reklama
 
 

Prokletá Studénka. Po sérii vlakových nehod zde nyní hasiči likvidovali nebezpečný benzol

AKTUALIZOVÁNO 13. 1. 2017
Tři desítky profesionálních a dobrovolných hasičů z pěti jednotek zaměstnal v pátek odpoledne a večer únik kapalného benzolu z železniční cisterny v železniční stanici Studénka. Únik se obešel bez zranění, kvůli nebezpečí vznícení či dokonce výbuchu této nebezpečné látky byla na několik hodin omezena železniční doprava na významné spojce mezi Ostravou a Přerovem.

Studénka (Nový Jičín) -   Hasiči kvůli benzolu vyklidili a vymezili na nádraží ve Studénce prostor do vzdálenosti 50 metrů. Pod netěsnící cisternu umístili záchytnou vanu, z níž odčerpali zhruba 200 litrů této nebezpečné látky do náhradních nádob. Po minimalizaci úniku několika vrstvami těsnících látek mohla být cisterna pomalu převezena na odstavnou kolej tažnou lokomotivou.

"Cisterna s benzolem byla zařazena do nákladního vlaku, kterým měl dvě desítky vozů, včetně dalších sedmi cisteren s benzolem. Ostatní vozy byly rychle odtaženy. Hasiči zachytili kolem 200 litrů chemikálie, když museli používat ochranné protichemické obleky. Samostatná cisterna byla po utěsnění odtažena na odstavnou kolej, kde bude její obsah přečerpáván zřejmě ještě během večer a noci do náhradní cisterny," informoval web moravskoslezských hasičů.

Řízení zásahu si v pátek v podvečer podle webu převzali drážní hasiči, na místě zůstali také místní dobrovolní hasiči. Budou asistovat při přečerpávání benzolu do náhradní cisterny.

Železniční doprava byla v tomto úseku odhadem na hodinu a půl zcela zastavena, další tři hodiny jezdily vlakové soupravy přes nádraží ve Studénce jen po jedné koleji. Doprava zde byla zcela obnovena po odtažení netěsné cisterny na odstavnou kolej po 17. hodině.

Studénka nehody přitahuje

Při nehodě polského kamionu a pendolina ve Studénce 22. července 2015 tři cestující zemřeli a dvě desítky lidí utrpěly zranění. Hmotná škoda podle SŽDC přesáhla 157 milionů korun.

Již v říjnu stejného roku vjel na přejezd ve Studénce na červenou portugalský řidič, který ale těsně před příjezdem vlaku prorazil závoru. Po tragické červencové nehodě zase v prosinci 2015 vjel na přejezd na červenou řidič polského kamionu a srazil se s osobním vlakem. Nikdo z cestujících tehdy nebyl zraněn, pouze řidič utrpěl lehké zranění.

U Studénky také v srpnu roku 2008 spadl na trať rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli čtyři ženy a dva muži, další dva zranění zemřeli později. Zraněno bylo celkem 95 pasažérů a škoda přesáhla 177 milionů korun.

autoři: Domácí, ČTK | 13. 1. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama