Vláda zatím neschválila Zemanovu cestu na Rhodos. Někteří ministři za ni nechtějí nést zodpovědnost

Ministři se neshodli, zda schválit zprávu o cestě Miloše Zemana na Rhodos, kde se prezident účastnil konference pořádané ruským oligarchou Vladimirem Jakuninem. "Pro mě je důležité vyjádření nesouhlasu s tím, aby takto jednal prezident ČR," řekl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Kabinet bude muset o tomto bodu rozhodovat znovu. "Myslím si, že by byla klukovina to teď neschválit," tvrdí naopak vicepremiér Pavel Bělobrádek.
Představení olympijské kolekce oblečení pro OH v Riu de Janeiru v Pražském hradě
Představení olympijské kolekce oblečení pro OH v Riu de Janeiru v Pražském hradě | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Projednávání zprávy o cestě prezidenta Miloše Zemana na konferenci na Rhodu ve středu vláda odložila. "Pro schválení nebyla většina ministrů," řekl Aktuálně.cz ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček pro ČTK sdělil, že nevidí důvod věc komentovat.

Dientsbier prohlásil, že sám už na předchozím jednání kabinetu požádal, aby o bodu byla před hlasováním vedena rozprava. "Považuji za velmi sporné, aby vláda schválila cestu prezidenta na konferenci organizovanou člověkem, který je zařazen na sankčním seznamu kvůli ruské agresi vůči Ukrajině a okupaci Krymu. Relativizuje to podle mne zahraničněpolitické postoje nejen České republiky, ale i Evropské unie," vysvětlil.

"Technicky je to jen otázka toho, z jaké rozpočtové kapitoly se ty prostředky na cestu uhradí. To nepovažuji za podstatné," vysvětlil ministr. "Pro mě je důležité vyjádření nesouhlasu s tím, aby takto jednal prezident ČR. Jak tam také zaznělo od jednoho z kolegů, pokud bychom to schválili, tak bychom za to v zásadě přebírali zodpovědnost," zdůraznil. Podle informací Aktuálně.cz byl hlasitým odpůrcem schválení zprávy i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Naopak vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) prezidentovu cestu sice kritizuje, pro schválení zprávy ale hlasoval. "Někteří se proti tomu postavili a nebylo možné to prohlasovat ani odmítnout, takže se to přerušilo," sdělil Aktuálně.cz.

"Já jsem pro to ruku zvedl. Samozřejmě to, s jakými lidmi tam byl, je dost divné. Ale myslím si, že by to byla klukovina to teď už neschválit," dodal. Pro ČTK dodal, že projednávání bodu provázela "košatá" diskuse. Probíraly se různé úhly pohledu na to, zda Zemanova cesta byla v souladu se zahraniční politikou ČR, dodal. "Nevidím nyní důvod ke komentáři, vzhledem k tomu, že projednávání bylo přerušeno," sdělil Ovčáček.

Český prezident se letos konference pořádané oligarchou Vladimirem Jakuninem účastnil už poosmé. Předloni za to sklidil kritiku opozice. Ve svém projevu hovořil hlavně na téma tzv. Islámského státu, který přirovnal k rakovině. Kvůli konferenci se Zeman nezúčastnil v Izraeli pohřbu bývalého prezidenta a premiéra Šimona Perese, na nějž se sjelo mnoho světových státníků. Zastoupili ho premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD).

 

Právě se děje

před 24 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy