Vládní rozhodnutí přehledně: Kdo smí sportovat, jak popíjet venku a pokuty až 50 000

Domácí Domácí
7. 12. 2020 19:48
Vláda v pondělí rozhodla o nových opatřeních. Skóre PES se ale po víkendovém nárůstu nakažených zatím měnit nebude. Restaurace však musí například zavírat o dvě hodiny dříve. Vláda bude ve sněmovně také usilovat o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní.
Foto: Jakub Plíhal
  • Bary, restaurace a další stravovací zařízení budou muset od středy zavírat nejpozději ve 20:00 včetně hotelových restaurací a výdejních okének. Restrikce se netýká rozvozu jídla.

  • Konzumování alkoholu a jídla bude na trzích a vně restaurací od středy zakázáno. Podle Blatného byly k výdejním okénkům přistavovány vyhřívané stany.

  • Medikům ve čtvrtek skončí pracovní povinnost ve zdravotnických zařízeních. Ministr školství Robert Plaga to uvedl (za ANO) na twitteru. 

  • Vláda v pondělí schválila návrh předlohy ministerstva vnitra schválila, který počítá s pokutami za porušování protikoronavirových nařízení vlády. Jedná se až o 50 000 korun pro fyzické osoby a tři miliony korun pro právnické osoby. 

  • Vláda bude ve Sněmovně usilovat o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19 o dalších 30 dní. Trval by tak do 11. ledna. Premiér Andrej Babiš (ANO) sdělil, že žádost určenou poslancům v pondělí schválil kabinet. Nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii covidu-19 platí od 5. října do 12. prosince. O návrhu kabinetu bude Sněmovna jednat pravděpodobně ve středu.

  • Ministerstvo zdravotnictví zatím po víkendovém přírůstku nakažených nenavrhuje přechod ze třetího zpět do čtvrtého stupně PES. Skóre je na hranici, nastala stagnace, uvedl ministr Blatný.

  • Vláda schválila amatérským sportovcům, činnost za stejných podmínek jako profesionálním. Pokud se nechají za stejných podmínek otestovat na koronavirus, nebudou potřebovat roušky při sportovních aktivitách uvnitř. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Výroba nábytku v Česku loni vzrostla na rekordních 48,5 miliardy korun

Nábytkářské firmy v Česku loni vyrobily zboží za rekordních 48,5 miliardy korun, meziročně o 1,1 procenta více. Tržby z prodeje nábytku klesly o 3,1 procenta na 38,62 miliardy korun. Vývoz stoupl o 13,6 procenta, dovoz se zvýšil o 10,6 procenta. Ve čtvrtek to sdělil tajemník Asociace českých nábytkářů (AČN) Tomáš Lukeš.

"Výkon výroby nábytku zaznamenal další růst v řadě. Loni na podzim jsme odhadovali, že bude zhruba stagnovat. Méně potěšitelnou zprávou je, že podíl dovozu na prodejích meziročně vzrostl téměř o osm procentních bodů na 61,3 procenta. To znamená, že čeští nábytkáři ztratili významnou pozici na tuzemském trhu," uvedl Lukeš. Podle něj to pravděpodobně souvisí s rozvojem on-line prodejů, kdy většina takového nábytku je právě ze zahraničí, zejména z Polska a Číny.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 minutami

Kulhánek by mohl být jmenován ministrem zahraničí ve středu, řekl Babiš po jednání

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). 

Babiš po jednání řekl Blesku, že by měl být Kulhánek jmenován ministrem zahraničí nejspíš ve středu. Premiér kandidátovi na šéfa diplomacie řekl, aby se vakcínami vůbec nezabýval.

Kulhánek se po jednání s Babišem novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman. "Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Německý ústavní soud zrušil zmrazení nájmů v Berlíně

Německý ústavní soud ve čtvrtek zrušil zákon, který v hlavním městě Berlíně zmrazil nájemné. Podle soudu jednotlivým spolkovým zemím, kterou je i německá metropole, nepřísluší o výši nájemného rozhodovat. Tuto pravomoc má pouze parlament na celoněmecké úrovni, informovala agentura DPA.

Koncem loňského února vstoupil v Berlíně v platnost zákon, který na pět let zmrazil nájemné u zhruba 1,5 milionu bytů. U zhruba 300 000 bytů museli majitelé nájemné snížit na úroveň z června 2019. Od roku 2022 mohou ceny znovu stoupat, ale ročně nejvýše o 1,3 procenta.

Cílem kontroverzního opatření prosazeného levicovou koalicí na berlínské radnici bylo zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy