Vlk se o Sv.Víta se státem dělit nechce

čtk, vra
20. 2. 2007 14:32
Praha - Kardinál Miloslav Vlk nechce, aby církev a stát spravovaly společně katedrálu svatého Víta, o jejíž vlastnictví nyní vedou spor.

Český katolický primas to dnes řekl v České televizi. Návrh na společnou správu katedrály v pondělí nabídl ministr a předseda Legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

"Napřed je zapotřebí vyřešit to vlastnictví. Nemůžeme jednat o nějakém spoluspravování a nemít vůbec vyřešenu tuhle základní věc," prohlásil Vlk.

Nejvyšší soud vrátil věc na začátek

"Církev rozsudky soudu respektuje. Bude pokračovat jednání. Případem se bude opět zabývat Obvodní soud pro Prahu 1. O změně vstupného a podobných změnách je předčasné mluvit," dodal k tomu Petr Zderčík, právník, který církev ve sporu zastupuje.

Chrám svatého Víta
Chrám svatého Víta | Foto: Aktuálně.cz

O možnosti společné správy se uvažovalo ještě před soudním rozsudkem, že památka patří církvi. Tento verdikt ale minulý týden zrušil Nejvyšší soud a Obvodnímu soudu pro Prahu 1 nařídil nové projednání 13 let trvajícího sporu.

Svoboda si myslí, že stát a církev by se měly držet tradice a shodnout se na tom, že památka patří podle dávné tradice "sama sobě". Spravovat by ji měli společně například prostřednictvím Metropolitní kapituly u svatého Víta, která tak činila po přiřknutí katedrály církvi od loňského června.

Vlk ale trvá na tom, že nejprve musí být vyřešeno vlastnictví katedrály, což si prý ministr asi ne zcela uvědomuje. Vlastnictví katedrály podle Nejvyššího soudu přešlo nezpochybnitelně na stát nařízením o chráněné oblasti Pražského hradu a soudy nemohou účinek takové právní normy popírat.

Chronologie

 • 30. prosince 1992 - Náboženská matice podala proti Kanceláři prezidenta republiky (KPR) určovací žalobu o vlastnictví katedrály svatého Víta a dalších nemovitostí v areálu Pražského hradu. K žalobě se přidaly další náboženské organizace.
 • 19. prosince 1994 - Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že vlastníkem chrámu svatého Víta je Katolický metropolitní kostel u svatého Víta.
 • 9. února 1995 - Prezidentská kancelář se spolu se Správou Pražského hradu odvolala proti rozhodnutí obvodního soudu.
 • 30. října 1995 - Městský soud v Praze vrátil kvůli procesnímu pochybení případ obvodnímu soudu.
 • 2. března 1998 - Skupina 44 poslanců se obrátila na Ústavní soud se žádostí o zrušení tří legislativních norem z 50. let, na jejichž základě byl chrám církvi odebrán.
 • 22. dubna 1999 - Ústavní soud žádosti nevyhověl a zákony nezrušil.
 • 24. května 2001 - Metropolitní kapitula u svatého Víta stáhla žalobu na Správu Pražského hradu. Kapitula se od té doby soudí již pouze s KPR.
 • Srpen 2003 - Obvodní soud vyřadil ze sporu o katedrálu tři ze čtyř žalobců - Katolický kostel Všech svatých, Katolický metropolitní kostel u svatého Víta a Pražskou proboštskou benefici Metropolitního dómu. Podle soudu neměly právní subjektivitu. Církev se proti rozhodnutí odvolala.
 • 9. února 2004 - Pražský městský soud zrušil rozhodnutí obvodního soudu o vyřazení tří žalobců a vrátil případ obvodnímu soudu k novému jednání.
 • 23. červenec 2004 - Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že oprávnění žalovat stát ve sporu o katedrálu mají dva subjekty - Metropolitní kapitula u svatého Víta a Kolegiátní kapitula Všech svatých na Hradě pražském. Toto rozhodnutí potvrdil počátkem listopadu i městský soud.
 • Prosinec 2004 - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který ve sporu jedná za KPR, oznámil, že proti rozhodnutí soudů podá dovolání k Nejvyššímu soudu.
 • 27. srpna 2005 - Deník Mladá fronta Dnes informoval, že podle rozhodnutí Nejvyššího soudu bude církev ve sporu o katedrálu zastupovat Metropolitní kapitula u svatého Víta.
 • 25. října 2005 - Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že katedrála patří církvi. Proti rozsudku se Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových odvolal k městskému soudu.
 • 16. června 2006 - Pražský městský soud rozhodl, že katedrála s přilehlými nemovitostmi patří církvi.
 • 5. září 2006 - Správa Pražského hradu předala katedrálu církvi.
 • 27. září 2006 - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových oznámil, že proti verdiktu městského soudu podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Zároveň podal žalobu pro zmatečnost rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1.
 • 16. února 2007 - Nejvyšší soud oznámil, že 31. ledna zrušil rozsudky Obvodního soudu pro Prahu 1 i Městského soudu v Praze, které rozhodly, že katedrála svatého Víta patří církvi. Případem se nyní bude opět zabývat obvodní soud.

Nejvyšší soud také vyhověl námitce, že církev na stát podala určovací, nikoli restituční žalobu. "Stát aspirující na vládu práva musí napravovat své protiústavní a protiprávní akty vlastní mocensky neblahé minulosti legislativním prostředkem procesu nápravy, a to restitucemi," uvádí se v odůvodnění.

Topolánek: Chrám by měl patřit církvi

Premiér Mirek Topolánek (ODS) dal dnes najevo, že by byl ochoten akceptovat vrácení svatovítské katedrály církvi. "Přestože stavba byla z větší části vytvářena jako světská, je to památka, která by měla patřit církvi," uvedl ve Varšavě v debatě se studenty, kteří se na spor dotázali.

Výsledek sporu ale nechává na soudu. "Chtěl bych, aby rozhodnutí bylo co nejrychlejší, aby se neblokovaly některé opravy," podotkl.

Topolánek předpokládá, že chrám jako celonárodní památku bude nadále financovat stát, ale vyrovnal by se s tím, kdyby soud předal katedrálu církvi. "Církev nebude špatný správce chrámu," komentoval tuto možnost.

Kardinál Vlk dnes v ČT také naznačil, že se chystá k odchodu do penze. Uvedl, že v souladu s církevním právem kvůli dovršení 75 let věku pošle papeži dopis s rezignací na svou funkci. "Počítám, že někdy tak v polovině dubna napíšu tuto demisi, a požádám papeže, aby ji opravdu přijal," řekl kardinál.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

Další zprávy