Vládl kdysi drahám, dnes na něj ministr posílá policii

Jan Němec Jan Němec
26. 7. 2010 12:03
Policie má podle ministra prošetřit, zda Bazala poškozoval ČD Cargo úmyslně
Josef Bazala
Josef Bazala | Foto: ČD

Praha - Ministr dopravy Vít Bárta oznámil, že podává trestní oznámení na Josefa Bazalu, bývalého ředitele ČD Cargo, kterého těsně před nástupem nové vlády Petra Nečase odvolal generální ředitel Českých drah Petr Žaluda. Tehdy rodící se koalice to veřejně kritizovala.

"Přistupovali jsme s nedůvěrou k odvolávání managementu ČD Cargo," připustil ministr. Teď ho prý přesvědčily závěry šetření auditorské firmy KPMG.

Špatný manažerský postup, nebo záměr?

"Rozhodl jsem se podat trestní oznámení na pana Bazalu. Policie by měla zjistit, zda a jestli s úmyslem docházelo k poškození ČD Cargo," oznámil ministr dopravy své rozhodnutí, které nejdříve konzultoval s premiérem Nečasem.

Policie by podle ministra měla zjistit, zda to byl jen špatný manažerský záměr, nebo úmysl.

Zdůvodnil to mimo jiné tím, že letos hrozí ČD Cargo ztráta, protože prý řadu zakázek nasmlouvalo pod svými vlastními náklady. "Tedy nejen bez zisku, ale dokonce se ztrátou," vysvětluje Vít Bárta.

Jednali jsme správně

Bývalý ředitel společnosti Josef Bazala považuje rozhodnutí ministra dopravy za nedorozumění a věří, že se vše vyjasní.

"Jedná se o nedorozumění. V době krize nešlo všechny zakázky realizovat nad vlastní náklady," sdělil Aktuálně.cz.

Podle něj hrozilo, že by ČD Cargo v případě nezájmu o zakázky přišlo a ztráta by se tak ještě prohloubila. "Tato obchodní politika byla jediná správná," stojí si za svým působením ve společnosti Bazala.   

Odvolání Josefa Bazaly z čela ČD Cargo zdůvodnil generální ředitel Žaluda ztrátami a také špatnou komunikací s vedením celých drah. Petr Žaluda přitom svého času vystřídal právě Bazalu na postu šéfa celých drah. Bazala pak začal řídit ČD Cargo, tedy nákladní divizi drah.

Vloni ČD Cargo vykázalo ztrátu 378 milionů korun před zdaněním.

Výměny budou pokračovat!

Ministr Bárta dnes oznámil, že změny ve vedení ČD Cargo budou pokračovat i poté, co management před nedávnem vyměnil generální ředitel Žaluda.

"Ale budu o tom teprve jednat s premiérem," odmítl říct Vít Bárta jakákoliv jména.

 

Právě se děje

Další zprávy