Vládní škatulata. TOP 09 vyladila plán na střídání úředníků

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
2. 9. 2014 6:25
Rotace klíčových úředníků má ovšem háček – část z nich by dostala jen smlouvu na dobu určitou, což může ohrozit stabilitu ve státní správě.
Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. | Foto: Vojtěch Marek

PrahaTOP 09 se na poslední chvíli snaží prosadit další změnu služebního zákona. Plánovanou rotaci úředníků poslanci z této strany popisují jako protikorupční opatření, odpůrci se však obávají, že naopak zvýší nestabilitu státní správy.

Velké stěhování úředníků by podle návrhu mělo nastat každých pět let. Balit by si museli odborní náměstci, ředitelé odborů i šéfové oddělení. Ne všichni – opatření by se týkalo jen těch, kteří mají na starosti veřejné zakázky, rozdělování dotací nebo audity a kontroly.

"Nebudou přecházet lidé, kteří mají odborné kompetence spojené s konkrétním resortem. Bude se to týkat jen těch, kteří vykonávají obecné obory,“ popisuje autor návrhu Martin Plíšek (TOP 09).

Háček je ovšem v tom, že aby mohli být úředníci přesouváni v rámci jednotlivých ministerstev, musejí mít smlouvu pouze na dobu určitou, tedy například na plánovaných pět let. Co se s nimi stane poté, zatím není dohodnuto – v krajní variantě by se museli znovu hlásit do výběrového řízení na jiném ministerstvu.

Tím by ovšem padl jeden z nejdůležitějších cílů celého zákona, a sice aby úředníci měli svá místa jistá a nemohli být vyměněni podle přání jednotlivých ministrů. Hraje se navíc o jedny z nejdůležitějších postů, které úřad kontrolují a rozhodují o rozdělování rozpočtových miliard.

Co s úředníky dál? Nevíme

Podle ředitele české pobočky Transparency International Davida Ondráčky nejde o principiálně špatný nápad a jsou země, ve kterých rotace funguje. "Musí jí ale předcházet vybudování mechanismů, které úředníkům zaručí, že budou mít místo. Někde mají například vnitřní konkurzy. Jenže to je potřeba připravit a tady u nás to vzniká během několika málo dní,“ varoval Ondráčka.

Plíšek přiznává, že jasný plán, jak s úředníky po skončení pětiletého období naložit, zatím vyjednaný není. "Jednáme o tom, že by výběrovým řízením procházet nemuseli a mohli přejít na uvolněné místo jinde,“ uvedl Plíšek.

Pokud by úředníci místo jisté neměli, vedlo by to podle kritiků k větší nestabilitě ve státní správě. "Možná je to finta, jak vyzrát nad stabilitou státní správy a jak posílit politický vliv na ministerstvech. Úředníci by se mohli snažit vyhovět těm, kteří pak budou rozhodovat o jejich dalším působení ve státní správě,“ myslí si šéf ústavně-právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD).

Podle Ondráčky toto opatření prezentované jako protikorupční může mít nakonec přesně opačný efekt. "Pokud by ti lidé po určitém období skončili, závislost na politicích by ještě vzrostla. Je to další krok k tomu, aby se posílila politizace, aby politici měli úředníky více v hrsti,“ myslí si ředitel Transparency International David Ondráčka.

Podle Plíška však možnost politického ovlivňování nehrozí, protože služební zákon zaručuje transparentní výběrová řízení. "Ministr nebude moci zasahovat do výběru úředníků, to bude věcí státní služby,“ tvrdí Plíšek.

Výměny státních tajemníků

Větší naděje na úspěch má další "rotační“ návrh z dílny TOP 09, který se týká přímo nejvyšších úředníků každého resortu – státních tajemníků. Ti jsou jmenováni na pět let a funkci mohou opakovat. To by už podle návrhu TOP 09 nemělo být na stejném ministerstvu možné.

"Státní tajemníci, pokud by chtěli pokračovat, by museli přejít na jiný resort, v tomto případě bez nového výběrového řízení,“ dodal Plíšek. Rotace státních tajemníků je podle Tejce přijatelná, kladně se vyjádřil i místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). "Tam, kde úředníci vykonávají univerzální kompetenci, to možné je. Konkrétně u státních tajemníků bych s tím neměl problém,“ uvedl Bartošek.

Všechny pozměňovací návrhy poslanci předloží na úterní schůzi Sněmovny, kde se očekává schválení zákona ve druhém čtení. Jednání se účastní i prezident Miloš Zeman, kterému se nelíbí změny, jež si prosadila opozice. Jde například o zrušení generálního ředitelství nebo zachování politických náměstků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalisté AS Řím porazili Empoli a dotáhli se na druhý Inter Milán

Fotbalisté AS Řím zvítězili doma v 21. kole italské ligy nad Empoli 2:0 a bodově se dotáhli na druhý Inter Milán. "Nerazzurri" ale mají k dobru nedělní derby s obhájcem titulu AC Milán.

Tři body domácím zařídili už během první šestiminutovky Ibaňez s Abrahamem, oba góly padly po rohových kopech Dybaly. Římané mají na třetí příčce 40 bodů stejně jako Inter.

Oba je mohlo o bod přeskočit Bergamo, které ale prohrálo 0:1 v Sassuolu. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Fotbalisté Unionu Berlín porazili Mohuč a posunuli se do čela bundesligy

Fotbalisté Unionu Berlín v 19. kole německé ligy doma porazili 2:1 Mohuč a minimálně do neděle se posunuli na první místo. Bayern Mnichov na druhé příčce ztrácí dva body, obhájci titulu ale mají k dobru nedělní duel ve Wolfsburgu.

Na třetí příčku si po výhře 5:1 nad Freiburgem polepšil Dortmund. K vysoké výhře pomohl Borussii i Sebastian Haller, který si připsal první soutěžní gól po návratu z úspěšné léčby rakoviny varlat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy