Hraniční případ, říká vnitro k neuznání Janečkova podpisu. Na vyřazení z voleb trvá

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 12. 2022 20:21
Ministerstvo vnitra uznalo, že jeho pracovník postupoval příliš formalisticky, když nezapočítal podpis podnikatele Karla Janečka na petičním archu ve prospěch vlastní prezidentské kandidatury. Vyplývá to z vyjádření vnitra, které si vyžádal Nejvyšší správní soud. Na vyřazení Janečka z voleb ale trvá, jeden sporný záznam podle resortu na výsledku nic nemění.
Karel Janeček.
Karel Janeček. | Foto: Jakub Plíhal

Posuzování Janečkových osobních údajů na petičním archu hodnotí vnitro jako "hraniční případ". Některé číslice nebyly dobře čitelné, přesto operátor spíše měl údaje uznat. Vnitro ve svém vyjádření zároveň poukazuje na to, že jeden hraniční případ nemůže zpochybnit nezapočítání tisíců dalších sporných podpisů, kvůli kterým se Janeček dostal pod zákonnou hranici 50 tisíc podporovatelů.

"Z jediné sporné situace nemůže být usuzováno na systémové pochybení ve vztahu k dalším neověřeným záznamům a nemůže vést automaticky k požadavku na znovuprovedení celé kontroly ze strany jiného orgánu, v daném případě soudu," stojí ve vyjádření. Soud nyní stanovisko vnitra poslal k replice Janečkovi.

Ve svém podání k Nejvyššímu správnímu soudu Janeček obecně uvedl, že právní úprava přímé volby prezidenta je netransparentní a nesrozumitelná, vytváří právní nejistotu a nerovnost mezi kandidáty. Vyzval proto správní soud, aby se kvůli pochybnostem o ústavnosti normy obrátil na Ústavní soud. Pokud návrhu nevyhoví, měl by Nejvyšší správní soud podle Janečka nařídit ministerstvu vnitra, aby jej pro lednovou volbu zaregistrovalo. Domnívá se, že vnitro při kontrole jeho petičních archů vyřadilo některé podpisy neoprávněně.

Ministerstvo ve vyjádření uvedlo, že se při kontrole petičních archů striktně řídí platnou právní úpravou, která ukládá ověřit správnost údajů na náhodně vybraném kontrolním vzorku čítajícím 8500 záznamů, případně ještě na druhém kontrolním vzorku stejné velikosti. Ke všem občanským kandidátům prý přistupovalo stejně, beze snahy někoho zvýhodnit či poškodit. V případě Janečka se nepodařilo v prvním kontrolním vzorku ověřit více než 2730 záznamů, v druhém pak téměř 2550.

Nejvyšší správní soud obdržel v souvislosti s registračním procesem pro volbu prezidenta 13 podnětů. Na soud se obrátilo pět kandidátů, které ministerstvo vnitra do voleb nepustilo. Jde o Janečka, podnikatele Karla Diviše, dále Romana Hladíka, Pavla Zítka a Libora Hrančíka. Soud obdržel také návrh na zrušení registrace Denisy Rohanové. Podala jej skupina senátorů, kteří pro prezidentskou volbu podpořili Marka Hilšera. Soud musí rozhodnout nejpozději 15. prosince.

Karel Janeček, portrét

Karel Janeček

(49 let)
  • Matematik a podnikatel, který se ucházel o kandidaturu v prezidentských volbách 2023, ale nesplnil podmínky pro účast. Odevzdal 74 208 podpisů, ministerstvo vnitra započetlo po kontrole 48 091 podpisů. K registraci jich potřeboval 50 tisíc. Janeček se proti rozhodnutí odvolal k Nejvyššímu správnímu soudu.
  • Janeček je spolumajitelem společnosti RSJ, která se zabývá obchodováním s finančními deriváty. Svůj podíl ve skupině snížil a prodal podíl v investiční skupině RSJ Investments. Podle žebříčku časopisu Forbes je Janeček 92. nejbohatší Čech s majetkem 3,7 miliardy korun.
  • Stál u zrodu Nadačního fondu proti korupci nebo Nadačního fond Neuron na podporu vědy. Neuron se ale loni od Janečka distancoval a ukončil s ním spolupráci kvůli šíření dezinformací o covidu i kvůli zlehčování průběhu nemoci u dětí. Za to dostal v roce 2021 anticenu Bludný balvan.
Foto: Jakub Plíhal

Video: Janeček: Podmínky pro kandidáty jsou nerovné. Někteří měli přístup do databáze občanů (30. 11. 2022)

„Nepodcenil jsem sběr podpisů, ale nastavení systému. Nutí lidi ke švindlu a čestný člověk je v nevýhodě,” tvrdí vyřazený kandidát Karel Janeček. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy