Tři měsíce jsem se nesměla převléknout ani vykoupat, vzpomíná svědkyně na celu StB

Luděk Navara Luděk Navara
23. 6. 2019 18:06
V sedmnácti letech pomáhala Vlasta Černá, rozená Přikrylová, ukrývat neprávem odsouzeného kněze Felixe Mariu Davídka, kterému se podařilo uniknout zatčení. S Davídkem a dalším studentem se pak v září 1950 pokusila na jižní Moravě přejít hranice do Rakouska. Sledovala je však tajná policie a Černá nakonec strávila tři měsíce v samovazbě ve sklepě. Dnes je pravděpodobně poslední svědkyní, která může vzpomínat na strašné podmínky v celách uherskohradišťské Franklovky.
Vlasta Černá je posledním svědkem strašných podmínek v celách Franklovky v Uherském Hradišti. | Video: Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa

Nejhorší zážitky má Vlasta Černá z Uherského Hradiště. Nebylo to však ve věznici. Drželi ji ve sklepě nedaleké konspirační vily, kterou StB využívala pro výslechy, mučení a takzvaná tajná zatčení. Což byl i její případ.

Černou dopadli při pokusu o útěk přes železnou oponu, který byl ovšem pod kontrolou tajné policie. StB však potřebovala vzbudit dojem, že přechod přes hranice je bezpečný, a Černé tak nařídili, aby poslala domů fiktivní pozdrav - pohlednici z německého Regensburgu. Když odmítla, zavedli ji do patra a ukázali za otevřenými dveřmi muže, kterého bili. "On spadl ze židle a oni na něj lili vodu. Tak jsem jim to napsala."

Její tajné věznění trvalo tři měsíce. Tři měsíce v jediné malé sklepní místnosti. Když se tam ocitla, nebylo jí ani osmnáct let.

"V suterénu tam bylo šest nebo osm cel. Žádné světlo, jen místo okének skleněné tvárnice, luxfery, přes které bylo vidět stíny nohou na chodníku asi tak do výše kotníků. Umýt se tam nedalo, bylo to nevětratelné. Za tři měsíce jsem se nemohla převléct. Větralo se jen tehdy, když se otevřely dveře a vedli mne k výslechu," popisuje.

Vězení a vyšetřovací místnosti se nacházely v takzvané Franklovce, secesní budově na třídě Maršála Malinovského v centru Uherského Hradiště. Mezi lety 1949 a 1960 zde sídlila úřadovna Krajského velitelství Státní bezpečnosti. Dole byly podle pamětníků cely, nahoře v podkroví místnost, kde se mučilo elektrickým proudem.

Vlasta Černá se ve Franklovce ocitla bezprostředně po svém zatčení v září 1950. Předtím se snažila s přáteli pomoci knězi Felixi Mariovi Davídkovi, který byl na útěku a přebýval v různých úkrytech.

"Já pocházím z Horního Štěpánova, Davídek mne učil latinu, když tam byl kaplanem," vzpomíná Černá.

Davídek kolem sebe vytvořil kruh přátel a studentů. Později se někteří rozhodli pro útěk, ale to už byli sledováni tajnou policií. A přímo při pokusu o přechod hranic na jižní Moravě byla zatčena i Vlasta Černá. Nakonec měla štěstí: museli ji ze samovazby propustit, protože onemocněla.

Ocitla se nejdříve ve věznici v Uherském Hradišti, potom v Tišnově, pak jí kvůli nemoci výkon trestu přerušili. Dne 19. března 1952 čekal Vlastu Černou soud. Měla zase štěstí: ve vězení nakonec i se samovazbou strávila "jen" sedmnáct měsíců.

Přestože jako bývalá politická vězeňkyně čelila šikaně a různým omezením, nakonec se jí podařilo vystudovat. Nejdříve střední školu a pak filozofickou fakultu, obor psychologie. "Strašně moc jsem to chtěla studovat," říká.
Dnes je pravděpodobně posledním svědkem, který si ještě pamatuje strašné
podmínky v celách Frankovky v Uherském Hradišti.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy