Vlezte strojvedoucímu do "obýváku". České dráhy nabízí na webu záběry z jedoucích vlaků

Domácí Domácí
9. 5. 2016 13:13
České dráhy vyšly vstříc železničním fanouškům a spustily web, kde mohou diváci sledovat jízdu vlaků na čtyřech trasách. Na výběr je například pohled kamery z kabiny strojvedoucího, z čela vlaku nebo také z kamery umístěné u podvozku. Zatím se mohou lidé virtuálně svézt třeba pendolinem, České dráhy však připravují záznam jízdy také z dalších atraktivních tratí a vozidel.
Foto: České dráhy

Praha - České dráhy spustily zbrusu nový web www.pohledzvlaku.cz, kde se můžete virtuálně projet v kabině strojvedoucího nebo přímo na čele lokomotivy. Pro železniční nadšence jsou v současné době dostupné první čtyři tratě. Dráhy ovšem slibují, že chystají záznamy z dalších atraktivních tratí a zajímavých vlaků.

Dráhy novým webem reagují na poptávku železničních fanoušků a cestujících, které zajímá dění kolem vlaků a železnic. "Podívat se na stanoviště v běžném provozu je téměř nemožné, stejně jako sledovat trať, všechna návěstidla a veškeré dění kolem železničního provozu z pohledu strojvedoucího. Proto jsme se rozhodli postupně zmapovat nejzajímavější tratě a zájemcům je přiblížit," vysvětlil šéfredaktor časopisu ČD Václav Rubeš.

Zatím se tedy zájemci mohou "svézt" po čtyřech tratích: mohou si prohlédnout horskou železnici ze Zábřehu na Moravě do Jeseníka známou jako Slezský Semmering, frekventovanou příměstskou trať z pražského Masarykova nádraží do Úval, atraktivní trať ve vltavském kaňonu z Masarykova nádraží do Kralup nad Vltavou a nejnověji si mohou užít skoro hodinu a půl trvající jízdu pendolinem z Františkových Lázní do Plzně.

Na webu si diváci mohou vybrat jeden z pěti kamerových záběrů. Dvě kamery jsou umístěny v kabině strojvedoucího, po jedné na čele a konci vlaku a poslední na podvozku.

"Tu jistě ocení techničtí fajnšmekři. U pendolina tak divák může sledovat unikátní záběry systému aktivního naklápění. Abychom dění na trati co nejvíce přiblížili divákovi, stránka je opatřena také vysvětlivkami jednotlivých návěstí nebo vlaků, které míjíme," dodává Rubeš.

Autoři portálu se v budoucnu chtějí podívat například na tratě Tábor – Bechyně, zde by lidem zprostředkovali svezení s „kapesní“ bobinou řady 100 nebo legendární Posázavský pacifik s neméně ikonickou lokomotivou bardotkou.

 

Právě se děje

Další zprávy