Vnitro stále hledá dva ombudsmany. Policie všechny uchazeče odmítla, úředníky nechtěl chránit nikdo

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
26. 6. 2017 22:00
Hasiči, policisté i ministerští úředníci budou mít svého ombudsmana, rozhodl na konci minulého roku resort vnitra. Ani po půl roce se však nedaří místa obsadit. Povedlo se to pouze hasičům, pro zbytek nově vzniklých kanceláří ale chybí kvalitní zájemci. V případě vnitra se v prvním kole do funkce nepřihlásil nikdo.
Policejní prezident Tomáš Tuhý.
Policejní prezident Tomáš Tuhý. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - V lednu kvůli neefektivitě zrušilo ministerstvo vnitra ombudsmana pro úředníky, hasiče a policisty a rozhodlo se jít cestou specializace tak, aby každá z institucí měla svého ombudsmana. Kromě hasičů se ale obsazení míst nepodařilo. Na pozici na vnitru se v prvním kole nepřihlásil nikdo, u policie zas neuspěl žádný z deseti zájemců.

Na ministerstvu vnitra vyhlásili výběrové řízení už na začátku března a zájemci měli více než měsíc na to, aby se přihlásili. "Nebyla služebnímu orgánu doručena žádná obálka se žádostí o zařazení na uvedené služební místo," popsal mluvčí resortu Ondřej Krátoška. Termín se proto prodloužil až do července.

U policie se na rozdíl od vnitra zájemci našli. "Do prvního kola výběrového řízení se přihlásilo více než deset kandidátů, avšak vhodný adept na tuto pozici se i přesto nenašel, a nikdo tedy vybrán nebyl," řekl mluvčí policejního prezidia Josef Bocán.

Policie tak nechce ani spekulovat, kdy by se místo mohlo obsadit. "Pozice ombudsmana je velmi zásadní. Je to citlivá záležitost, proto je z naší strany maximální snaha vybrat skutečně vhodného kandidáta, kterého budou řadoví policisté vnímat pozitivně," doplnil Bocán.

Podle odborů je už teď cítit, že ombudsman chybí. "Je to pro řadové policisty nepříjemná záležitost, neboť v případě potřeby pomoci se nemají mnohdy na koho obrátit," tvrdí předseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler. Pokud se stížnost týká například policejního prezidia, řeší pak šéfové policie sami sebe a to se odborům nelíbí.

Kritika protikorupčního fondu

Původně byla ombudsmankou pro policii, hasiče i vnitro Blanka Besserová. Podle Nadačního fondu proti korupci ale došlo k reorganizaci záhadně rychle a v utajení. "Ve standardní reorganizaci na starou strukturu navazuje nová, kdežto zde byl rychle zrušen úřad ombudsmana, aniž by byl stanoven plán, co bude následovat," míní Janusz Konieczny z nadačního fondu.

Důvodem zrušení kanceláře by podle něj mohla být snaha na odstranění Tomáše Almera, který s Besserovou spolupracoval a byl výrazným kritikem policejní reformy. Ta sloučila některé elitní útvary policie do velké Národní centrály proti organizovanému zločinu. Také zapříčinil odchod šéfa Útvaru na odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty a několika jeho podřízených.

"Právě nástup Tomáše Almera do Úřadu ombudsmana pravděpodobně spustil tuto reorganizaci. Samotné přestěhování tohoto úřadu krátce před jeho zrušením je pak ilustrací toho, v jakém chaosu tato změna probíhala," dodal Konieczny.

Hasiči mají ombudsmanku od března a už řešila deset případů. "Jedná se o námitky proti služebnímu hodnocení, diskriminaci od nadřízených či mezi kolegy," popsala obecně případy ochránkyně práv hasičů Jarmila Čičmancová. Objevují se i případy, že se na ni obrací dobrovolní hasiči, ti ale do její kompetence nepatří.

 

Právě se děje

Další zprávy