Poplatek deset tisíc za podnět na ÚOHS neskončí. Vláda zamítla žádost Šabatové

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 5. 2019 19:08
Poplatek za podání podnětu k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže má podle menšinového kabinetu ANO a ČSSD regulační charakter a jeho zrušení by mohlo vést k zavalení úřadu balastními podněty. Vláda proto nepodpořila žádost veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové o jeho zrušení. Poplatek musí zaplatit všichni, kdo podávají podnět k antimonopolnímu úřadu. V reakci na rozhodnutí vlády Šabatová sdělila, že poplatek považuje za iracionální a nemravný. Věří, že ho zruší Ústavní soud.
Anna Šabatová.
Anna Šabatová. | Foto: Jakub Plíhal

Podle ombudsmanky je zpoplatnění podnětu a postup Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v rozporu s principy demokratického právního státu. "Vláda s tím nesouhlasí, nenašel se ani jeden člen vlády, který by s tím souhlasil," řekl po jednání kabinetu premiér Andrej Babiš (ANO).  Poplatek 10 tisíc korun musí uhradit všichni, kdo podávají podnět k antimonopolnímu úřadu.

Šabatová uvedla, že dokud se zpoplatnění podnětu nezruší, bude velmi silně omezeno právo veřejnosti podílet se na kontrole veřejných zakázek. "Platit ÚOHS za to, že mu pomáhám odhalovat nezákonné veřejné zakázky, považuji za iracionální a nemravné. Nenašla jsem podporu na dnešním jednání vlády. Pevně ale věřím, že zpoplatnění nakonec zruší Ústavní soud," uvedla. Za nemorální označil povinnost také místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti).

Poplatek byl zaveden v říjnu 2016 a měl ulevit ÚOHS od množství neoprávněných podnětů. Zatímco v roce 2016 před zpoplatněním prověřoval úřad 1305 podnětů ohledně veřejných zakázek, o rok později to bylo 93 zaplacených podnětů a 84 věcí od orgánů činných v trestním řízení.

Poplatek přitom musely platit i ostatní státní úřady, které jsou ze zákona povinny oznámit ÚOHS, pokud při své činnosti zjistí pochybení v oblasti, kterou se zabývají. Dalších 220 nezaplacených podnětů ÚOHS podle zjištění úřadu veřejné ochránkyně práv ignoroval, a to včetně oznámení jiných institucí o přestupku.

"Úřad, jehož činnost je hrazena ze státního rozpočtu, se chová tržně. Buďto zaplatíte a podnětem se zabývá, nebo nezaplatíte a podnětem se nikdo dál nezabývá," uvedla už dříve Šabatová.

Problémem podle ní je, že ÚOHS na základě své vnitřní směrnice nesledoval, jaké veřejné zakázky se nezaplacený podnět týkal, a nemohl tak zahájit řízení z úřední moci. "Přitom má povinnost zahájit řízení i z vlastní vůle v případě, že dostane informace o možném porušování zákona o veřejných zakázkách. Informace z podnětů, u kterých nebyl poplatek zaplacen, ale neputovaly k žádnému odbornému referentovi, spis byl odložen stranou a nikdo už do něj nenahlédl," uvedla ombudsmanka.

ÚOHS podle ní tímto přístupem přišel o důležité zdroje informací, protože na nepravosti ve veřejných zakázkách obvykle upozorňují občané nebo neziskové organizace. Těžko lze po občanech podle ombudsmanky ale chtít, aby platili 10 tisíc za to, že pomohou státnímu orgánu provádět kontrolu nakládání s veřejnými penězi.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy