Vlnas zatím zůstane v čele NG, Fajt nastoupí v lednu

ČTK ČTK
19. 8. 2013 16:30
Vlnas byl pověřen vedením galerie po odvolání bývalého ředitele Vladimíra Rösela.
Jiří Balvín
Jiří Balvín | Foto: ČTK

Praha - Národní galerii v Praze povede do konce roku i nadále ředitel Sbírky starého umění Vít Vlnas. Vedením instituce byl po odvolání jejího ředitele Vladimíra Rösela pověřen do konce srpna.

Ministr kultury Jiří Balvín mu minulý týden pověření prodloužil do konce letošního roku. Učinil tak dva dny poté, co se dohodl s Jiřím Fajtem o změně data jeho nástupu do funkce generálního ředitele NG na 1. ledna 2014.

Vyplývá to z dopisu, kterým minulý týden Balvín Vlnasovo angažmá v čele NG prodlužuje.

Jiřího Fajta jmenovala ředitelem NG ministryně kultury v demisi Alena Hanáková 4. července. Podle odborníků i politiků tak významné rozhodnutí již neměla činit.

Balvín záhy po svém nástupu do funkce uvedl, že chce jmenování prověřit. Ještě než se s Fajtem sešel, rozhodl se zasáhnout do situace v Národním divadle, které mělo mít také nového ředitele - od 1. srpna do funkce nastupoval Jan Burian.

Balvín ho odvolal hned ten den, vyvolal tím bouři nevole a po intervenci předsedy vlády musel Buriana znovu jmenovat.

Ministrova schůzka s Fajtem možná i proto výrazný zvrat nepřinesla, přestože stejně jako v případě Buriana dříve Balvín kritizoval fakt, že Fajt neprošel aktuálně otevřeným výběrovým řízením; zúčastnil se však dvou předchozích, z jednoho, které bylo později zrušeno, vzešel jako nejlepší kandidát.

Minulý týden se s Balvínem dohodl, že do NG nastoupí v původně plánovaném termínu 1. září, ale generálním ředitelem bude až od 1. ledna 2014.

Třiapadesátiletý Fajt v NG pracoval v letech 1993 až 2000; od roku 1995 vedl Sbírku starého umění. Z NG odešel krátce po nástupu Milana Knížáka, "aby se nemusel přetahovat s autoritářským generálním ředitelem".

Od té doby působí renomovaný historik umění zejména v Německu, přednáší na univerzitách v Berlíně a Praze.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy