Přehledně: Kde potřebují pomoc dobrovolníků. Češi darovali již přes čtyři miliardy

Pavel Švec Barbora Doubravová Pavel Švec, Barbora Doubravová
Aktualizováno 19. 4. 2022 16:13
Pokud chcete pomáhat ukrajinským uprchlíkům, můžete se jako dobrovolníci zapojit prostřednictvím unikátního projektu dobrovolnické pomoci, kterou společně koordinuje nezisková iniciativa Vlna pomoci, Oblastní spolek ČČK Praha 1, organizace Meta, Integrační centrum Praha či Armáda spásy ve spolupráci s Aktuálně.cz. Registraci dobrovolníků lze učinit v mapě níže.
Foto: Shutterstock.com, Economia

O velikonočním víkendu uvedl šéf prezidentské kanceláře Ukrajiny Andrij Jermak, že jeho země čelící ruské invazi získala zatím z celého světa charitativní pomoc v hodnotě 924 milionů dolarů - po přepočtu 20,9 miliardy korun. Češi poskytli zhruba dvě a čtvrt miliardy korun, což odpovídá 11% podílu. Tím předčili i pomoc Spojených států amerických, které prozatím zaslaly osm procent z celkové pomoci.

Nejvíce peněz na humanitární účely pochází od lidí ze Spojeného království (9,1 miliardy korun, 47 procent) a Nizozemska (téměř 18 procent). Česko je třetí nejštědřejší.

Češi se zapojují i do jiné, než finanční pomoci. A jejich nasazení je i nadále potřeba. Například v asistenčních centrech pro uprchlíky v Praze i dalších českých městech. Dobrovolníky shánějí také různé instituce například při třídění humanitárního materiálu či při doučování dětí.

Zapojené neziskové organizace proto pro tyto účely spustily jednotnou registraci dobrovolníků na adrese pomahamepraze.sinch.cz, kterou zajišťuje celostátní online portál Vlna pomoci. Koordinaci dobrovolníků zajišťuje Oblastní spolek Českého červeného kříže Praha 1. K systému se připojila i centra ve Středočeském kraji (konkrétně v Příbrami, Kutné Hoře a Mladé Boleslavi) a organizace v Ústeckém a Karlovarském kraji. 

Podrobnosti k místům pomoci naleznete v mapě:

Registrace dobrovolníků

Dobrovolníci, kteří mají zájem pomáhat, se mohou registrovat na webu www.vlnapomoci.cz. Mohou využít nabídky na více místech v Česku. Online si pak vyberou z aktuálních nabídek od Oblastního spolku Českého červeného kříže Praha 1, organizací Meta, Integrační centrum Praha nebo třeba Armáda spásy na Karlovarsku či Dobrovolnické centrum na Ústecku. Po registraci se zájemcům naskytnou přehledné informace o činnostech a mohou se hlásit přímo na konkrétní časy, které jim vyhovují, a to i opakovaně.

Tlumočení nebo pomoc v dětském koutku

Dobrovolníci pomáhají uprchlíkům s tlumočením při vyřizování víza strpění, zdravotního pojištění, pracovního povolení či k získání sociálních dávek. Kromě tlumočníků jsou však v centrech potřební i jazykově nevybavení dobrovolníci pro různorodou pomoc. Pro uprchlíky je tam zřízena i odpočinková zóna a tři dětské koutky. Například právě v dětském koutku mohou vypomáhat dobrovolníci, kterým je nejméně 15 let. Registrace probíhá opět přes portál www.vlnapomoci.cz.

Středočeský kraj hledá dobrovolníky se zkušenostmi s administrativní prací, tlumočníky do ukrajinštiny případně ruštiny a dobrovolníky, kteří jsou schopni pomoci s organizací a technickým zajištěním koordinátorům center na místě.

Z mimopražských organizací hledá dobrovolníky například i Armáda spásy v Karlových Varech, pomoci by měli například s tříděním a výdejem humanitární pomoci. Dobrovolnické centrum v Ústí nad Labem zase shání například pomocníky s doučováním dětí.

O projektu Vlna pomoci

Vlna pomoci je nezisková iniciativa, která digitalizuje dobrovolnictví a propojuje neziskové organizace s dobrovolníky. Projekt spojuje komerční společnosti, neziskové organizace a filantropy, kteří přináší do neziskového sektoru moderní systémy a technologie, které organizacím a dobrovolníkům dlouhodobě chybí.

Celý projekt zastřešuje společnost Sinch. Podporu zajišťuje Seznam.cz, partnery jsou Český červený kříž, Shameless, ADison a AK Slaninová & Vokál.

 

Právě se děje

Další zprávy