Vltava už není stokou, která otráví všechno živé

Pavel Baroch
4. 10. 2009 19:03
V řece žije dvakrát více druhů ryb než před 20 lety
Pohled na Vltavu z letadla.
Pohled na Vltavu z letadla. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Desítky rybářů zápolily o víkendu na Vltavě o hlavní ceny ve čtvrtém ročníku mezinárodního závodu v lovu pstruhů Orvis cup. Až ryby, které byly do řeky vypuštěny ve středu, muškaři chytnou a znovu je pustí do vody, mohou mít čisté svědomí, že jim skutečně darovali život.

Řeka prošla od roku 1989 velkou očistnou kúrou, je mnohem čistší, takže v ní přežívají i ryby, které jsou na jakost vody citlivé.

"Vltava už zdaleka není špinavou stokou jako před dvaceti lety. Je to čistá, krásná řeka," řekl pražský primátor Pavel Bém, který se zúčastnil středečního vypuštění 25 metráků pstruhů a sivenů a sám pustil do řeky nedaleko Karlova mostu několik ryb.

Podle Povodí Vltavy se kvalita vody v nejdelší české řece skokově zlepšila k lepšímu především v devadesátých letech, kdy se začaly mnohem lépe čistit splašky z továren i domácností.

"K výrazným a hlavně viditelným změnám k lepšímu došlo na počátku devadesátých let na horní Vltavě rekonstrukcí čistíren Větřní, Český Krumlov, České Budějovice, dále v Praze a mnoha menších městech," konstatovala mluvčí podniku Petra Krainová.

Podle poslední Zprávy o stavu životního prostředí, kterou pravidelně dostává na stůl vláda, patřila Vltava v Praze v letech 2004 až 2005 do kategorie "znečištěná voda", v následujích letech už do kategorie "neznečištěná a mírně znečištěná voda".

Pražská čistička pomáhá, ale má mezery

Dodala, že dokonce i za Prahou je Vltava výrazně čistší, i když pražská čistírna odpadních vod zatím nesplňuje přísné evropské normy.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Praha je významný znečišťovatel. Aglomerace s více než milionem obyvatel samozřejmě čistotě vody v řece nepřidá, takže voda pod hlavním městě je určitě špinavější než nad ním," řekla Krainová.

"Pražská čistírna odpadních vod je však v současné době na slušné technologické úrovni, takže jakost vody v řece pod ní je nesrovnatelně lepší, než tomu bylo například v osmdesátých letech," dodala mluvčí.

Připomněla, že podle odborníků pražská čistička už nestačí svou kapacitou vyčistit všechny splašky, které do ní přitékají. Nová čistírna, která se na Císařském ostrově plánuje, by tedy měla výrazně přispět k tomu, aby byla voda za Prahou zase o něco čistší.

"Stále více se ovšem začínají projevovat i drobné zdroje znečištění, z nichž se dostávají odpadní vody do Vltavy přímo bez čištění, nebo pouze po předčištění. Jejich vyhledávání a postupné odstraňování vyžaduje mravenčí práci," vysvětlila mluvčí povodí Petra Krainová.

Rybářský prut
Rybářský prut | Foto: Aktuálně.cz

"I Berounka je významným činitelem, který ovlivňuje jakost vody," dodala Krainová.

Ryby z Vltavy se mohou jíst

Rybáři si pochvalují, že Vltava je už natolik čistá, že se ryby z ní dají jíst, aniž by hrozily nějaké zdravotní potíže.

"Ryby se dají bez problémů konzumovat," řekl Aktuálně.cz Zdeněk Mužík, tajemník pražské pobočky Českého rybářského svazu.

Dodal, že to potvrzují všechny výzkumy rybího masa, s nimiž se seznámil. "I těžké kovy, bifenyly a další látky, všechno je v normě," konstatoval Mužík.

V hlavním městě se dokonce objevil úhoř

Podle Zdeňka Mužíka z rybářského svazu nyní žije ve Vltavě 43 druhů ryb. "Před dvaceti lety jich nebyla ani polovina," řekl Aktuálně.cz Mužík.

Podle pražského radního Petra Štěpánka se ve Vltavě dokonce objevil úhoř, který sice není chráněný, ale v pražských tocích je vzácný.

"Úsek Vltavy od vtoku do Prahy k Libni je na ryby velmi bohatý. Na to, že žijeme v milionovém velkoměstě, je pestrost ryb skutečně vysoká," řekl Štěpánek, podle něhož jsou běžně k vidění i dospělí pstruzi.

Lososi ve Vltavě jako ve 14. století ještě nejsou

Primátor Pavel Bém připomněl, že při stavbě Karlova mostu ve 14. století si dělníci stěžovali, že nechtějí každý den jíst lososy z Vltavy. "Tak daleko ještě nejsme," konstatoval Bém.

Rovněž podle Povodí Vltavy je stále co zlepšovat, i když v celém vltavském povodí už podle mluvčí vodohospodářského podniku Petry Krainové není problém s průmyslovým znečištěním. 

"Problémy dělají hlavně živiny a v poslední době také pesticidy, které kromě odpadních vod pocházejí i z rozptýlených sídel nebo ze zemědělství," řekla Aktuálně.cz Krainová.

"Samozřejmě víme, že voda ve Vltavě pořád není dokonalá," dodal Zdeněk Mužík z Českého rybářského svazu v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy