Vládní škatulata. TOP 09 vyladila plán na střídání úředníků

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
2. 9. 2014 6:25
Rotace klíčových úředníků má ovšem háček – část z nich by dostala jen smlouvu na dobu určitou, což může ohrozit stabilitu ve státní správě.
Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. | Foto: Vojtěch Marek

PrahaTOP 09 se na poslední chvíli snaží prosadit další změnu služebního zákona. Plánovanou rotaci úředníků poslanci z této strany popisují jako protikorupční opatření, odpůrci se však obávají, že naopak zvýší nestabilitu státní správy.

Velké stěhování úředníků by podle návrhu mělo nastat každých pět let. Balit by si museli odborní náměstci, ředitelé odborů i šéfové oddělení. Ne všichni – opatření by se týkalo jen těch, kteří mají na starosti veřejné zakázky, rozdělování dotací nebo audity a kontroly.

"Nebudou přecházet lidé, kteří mají odborné kompetence spojené s konkrétním resortem. Bude se to týkat jen těch, kteří vykonávají obecné obory,“ popisuje autor návrhu Martin Plíšek (TOP 09).

Háček je ovšem v tom, že aby mohli být úředníci přesouváni v rámci jednotlivých ministerstev, musejí mít smlouvu pouze na dobu určitou, tedy například na plánovaných pět let. Co se s nimi stane poté, zatím není dohodnuto – v krajní variantě by se museli znovu hlásit do výběrového řízení na jiném ministerstvu.

Tím by ovšem padl jeden z nejdůležitějších cílů celého zákona, a sice aby úředníci měli svá místa jistá a nemohli být vyměněni podle přání jednotlivých ministrů. Hraje se navíc o jedny z nejdůležitějších postů, které úřad kontrolují a rozhodují o rozdělování rozpočtových miliard.

Co s úředníky dál? Nevíme

Podle ředitele české pobočky Transparency International Davida Ondráčky nejde o principiálně špatný nápad a jsou země, ve kterých rotace funguje. "Musí jí ale předcházet vybudování mechanismů, které úředníkům zaručí, že budou mít místo. Někde mají například vnitřní konkurzy. Jenže to je potřeba připravit a tady u nás to vzniká během několika málo dní,“ varoval Ondráčka.

Plíšek přiznává, že jasný plán, jak s úředníky po skončení pětiletého období naložit, zatím vyjednaný není. "Jednáme o tom, že by výběrovým řízením procházet nemuseli a mohli přejít na uvolněné místo jinde,“ uvedl Plíšek.

Pokud by úředníci místo jisté neměli, vedlo by to podle kritiků k větší nestabilitě ve státní správě. "Možná je to finta, jak vyzrát nad stabilitou státní správy a jak posílit politický vliv na ministerstvech. Úředníci by se mohli snažit vyhovět těm, kteří pak budou rozhodovat o jejich dalším působení ve státní správě,“ myslí si šéf ústavně-právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD).

Podle Ondráčky toto opatření prezentované jako protikorupční může mít nakonec přesně opačný efekt. "Pokud by ti lidé po určitém období skončili, závislost na politicích by ještě vzrostla. Je to další krok k tomu, aby se posílila politizace, aby politici měli úředníky více v hrsti,“ myslí si ředitel Transparency International David Ondráčka.

Podle Plíška však možnost politického ovlivňování nehrozí, protože služební zákon zaručuje transparentní výběrová řízení. "Ministr nebude moci zasahovat do výběru úředníků, to bude věcí státní služby,“ tvrdí Plíšek.

Výměny státních tajemníků

Větší naděje na úspěch má další "rotační“ návrh z dílny TOP 09, který se týká přímo nejvyšších úředníků každého resortu – státních tajemníků. Ti jsou jmenováni na pět let a funkci mohou opakovat. To by už podle návrhu TOP 09 nemělo být na stejném ministerstvu možné.

"Státní tajemníci, pokud by chtěli pokračovat, by museli přejít na jiný resort, v tomto případě bez nového výběrového řízení,“ dodal Plíšek. Rotace státních tajemníků je podle Tejce přijatelná, kladně se vyjádřil i místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). "Tam, kde úředníci vykonávají univerzální kompetenci, to možné je. Konkrétně u státních tajemníků bych s tím neměl problém,“ uvedl Bartošek.

Všechny pozměňovací návrhy poslanci předloží na úterní schůzi Sněmovny, kde se očekává schválení zákona ve druhém čtení. Jednání se účastní i prezident Miloš Zeman, kterému se nelíbí změny, jež si prosadila opozice. Jde například o zrušení generálního ředitelství nebo zachování politických náměstků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy