních složek ministerstva vnitra stále ukrývá množství nezveřejněných dokumentů a svazků. Požadavek o jejich zpřístupnění musí být v soualadu se zákonem. (Na snímku osobní svazek příslušníka SNB Ludvíka Zifčáka)
Archiv bezpečnostních složek ministerstva vnitra stále ukrývá množství nezveřejněných dokumentů a svazků. Požadavek o jejich zpřístupnění musí být v soualadu se zákonem. (Na snímku osobní svazek příslušníka SNB Ludvíka Zifčáka) | Foto: Aktuálně.cz

Čtyři tisíce fotografií Františka kardinála Tomáška pořízených Správou sledování StB. Část zatím nepublikované eseje, kterou zabavila tajná policie profesoru Václavu Černému. Nebo personální svazek příslušníka SNB Ludvíka Zifčáka.

Návrh na sledování Františka kardinála Tomáška
Návrh na sledování Františka kardinála Tomáška | Foto: Aktuálně.cz

To je jen nepatrný zlomek zajímavých a stále nezveřejněných dokumentů, které leží v Archivu bezpečnostních složek ministerstva vnitra.

Jeho nový ředitel, historik Pavel Žáček, chce listy starého papíru víc přiblížit nejen badatelům a historikům, ale i běžným lidem. "Otevíráme se veřejnosti tím, že na webu bude zveřejněn přehled fondů, které archiv spravuje. K dispozici bude i rozsah zpracovanosti těchto dokumentů," dodává Žáček

Kilometry papíru

Pod Pavla Žáčka v současné době spadá 320 základních fondů. Stránky se dají počítat na desítky milionů. Kdyby je někdo poskládal na sebe, budou dohromady měřit 15 a půl kilometru.

Objektový svazek proti politickým konkuretnům z doby před únorem 1948
Objektový svazek proti politickým konkuretnům z doby před únorem 1948 | Foto: Aktuálně.cz

"V rámci zpřístupňování dokumentů například ministerstvo vnitra poskytlo už asi milion kopií stránek dokumentů. Jde přitom jen o čtyři procenta existujících materiálů," dodává šéf archivu Žáček.

Badatelé mají tradičně největší zájem o dokumenty z operativních správ Státní bezpečnosti. V archivu jsou i spisy správy vyšetřování StB nebo svazky spolupracovníků politické policie.

ÚDV nekončí, změní se

List z vyšetřovacího svazku, vedeného na profesora Václava Černého. Je na něm část z dosud nepublikované eseje, kterou mu StB zabavila při domovní prohlídce
List z vyšetřovacího svazku, vedeného na profesora Václava Černého. Je na něm část z dosud nepublikované eseje, kterou mu StB zabavila při domovní prohlídce | Foto: Aktuálně.cz

Změnit chce ministerstvo vnitra zároveň postavení Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu.

Podle náměstka Zdeňka Zajíčka by měli všichni civilní zaměstnanci přejít pod Archiv bezpečnostních složek. 28 vyšetřovatelů zůstane.

"Probíhá intenzivní diskuse s policejním prezidentem. Myslíme si, že badatelé a historici by měli víc patřit k nám. Činnost ÚDV tím ale nekončí - bude dál specializovaným útvarem, určeným pro vyšetřování zločinů komunismu."

Příprava na Ústav paměti národa?

Dotazník příslušníka SNB Ludvíka Zifčáka
Dotazník příslušníka SNB Ludvíka Zifčáka | Foto: Aktuálně.cz

Souběžně s plány ministerstva vnitra vzniká zákon o Ústavu paměti národa. Ten by měl převzít všechny archiválie z doby totality. A to nejen od ministerstva vnitra, ale i civilní rozvědky nebo minsterstva obrany.

"O Ústavu paměti národa rozhodne Parlament. Pokud vznikne, tak celý náš fond přejde pod něj. Do té doby je k dispozici pro veřejnost."

Foto: Tomáš Daněk
  • ČTĚTE VÍCE:
    Bádat o komunismu? Možná budeme
    Česko možná nakonec bude mít svůj Ústav paměti národa. Zákon o instituci, kterou má například Slovensko, poslanci poslali do dalšího čtení.
 

Právě se děje

Další zprávy