Vláda zakázala prodej tvrdého alkoholu ve stáncích

Domácí ČTK Domácí, ČTK
12. 9. 2012 16:20
Kabinet reaguje na množící se případy otrav metanolem
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Až do odvolání platí po celé republice zákaz stánkového prodeje tvrdého alkoholu.

V návaznosti na množící se otravy metanolem pocházejícím z pančovaného alkoholu rozhodla ve středu vláda o plošném zákazu stánkového prodeje alkoholických nápojů s více jak 30% obsahem lihu.

Opatření platí okamžitě až do odvolání. Ve středu odpoledne to oznámil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Provozovatelům stánků, stánků s občerstvením, mobilních stánků a jiných mobilních a přechodných provozů je tak od středeční čtvrté odpolední zakázáno rozlévat a prodávat lihoviny typu destilátů a tuzemáku s obsahem alkoholu nad 30 procent.

Konec zákazu prodeje bude ohlášen stejným postupem, tedy vyhlášením v celoplošném televizním a rozhlasovém vysílání.

Kromě toho Heger vyzval hejtmany a starosty, aby aktivně spolupracovali s řediteli krajských hygienických stanic, kteří se stávají odpovědnými za koordinaci veškeré činnosti státní správy v této věci. Hygienické stanice mají podle něj zajistit samosprávám nutné informace.

Občané by měli okamžitě zlikvidovat podezřelý alkohol, nekonzumovat jej a v případě zdravotních potíží vyhledat lékařskou pomoc.

"Likvidace podezřele získaných zásob alkoholu je v současné době nejracionálnějším postupem," poznamenal ministr zdravotnictví.

Nemocnice by pak měly případy nahlásit, neboť povinnost mlčenlivosti padá s tím, že hromadná otrava je vyšetřována jako trestný čin spáchaný neznámým pachatelem.

Už dopoledne ministři odsouhlasili vznik krizového štábu, který bude průběžně vyhodnocovat situaci. Tato "operativní porada" znovu zasedne ve čtvrtek.

Podívejte se: Takto celníci zakročili v černé stáčírně alkoholu

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy