Vlček padl, zůstaly půjčky. Splácí miliony do Rakouska

Jan Němec Jan Němec
22. 4. 2010 16:35
Miloslav Vlček přiznal sněmovně, že si v roce 2007 půjčil více než pět miliónů korun
Miloslav Vlček, už jenom poslanec.
Miloslav Vlček, už jenom poslanec. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Miloslav Vlček dnes opustil místo předsedy Poslanecké sněmovny, rezignoval rovněž na funkci poslance a stáhl svou kandidaturu do voleb jako lídr ČSSD v Olomouckém kraji. A to vše kvůli aféře se státní dotací a podezřelou půjčkou. Přitom patří v dolní parlamentní komoře mezi největší dlužníky.

Momentálně má Vlček problémy s půjčkou 2,5 milionu korun, o kterou se s ním soudí jeho bývalý asistent Zdeněk Klapka. Miloslav Vlček tvrdí, že si nic nepůjčil.

ČTĚTE:
Vlček končí jako poslanec a kandidovat nebude

Klapkovi přiznává jen půjčku, kterou mu splatil už v roce 2005. Tehdy mu vrátil více než milion korun v hotovosti, čímž porušil zákon proti praní špinavých peněz.

Milióny z Lince

A když Aktuálně.cz udělalo soupis majetkových přiznání, zjistilo, že Vlček má nejen zmíněnou kontrovezní půjčku ale ještě další - v téměř dvojnásobné výši.

V přiznání, které musí poslanci ze zákona podávat, Vlček uvedl, že si v roce 2007 půjčil bezmála 5 a půl milionu korun u rakouské Privat Bank AG Linz.

Rok nato mů zbývalo splatit necelých 4,5 milionu korun. Za rok tak umořil dluh kolem jednoho milionu. Kolik splatil za loňský rok, bude jasné z přiznání, které musí Vlček podat do konce června.

Neobyčejný člověk

Jako předseda Poslanecké sněmovny vydělával 164 900 korun měsíčně, po přijetí Janotova úsporného balíčku mu plat o něco málo klesl - na 158 400 korun.

Kromě své poslanecké funkce a funkce předsedy sněmovny uvádí, že byl zastupitelem a radním v Konicích a také členem dozorčí rady společnosti Cíl a.s., která patří ČSSD.

Žádné vedlejší příjmy ani dary za léta 2007 a 2008 nepřiznává.

Poslanec splácí rychle

Podobně rychle jako Vlček dokážou své dluhy splácet i jiní poslanci. David Šeich (ODS) splatil za jediný rok hypotéku 2,5 milionu korun, Martin Bursík (Strana zelených) splatil rychle 1 milion. Oba ale uvádějí, kde na to vzali: Šeich prodal akcie za 5 milionů, Bursík měl peníze z pronájmu vlastních nemovitostí.

Tři čtvrtě milionu splatil za jediný rok i sociální demokrat Jiří Krátký, který teprve po poradě s manželkou řekl Aktuálně.cz, že měl uložené ještě další peníze.

Bezkonkurenčně největším dlužníkem této sněmovny, alespoň podle oficiálních přiznání, je občanský demokrat Daniel Petruška, který splácí hypotéku 10 milionů korun a k tomu další milion a půl od soukromého věřitele.

 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 41 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy