Vládní koalice ODS, TOP 09, VV může mít 110 hlasů

Petr Holub, Zdeněk John
29. 5. 2010 16:54
Konečné výsledky budou k dispozici za několik hodin.
ODS oficiálně ukončili předvolební kampaň.
ODS oficiálně ukončili předvolební kampaň. | Foto: Jan Langer

* Jiří Paroubek a jeho strana získají nejvíc hlasů, ale levice nebude mít většinu * Volby jsou katastrofou pro parlamentní strany s jedinou komunistů. * Do sněmovny se dostane pět stran: ČSSD, ODS, TOP09, komunisté, Věci veřejné. Na pětiprocentní hranici bojují lidovci a Zeman * Klaus: Volby ukázaly zásadní oslabení velkých stran

Praha - Novou vládu mohou sestavit Petr Nečas, Karel Schwarzenberg a Radek John. Po sečtení dvou milionů, tedy čtyřiceti procent hlasů, jsou ostatní varianty mimo hru.

ODS, TOP 09 a Věci veřejné budou mít dohromady přes 110 poslanců. Od roku 1996 tak může být poprvé k dispozici jasná parlamentní většina.

Jiné možnosti prakticky neexistují. Samotným ODS a TOP 09 chybí podle průběžných výsledků k většině přes deset poslaneckých křesel.

Politici až dosud vylučovali velkou koalici a také připadnou spolupráci Věcí veřejných s levicí.

Klaus: koho pověří?

"Výsledky ukazují možnost sestavit vládu rozpočtové odpovědnosti," glosoval odpoledne lídr ODS Petr Nečas první čísla.

"Budeme jednat, myslím, velmi rychle," řekl Aktuálně.cz místopředseda strany TOP 09 Jaromír Drábek. "S ODS průniky najdeme  snadno. Otázkou budou Věci veřejné. Ale asi se shodneme třeba na nutnosti větší transparentnosti veřejných zakázek apod."

Prezident Václav Klaus komentoval výsledky voleb slovy, že velké strany jsou zásadně oslabené. Až dosud vždy prezident pověřoval sestavením vítěznou stranu. Tou může být ČSSD, ale nemá k dispozici levicovou většinu. Klaus se ale může po výsledku voleb zachovat jinak, než velí tradice.

Na dotaz, zda pověří sestavením vlády vítěze voleb, odpověděl Klaus: "Tak nějak to bude. Ale ono se to ještě může zamotat - podle toho, kdo bude druhý, třetí, čtvrtý."

Jiří Paroubek nepřímo přiznal porážku. "Je myslím zřejmé, že tato země má nakročeno k pravicové koalici. Voliči zvolili jiné pokračování, než jsme předpokládali my," řekl z Ústí nad Labem.

Velká města ještě přijdou

Nyní se budou sčítat ještě hlasy z velkých měst. Nejvíc hlasů ve volbách nakonec nejspíš dostane ČSSD, je však hlavním poraženým. V této chvíli se drží na úrovni 23 procent, druhá levicová strana KSČM klesá ke 12 procentům. Dohromady by měly šanci na necelých 90 poslaneckých mandátů. Po zkušenostech z minulých voleb se dá čekat, že se jejich podíly budou snižovat.

Zisky pravicových stran mohou ještě růst. ODS už překročila 19 procent a TOP 09 výrazně předstihla komunisty. Věci veřejné mají necelých 11 procent.

On-line komentář Jana Lipolda, postřehy politologů i čtenářů 
Chcete diskutovat o volbách bez urážek, nadávek a vulgarismů?
Nabízíme vám prostor ZDE.

Špatné celostátní vyhlídky ČSSD a KSČM ukazuje nízká účast v tradičně levicovém Ústecku, Ostravsku a Karlovarsku. Hlasy zavedených levicových stran ubraly také Zemanova SPOZ a Suverenita Jany Bobošíkové, které se drží těsně pod pětiprocentní hranicí.

Volby jsou katastrofou pro parlamentní strany, s jedinou výjimkou komunistů. Propad občanských a sociálních demokratů podtrhuje fakt, že pětiprocentní hranici jistě nepřekročí zelení a zřejmě také KDU-ČSL. O postup do sněmovny do poslední chvíle může bojovat už jen strana Miloše Zeman, nikdo jiný.

"Výsledky znamenají zásadní oslabení ODS a ČSSD," napsal v první reakci prezident Václav Klaus. 

První odhady šokovaly

Ve 14 hodin, kdy se uzavřely volební místnosti, Česká televize prognózovala, že ČSSD i ODS získají stejně hlasů: 20 procent. Ve zpřesněné prognóze zveřejněné v 15:45 už dokonce ODS o pár desetin procenta předstihla sociální demokraty.

Odhady vycházely z průzkumu agentury SC&C, která se ptala lidí u volebních místností. I tyto údaje v kombinaci s propočtem Aktuálně.cz ukazovaly, že ODS a TOP 09 by měly 92 poslanců. Mohly by sestavit vládu s Věcmi veřejnými, stranou, která podle prvních odhadů může získat až 24 mandátů. Průzkum SC&C a přepočet Aktuálně.cz sliboval v prvních chvílích také lidovcům 9 poslanců, později však KDU-ČSL už ztrácela naději na křesla.

Politici: Počkejte na skutečné výsledky

Výsledek se zatím výrazně liší od předvolebních průzkumů. S jedinou výjimkou: odpovídá trendu, který předpověděla agentura Factum Invenio. V posledních týdnech se u ní sociální demokracie propadala k 25 procentům, ODS se držela nad 20 procenty. Nové strany TOP 09 a Věci veřejné zvyšovaly svůj zisk nad deset procent.

"Odhad je šokující," řekl v ČT politolog Tomáš Lebeda. Michal Klíma z Metropolitní univerzity Praha doplnil: "Pokud tomu skutečně tak bude, byl by to obrovský neúspěch ČSSD."

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl po druhé hodině odpoledne, že odhady a výsledky se budou lišit. "Očekáváme, že bude postupně docházet ke zvětšování rozdílu mezi hlasy pro sociální demokracii a ODS," řekl. Jan Zahradil (ODS) reagoval podobně, ale doplnil: "Pokud by se odhady potvrdily, pak se nám nabízejí širokého možnosti vyjednávání."

Účast nad 60 procent

Volební účast dosáhla podle SC&C 62 procent, o něco méně, než kolik ukazovaly páteční odhady. Pokud se toto číslo potvrdí, pak letos k volbám přišlo oproti roku 2006 o 2,5 procent méně voličů.

Zajímá vás, co se děje na štábech ostatních stran?

V tomto článku najdete online přenos ze štábu ČSSD, připravují jej pro vás Sabina Slonková a Markéta Chaloupská
V tomto článku najdete online přenos ze štábu ODS, připravuje jej pro vás Kateřina Eliášová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu TOP 09, připravuje jej pro vás Jan Němec
V tomto článku najdete online přenos ze štábu VV, připravuje jej pro vás Martina Machová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu KDU-ČSL, připravuje jej pro vás Eliška Bártová
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SZ, připravuje jej pro vás Pavel Baroch
V tomto článku najdete online přenos ze štábu SPO, připravuje jej pro vás Michal Štůsek

 

Právě se děje

Další zprávy