Výzvy k Babišově rezignaci jsou dětinské, tvrdí Zeman. Chce bojovat s klima "šílenci"

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 12. 2019 10:11
Miloš Zeman v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Mladá fronta Dnes odmítl předčasnou rezignaci ze zdravotních důvodů a podpořil premiéra Babiše ve sporu s Evropskou komisí. "Návrh opozice (aby premiér opustil funkci, pozn. red.) je natolik dětinský, že ani nemá cenu ho komentovat," prohlásil Zeman. 
Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš.
Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Prezident Zeman znovu odmítl, že by zvažoval zrušit trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO 2011) v případu Čapí hnízdo. "Abolice není od toho, aby prezident zasahoval do práce policie. Takže jsme se s Andrejem Babišem velmi přátelsky dohodli, … že abolice nebude," řekl Zeman listu.

Podle prezidenta není možné vyloučit, že vyšetřovatelé ještě v případu, který se týká dotace čerpané před více než deseti lety, odhalí nová fakta. Nemyslí si, že by Babiš měl v tuto chvíli odstupovat. Ať už kvůli kauze Čapí hnízdo, nebo kvůli auditu, který si nechala vypracovat Evropská komise, a který se zabývá možným střetem zájmů premiéra s ohledem na jeho vazby na podnik Agrofert. 

"Já se domnívám, že je zapotřebí umožnit České republice, aby se v Bruselu bránila a vyjednávala o tom," říká prezident o auditu. "Návrh opozice (aby premiér opustil funkci, pozn. red.) je natolik dětinský, že ani nemá cen ho komentovat," dodal Zeman.  

Premiérovy kauzy podle Zemana Česko nijak nepoškozují. "Třeba na Evropské radě i jinde je vnímán jako partner. No, občas chodí i na klimatické konference, kde občas musí čelit různým šílencům," zhodnotil prezident. V té souvislosti se také zavázal "udělat vše", aby podpořil český průmysl, a aby zabránil tomu, aby "šestnáctiletá dívka zblbla veřejnost a zničila naši civilizaci". Měl tím namysli švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou, která upozorňuje na hrozbu měnícího se klimatu veřejnost i politické představitele po celém světě. 

Užiteční pro Česko

Prezident rovněž uvítal, že ačkoliv řádný termín prezidentských voleb, ze kterých by měl vzejít jeho nástupce, je až v roce 2023, již několik osobností oznámilo, že kandidaturu zvažují. Patří mezi ně například armádní generál ve výslužbě Petr Pavel. Zemanův soupeř z posledního klání, senátor Marek Hilšer už také oznámil, že se klání účastní znovu. 

"Myslím si, že je to samozřejmě dobře," říká Zeman, podle kterého to dává lidem šanci se se zájemci o nejvyšší funkci ve státě seznámit. Vůči Hilšerovi se ale viditelně vymezil. Je to podle něj "člověk, který se se svlékal do půli těla, naštěstí horní půli, na tiskové konferenci vlády, a tím na sebe upoutal pozornost," připomněla hlava státu Hilšerův někdejší protest proti ruské agresi na Ukrajině.

Naopak "užitečnými" pro Česko by podle něj byli například odborový předák Josef Středula, prezident hospodářské komory Vladimír Dlouhý, nebo premiér Babiš. Nebránil by se údajně kandidatuře svého předchůdce v úřadu a někdejšího politického spojence, Václava Klause staršího, ani jeho syna. Stejnojmenný politik teprve nedávno založil konzervativní stranu Trikolóra.  Zeman ale zároveň odmítá, že by svůj vlastní mandát ukončil před řádným termínem.

Ačkoliv si podle svých slov užívá takzvané "pyžamové dny", které tráví na zámku v Lánech, v rozhovoru pro MfDnes tvrdí, že daří se mu zdravotně lépe, než před několika týdny. "Už (jsem přibral) čtyři kila, jde to nahoru," pochlubil se redaktorům. 

Je ale také přesvědčený, že předčasná rezignace by neumožnila kandidátům vést dostatečně dlouhou kampaň. "A já jsem takový starý dobrák, že všem těmto lidem toto turné umožním," prohlásil.

Nezapomínejme na staré zločiny 

Prezident v rozhovoru pro MfD rovněž zapochyboval o tom, že by ruští "vlasovci", kteří v roce 1945 pomáhali osvobodit Prahu, měli mít v hlavním městě pomník. Ten plánuje starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS). Proti jeho záměru se již dříve ohradilo ruské velvyslanectví v Praze, záměr bude projednávat zastupitelstvo 16. prosince.

Zásluhy vlasovců Zeman nepopírá, podle něj se ale ještě předtím spoluprací s nacisty dopustili válečné zrady. "Máme tady několik dnů, kdy objektivně řečeno vlasovci skutečně pomohli Praze. To nelze popřít. A prý asi tři stovky z nich tady padly. Na druhé straně tady máme historii Ruské osvobozenecké armády vedené generálem Vlasovem, která je ve všech armádách světa kvalifikována jako válečná zrada, a ve všech armádách světa se váleční zrádci popravují," uvedl prezident.

Na dotaz, jak se to slučuje s tím, že v roce 2015 při návštěvě Ruské federace rovněž mluvil o uctění památky padlých vlasovců, Zeman odpověděl příslovím: "Za staré zásluhy se hluboko pokloňte, za nové zločiny z hrušky dolů. Já bych to obrátil. Pokloňte se za pomoc Praze, ale nezapomeňte na staré zločiny".

Takzvaní vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády. S nacisty pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům, na konci války ale pomohli osvobodit Prahu. Jejich velitel Andrej Vlasov byl sovětský generál, kterého zajali nacisté. Po skončení války jej Sověti popravili.

Video: Vystoupení Pavla Novotného v ruské televizi Rossija 1. 

Video: Russia 1
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy