Dienstbierův návrh na kvóty pro ženy na volebních kandidátkách znovu neuspěl, vláda ho zamítla

ČTK ČTK
11. 7. 2016 12:11
Akční plán pro vyrovnané zastoupení mužů a žen v rozhodovací pozicích, které navrhoval ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, vláda nepodpoří. Vláda ho schválila, ale bez kvót, které měly ženám zajistit dvě pětiny na kandidátních listinách pro volby. Akční plán s úkoly do roku 2018 obsahuje vedle zamítnutých volebních kvót také opatření k vyššímu zastoupení žen ve vedení státní správy, státních a polostátních firem, škol či ve vědě. Kabinet Bohuslava Sobotky se v programovém prohlášení zavázal, že bude "důsledně uplatňovat princip rovnosti žen a mužů".
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: ISIFA/Thinkstock

Praha - Kabinet nepodpořil plán ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) zajistit ženám dvě pětiny míst na kandidátních listinách pro volby. Návrh obsahoval Akční plán pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích. Vláda ho schválila bez plánu na zavedení kvót. Stejně před rokem dopadla volební novela, která měla dvě pětiny míst na kandidátních listinách "podprezentovanému pohlaví" zaručit. Proti byli tehdy lidovci a ANO.

Akční plán s úkoly do roku 2018 obsahuje vedle zamítnutých volebních kvót také opatření k vyššímu zastoupení žen ve vedení státní správy, státních a polostátních firem, škol či ve vědě. Počítá se i s kampaněmi, které by měly "zviditelnit ženské osobnosti" z kultury a sportu. Měly by se uskutečnit do konce příštího roku.

Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) se v programovém prohlášení zavázal, že bude "důsledně uplatňovat princip rovnosti žen a mužů". Zmínil mimo jiné právě podporu vyššího zastoupení žen v rozhodovacích pozicích. Vláda pak přijala strategii rovných šancí, která čtyřicetiprocentní kvótu do voleb obsahovala.

"Ženy v současnosti tvoří 44 procent ekonomicky aktivního obyvatelstva ČR. Zároveň tvoří 56 procent studujících všech vysokých škol a 61 procent jejich absolventů a absolventek. Přes výše uvedené skutečnosti zůstávají nadále výrazně podreprezentovány v rozhodovacích pozicích," uvedli autoři plánu.

V sedmnáctičlenné vládě jsou tři ministryně. V Parlamentu připadá ženám necelá pětina křesel, v zastupitelstvech měst a obcí 27 procent. V představenstvech firem mají 12 procent míst, ve firmách obchodovaných na burze devět procent řídicích pozic. Podle autorů tak Česko patří v EU k zemím s nejnižším podílem žen na rozhodování.

Kvóta podle autorů nemá jednu skupinu zvýhodnit, ale má zajistit rovný přístup.

 

Právě se děje

Další zprávy