Sjezd ČSSD v sobotu řešil program. Šéf diplomacie Petříček má v blízké době skončit

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 10. 4. 2021 15:30
Vládní ČSSD ukončila v sobotu dvoudenní on-line sjezd. Po páteční volbě vedení se sociální demokraté zaměřili na program. Podle neoficiálních informací médií má v dohledné době na postu ministra zahraničí skončit poražený protivník Jana Hamáčka v předsednické volbě, ministr Tomáš Petříček. Ten ale odmítá, že by s ním o tom Hamáček osobně mluvil. Na ministerské funkci údajně nelpí.
Tomáš Petříček.
Tomáš Petříček. | Foto: Aktuálně.cz

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce podle svých slov na sobotním sněmu v příštích dnech předložit vládě návrh důchodové reformy. "Je důležité, aby lidé, co celý život pracovali, měli spravedlivý důchod," uvedla Maláčová. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dřív řekla, že vláda v tomto volebním období už komplexní důchodovou reformu nepřipraví.

Svůj návrh reformy představila Maláčová v prosinci. Její úřad připravil tři zákony. První počítá s rozdělením veřejného důchodového systému na dva. Z prvního by se všem vyplácel základní důchod 10.000 korun, z druhého zásluhová část podle odpracovaných let a odvodů z výdělků.

Druhá norma zavádí dřívější penzi pro lidi s náročnou profesí, o rok za každých odpracovaných deset let. Třetí předloha zvyšuje důchod o 500 korun za každé vychované dítě.

ČSSD plánuje podle sobotní diskuse na sněmu také zabránit privatizaci zdravotnictví, zvýšit dostupnost lékařské péče a zasadit se o dostupné bydlení. "Koupě bytu stojí jedenáct ročních příjmů," řekl starosta Nového Města na Moravě a bývalý  místopředseda strany Michal Šmarda. ČSSD podle něj selhala, když nechala ministerstvo pro místní rozvoj hnutí ANO, které podle něj na bytovou politiku kašle.

Sociální demokraté by měli například daňově podpořit nájemní bydlení, aby byty sloužily skutečně k trvalému bydlení, uvedl Šmarda. Přimlouval se i za omezení řetězení nájemních smluv. 

ĆSSD se chystá prosazovat progresivní zdanění příjmů se třemi sazbami. "Do výše průměrné mzdy 10 procent, do výše trojnásobku průměru 19 procent a nad trojnásobek 23 procent," řekl v sobotu na sjezdu první místopředseda Roman Onderka, který obhájil funkci. I u živnostníků a korporací by podle něj měla být daň progresivní. "Pro živnostníky a malé firmy do nějaké velikosti dané obratem se bavme o dani 10 procent," uvedl Onderka.

ČSSD chce také prosazovat speciální bankovní daň, přijetí eura, předvídatelné výživné a striktně regionální omezení působnosti exekutorů. 

Hamáček obhájil, čekají se personální změny

Post předsedy strany obhájil v pátek vicepremiér Jan Hamáček, s jeho podporou zůstal ve funkci i statutární místopředseda Roman Onderka. Značně se naopak změnila sestava řadových místopředsedů, mezi kterými zůstala jen Maláčová. Doplnili ji bývalá poslankyně Dana Váhalová, starosta Hvozdné na Zlínsku Josef Říha, bývalý hejtman Vysočiny Jiří Běhounek a šéf okresní organizace Praha-východ Jan Tvrdý.

V pátek přinesl server Lidovky.cz a Deník N informaci o tom, že by v dohledné době měl na postu ministra zahraničí skončit poražený Hamáčkův protivník v předsednické volbě, Tomáš Petříček. Do funkce se podle zdrojů serveru Lidovky.cz vrátí Lubomír Zaorálek, který ji zastával ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Na rezortu kultury by ho měl vystřídat poslanec ČSSD Jan Birke.

"Na funkci ministra nelpím. Chci i nadále pracovat pro sociální demokracii, zda to bude na ministerstvu zahraničí nebo jinde, to je na novém vedení," uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček. "Nebudu to vůbec komentovat, žádnou nabídku jsem nedostal," dodal poslanec ČSSD Jan Birke na dotaz, zda bude novým ministrem kultury po Lubomíru Zaorálkovi, který by se měl podle médií vrátit na ministerstvo zahraničí do Černínského paláce.

Asociace nezávislých divadel ČR pokládá případnou změnu ministra kultury v době pandemické krize za hazard a změnu by vnímala jako závažné zklamání důvěry kulturní veřejnosti, uvedla v sobotním otevřeném dopise Janu Hamáčkovi.

Staronový předseda strany Hamáček před necelými třemi týdny odmítl spekulovat o tom, zda s Petříčkovým odvoláním čeká na dobu po sjezdu a výsledek hlasování delegátů. "Na to odpovím po sjezdu, pokud to bude relevantní. Počkejte si na tiskovou konferenci nově zvoleného vedení ČSSD," řekl tehdy.

V pátek ale zopakoval další tehdejší prohlášení, že o změnách by se nejdříve dozvěděl příslušný ministr. "Platí, co jsem říkal. Že kdybych měl k nějakému ministrovi výhrady a chtěl bych změnu, tak to řeknu jemu a nebudu to vzkazovat přes média," uvedl Hamáček. Doplnil, že žádnému ministrovi "bianco šek" do voleb nedává.

Zdroje Seznam Zpráv uvedly, že ČSSD si začala v nedávné době vypracovávat průzkumy týkající se jejich předních představitelů a Petříček v nich nedopadl nejlépe. "Potřebujeme nalákat levicové voliče z pražských sídlišť. Lidé, kterým je Tomáš Petříček sympatický, ČSSD stejně volit nebudou," řekl anonymní zdroj redakci.

"Ujišťuji vás, že já a můj tým ze strany oranžovou "topku" neuděláme. Ale už nebudeme ani trapné, oranžové béčko Babišova hnutí ANO. Proto s ANO po volbách už nikdy. Jen hlupák by po třetí opakoval stejné chyby a vlezl do té samé řeky," řekl Petříček v pátek delegátům sjezdu sociální demokracie před volbou předsedy, v níž prohrál s Hamáčkem.

Odvolání Tomáše Petříčka z postu ministra zahraničí prosazuje prezident Miloš Zeman. Ministr přisoudil tlak na jeho výměnu tomu, že není nakloněn ruským zájmům v Česku.

VIDEO: Rusko je bezpečnostní hrozba, říká Petříček.

Odvolání zmocněnce Míla přišlo od ministra Havlíčka velmi nečekaně, rozhodnutí vlády nebylo jednomyslné, říká ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy