Vládní škatulata. TOP 09 vyladila plán na střídání úředníků

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
2. 9. 2014 6:25
Rotace klíčových úředníků má ovšem háček – část z nich by dostala jen smlouvu na dobu určitou, což může ohrozit stabilitu ve státní správě.
Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. | Foto: Vojtěch Marek

PrahaTOP 09 se na poslední chvíli snaží prosadit další změnu služebního zákona. Plánovanou rotaci úředníků poslanci z této strany popisují jako protikorupční opatření, odpůrci se však obávají, že naopak zvýší nestabilitu státní správy.

Velké stěhování úředníků by podle návrhu mělo nastat každých pět let. Balit by si museli odborní náměstci, ředitelé odborů i šéfové oddělení. Ne všichni – opatření by se týkalo jen těch, kteří mají na starosti veřejné zakázky, rozdělování dotací nebo audity a kontroly.

"Nebudou přecházet lidé, kteří mají odborné kompetence spojené s konkrétním resortem. Bude se to týkat jen těch, kteří vykonávají obecné obory,“ popisuje autor návrhu Martin Plíšek (TOP 09).

Háček je ovšem v tom, že aby mohli být úředníci přesouváni v rámci jednotlivých ministerstev, musejí mít smlouvu pouze na dobu určitou, tedy například na plánovaných pět let. Co se s nimi stane poté, zatím není dohodnuto – v krajní variantě by se museli znovu hlásit do výběrového řízení na jiném ministerstvu.

Tím by ovšem padl jeden z nejdůležitějších cílů celého zákona, a sice aby úředníci měli svá místa jistá a nemohli být vyměněni podle přání jednotlivých ministrů. Hraje se navíc o jedny z nejdůležitějších postů, které úřad kontrolují a rozhodují o rozdělování rozpočtových miliard.

Co s úředníky dál? Nevíme

Podle ředitele české pobočky Transparency International Davida Ondráčky nejde o principiálně špatný nápad a jsou země, ve kterých rotace funguje. "Musí jí ale předcházet vybudování mechanismů, které úředníkům zaručí, že budou mít místo. Někde mají například vnitřní konkurzy. Jenže to je potřeba připravit a tady u nás to vzniká během několika málo dní,“ varoval Ondráčka.

Plíšek přiznává, že jasný plán, jak s úředníky po skončení pětiletého období naložit, zatím vyjednaný není. "Jednáme o tom, že by výběrovým řízením procházet nemuseli a mohli přejít na uvolněné místo jinde,“ uvedl Plíšek.

Pokud by úředníci místo jisté neměli, vedlo by to podle kritiků k větší nestabilitě ve státní správě. "Možná je to finta, jak vyzrát nad stabilitou státní správy a jak posílit politický vliv na ministerstvech. Úředníci by se mohli snažit vyhovět těm, kteří pak budou rozhodovat o jejich dalším působení ve státní správě,“ myslí si šéf ústavně-právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD).

Podle Ondráčky toto opatření prezentované jako protikorupční může mít nakonec přesně opačný efekt. "Pokud by ti lidé po určitém období skončili, závislost na politicích by ještě vzrostla. Je to další krok k tomu, aby se posílila politizace, aby politici měli úředníky více v hrsti,“ myslí si ředitel Transparency International David Ondráčka.

Podle Plíška však možnost politického ovlivňování nehrozí, protože služební zákon zaručuje transparentní výběrová řízení. "Ministr nebude moci zasahovat do výběru úředníků, to bude věcí státní služby,“ tvrdí Plíšek.

Výměny státních tajemníků

Větší naděje na úspěch má další "rotační“ návrh z dílny TOP 09, který se týká přímo nejvyšších úředníků každého resortu – státních tajemníků. Ti jsou jmenováni na pět let a funkci mohou opakovat. To by už podle návrhu TOP 09 nemělo být na stejném ministerstvu možné.

"Státní tajemníci, pokud by chtěli pokračovat, by museli přejít na jiný resort, v tomto případě bez nového výběrového řízení,“ dodal Plíšek. Rotace státních tajemníků je podle Tejce přijatelná, kladně se vyjádřil i místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). "Tam, kde úředníci vykonávají univerzální kompetenci, to možné je. Konkrétně u státních tajemníků bych s tím neměl problém,“ uvedl Bartošek.

Všechny pozměňovací návrhy poslanci předloží na úterní schůzi Sněmovny, kde se očekává schválení zákona ve druhém čtení. Jednání se účastní i prezident Miloš Zeman, kterému se nelíbí změny, jež si prosadila opozice. Jde například o zrušení generálního ředitelství nebo zachování politických náměstků.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy