Vlastimil Picek povede obranu i v Rusnokově vládě

Domácí Domácí
4. 7. 2013 13:45
Resort průmyslu bude řídit Jiří Cienciala, v čele dopravy stane Zdeněk Žák
Jiří Rusnok.
Jiří Rusnok. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Premiér pověřený Hradem Jiří Rusnok získal do své vlády dalšího muže - nabídku na post ministra obrany přijal Vlastimil Picek.

"Po důkladném zvážení situace jsem dospěl k závěru, že mám ve své práci pokračovat," oznámil v tiskovém prohlášení Picek. Soustředit se bude zejména na dokončení reorganizace jak armády, tak svého úřadu.

Jeho rozhodnutí přišlo nedlouho po oznámení, že ministrem průmyslu v úřednické vládě bude rektor Vysoké školy podnikání v Ostravě Jiří Cienciala a ministerstvo dopravy povede bývalý generální inspektor Českých drah Zdeněk Žák.

Jiří Rusnok to řekl České televizi a minimálně svého ministra průmyslu předběhl s tímto oznámením o několik hodin. Jiří Cienciala totiž hodlal své vládní angažmá potvrdit na tiskové konferenci hodinu před polednem.

Cienciala: Je to služba státu pro krizového manažera

"Beru to jako dočasnou službu státu a poslání pro manažera se zkušeností s krizí, protože současný stav krizí skutečně je. Zároveň odmítám politizování a intrikaření kolem mé osoby," nechal se před novináři slyšet Cienciala.

Cienciala své první kroky blíže nespecifikoval, jeho zájmem je však "povýšení průmyslu na národní zájem", stejně jako podpora ostravského regionu, který je jeho tuzemskou kolébkou.

S odmítnutím se naopak, podle informací Aktuálně.cz, Rusnok setkal v případě dalšího kandidáta ministra životního prostředí, kterým byl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

U všech tří nových Rusnokových mužů je zajímavá jejich předchozí profesní kariéra.

Respekt u politiků i kostlivec ve skříni

Foto: Ludvík Hradilek

Vlastimil Picek byl jedním z nestraníků (před listopadem 1989 však byl členem KSČ) končící Nečasovy vlády, kterého však kromě minulého i současného prezidenta uznává také opozice, která jeho jmenování šéfem resortu obrany uvítala. Na ministerstvu obrany v minulosti - z pozice prvního náměstka vyjednával o dalším pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen.

Jeho jméno média loni často zmiňovala v souvislosti s údajně předraženým nákupem letounů CASA pro českou armádu. Podle informací zveřejněných v médiích se Picek jako náčelník generálního štábu nejprve stavěl proti, nakonec ale podlehl údajnému nátlaku z ministerstva obrany, zejména od někdejšího náměstka Martina Bartáka.

Kariéra Jiřího Ciencialy je zase spojena především s Třineckými železárnami, kde se v roce 1997 stal na čtrnáct let generálním ředitelem; v říjnu 2012 povýšil, zaměstnanci jej zvolili do dozorčí rady této ocelářské firmy.

Doc. Jiří Cienciala.
Doc. Jiří Cienciala. | Foto: ČTK

Přestože přichází do vlády vytvořené z vůle Miloše Zemana, v dotazníku pro almanach představující 1000 nejvlivnějších lidí v republice nejmenuje nynějšího prezidenta mezi politiky, kterých by si mimořádně vážil - dal přednost Petru Pithartovi, Petru Uhlovi či Valtru Komárkovi.

Je kromě jiného členem vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, jeho působení na tomto poli se však setkává s kritikou zejména ze strany akademiků.

"Doc. Cienciala je v první řadě lobbistou Svazu průmyslu a dopravy, který mimochodem ve svém programovém prohlášení prosazuje převedení finančních prostředků na vědu a výzkum pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Ačkoliv tituly a funkce doc. Ciencialy mohou budit dojem, že dotyčný je vědecky erudovaný, není tomu tak... dotyčný nikdy nenapsal žádný odborný článek do některého z evidovaných časopisů, a nemá tudíž ani jedinou citaci. Je pozoruhodné, že nositeli docentského titulu tento fakt vůbec nevadí," citujeme z prohlášení předsednictva občanského sdružení Fórum Věda žije! z letošního května.

Zdeněk Žák, nový ministr dopravy, má k Zemanovi blíž. Patřil totiž do okruhu jeho poradců v době, kdy byl Zeman na přelomu století premiérem. Žák tehdy pracoval jako ředitel odboru vnějších vztahů Českých drah.

Spor s Bendlem

Zajímavé na Žákovi je také to, že se v době, kdy ministerstvu dopravy šéfoval středočeský občanský demokrat Petr Bendl, dostal do čela dozorčí rady Českých drah. Zároveň zasedl i do nejvyššího orgánu podniku - sedmičlenného řídícího výboru.

Koncem dubna 2009 se ale s Bendlem dostal do sporu a musel postupně opustit místa náměstka, člena řídícího výboru i šéfa dozorčí rady. Žák několikrát kritizoval údajné neprůhledné hospodaření drah a bez Bendlova vědomí usiloval o odvolání šéfa ČD Petra Žaludy.

Zasahování ministra do rozhodování dozorčí rady firmy označil za nemravné. Naopak Bendl vyjádřil nad Žákovým chováním "neuvěřitelné zklamání".

A právě České dráhy a kontrola jejich hospodaření jsou jednou z oblastí, na kterou se Žák v novém úřadě chce zaměřit. K těm dalším patří změny v tarifech mýtného pro kamiony zohledňující mimo jiné čas, kdy kamiony po dálnici projíždí, nebo prevence v dopravě. Plošné personální změny Žák podle svých slov neplánuje, propustit chce ale lidi, kteří vysoké posty v úřadu vnímají jako trafiky, jak řekl v rozhovoru s ČTK.

Napoprvé to nevyšlo

Ani Cienciala, ani Žák nebyli podle všeho pro Rusnoka první volbou. Pověřený premiér totiž už minulý týden nabídl ministerstvo průmyslu ekonomickému stratégovi odborů Jaroslavu Ungermanovi a na ministerstvo dopravy byl favorizován někdejší ministr oposmluvní Zemanovy vlády a minulý volební lídr strany Zemanovců na Vysočině Jaromír Schling.

Ve středu se Rusnokův budoucí kabinet rozrostl o nového ministra pro místní rozvoj; na premiérovu nabídku kývnul dosavadní starosta Kyjova František Lukl. Již dříve přijal místo ministra kultury bývalý šéf České televize a TV Óčko Jiří Balvín, ministrem práce bude bývalý ředitel Lesů ČR František Koníček a ministryní spravedlnosti Marie Benešová.

Post ministra školství Petra Fialy obsadí jeho dřívější podřízený, bývalý šéf odboru výzkumu a vývoje Dalibor Štys, ministrem vnitra se stane Martin Pecina, šéfem diplomacie bývalý ministr zahraničí Jan Kohout, ministrem zdravotnictví Martin Holcát a ministrem zemědělství prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman.

Fischer členem další úřednické vlády?

Rusnok již dříve oznámil, že zaniknou posty vicepremiérky pro boj s korupcí (doposud zastávaný Karolínou Peake) a ministra bez portfeje (za LIDEM nominovaný Petr Mlsna).

Budoucímu předsedovi vlády zbývá obsadit ještě dvě ministerstva, včetně toho momentálně asi nejklíčovějšího - ministerstva financí. Vzhledem k tomu, že tento post již odmítlo několik potenciálních kandidátů, spekulovalo se také o tom, že by finance vedl Rusnok současně s výkonem funkce předsedy vlády.

A vzhledem k situaci se zdá být tato možnost čím dál pravděpodobnější. "S panem expremiérem jsem jednal, bavili jsme se o různých zkušenostech, možnostech spolupráce, ale žádná oficiální nabídka z toho zatím nevzešla," uvedl pověřený premiér Jiří Rusnok pro Českou televizi. "Možná budou ještě nějaké alternativy. Nemohu to ani vyloučit, ani potvrdit."

Po Špicarovi odmítl životní prostředí také Rafaj

Foto: Jan Langer

Co se ministerstva životního prostředí týče, kromě zmíněného Rafaje už dříve odmítl nabídku na tento post další viceprezident téhož svazu Radek Špicar.

"To byly oficiální nabídky. Předtím se uvažovalu už o Kužvartovi (Miloš Kužvart, ministr v Zemanově vládě - pozn. redakce) a o Ambrozkovi (Libor Ambrozek, KDU-ČSL, ministr ve vládách 2002-6, pozn. red.)," tvrdí zdroj Aktuálně.cz.

Ministerstvo životního prostředí je pro nového ministra problematické hned ze tří důvodů: před rozjezdem je další vlna programu "zelená úsporám", na stole je posouzení k dostavbě jaderné elektrárny Temelín a čerpání evropských peněz v operačním programu v gesci ministerstva.

 

Právě se děje

Další zprávy