Vláda už se rýsuje, stačí se podívat tři roky nazpět

Petr Holub
26. 10. 2013 11:15
Předvolební situace se významně neliší od poměrů před třemi lety
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Politická nabídka před vyhlášením výsledků voleb je nepřehledná, proto budou povolební jednání o koalicích značně složitá, shodují se experti. Přesto se předvolební situace významně neliší od poměrů před třemi lety, kdy bylo o vládní koalici jasno ještě před vyhlášením oficiálních výsledků.

Dnes má na vstup do Sněmovny teoretickou šanci aspoň u jedné z agentur deset stran, před třemi lety jich bylo devět. Osm vážných zájemců o Sněmovnu se za tři roky nezměnilo a mimo hru jsou jenom Věci veřejné, které byly nahrazeny hnutími ANO 2011 a Úsvit (za který někteří členové VV kandidují).

Nabídka koalic je zhruba stejná. Předpokládaný vítěz ČSSD potřebuje získat 25 procent hlasů a koaličního partnera aspoň s patnácti procenty hlasů. Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka tak musí projít stejnou zkouškou, na které ztroskotal Jiří Paroubek.

Koaliční možnosti:

Levicová většina:
ČSSD, KSČM (SPOZ)

Levicovo-podnikatelská většina:
ČSSD, ANO 2011 (Úsvit, KDU-ČSL)

Středolevá většina:
ČSSD, TOP 09 (KDU-ČSL)

Pravicovo-podnikatelská většina:
TOP 09, ANO 2011, ODS, KDU-ČSL, Úsvit

Žádaný partner KSČM

Dnes je nejpravděpodobnější možností, že nezbytných 40 procent hlasů dají sociální demokraté dohromady s KSČM. Takovou variantu předpovídá pět ze sedmi agentur veřejného mínění, výjimkou jsou Médea a Aisa. Chybějící hlasy může případně dodat třetí levicová strana SPOZ.

Před třemi lety se však o této možnosti před volbami příliš nemluvilo. Ostatně všechny levicové strany dostaly méně, než čekaly, a většinu dohromady stejně nedaly. Dnes ovšem dávají sociální demokraté tiché spolupráci s komunisty před ostatními variantami přednost.

Pro případ patu se před třemi lety připouštěla velká koalice ČSSD s ODS. Dnes je touto druhou variantou spolupráce sociálních demokratů s Babišovým hnutím ANO 2011 za případné asistence lidovců nebo Úsvitu. Tuto možnost připouštějí předpovědi všech agentur, sociální demokraté ji však vylučují.

Sociální demokraté mohou stejně jako před třemi lety uvažovat také o spolupráci s TOP 09 a případně ji doplnit lidovci. Tehdy však nevyšla a dnes ji ČSSD zakázal prezident Miloš Zeman. Šanci této variantě přesto dávají čtyři průzkumy ze sedmi.

Alternativa proti ČSSD

V roce 2010 se nakonec realizovala čtvrtá možnost, která ovšem před volbami vypadala velmi nepravděpodobně. Většinovou koalici sestavily po volbách hladce ODS, TOP 09 a Věci veřejné, v divokých předvolebních teoriích se přitom uvažovalo o ještě barevnější koalici s lidovci a zelenými, kteří se však do Sněmovny nedostali.

Tentokrát dva ze sedmi průzkumů (od společností Médea a Aisa) opět ukazují, že k vytvoření vlády bez podpory levice bude nutné spojení nejméně pěti uskupení pravice a podnikatelských stran, konkrétně ANO 2011, TOP 09, ODS, KDU-ČSL a Úsvitu.

Český systém, který přepočítává hlasy na mandáty, ovšem podporuje silnější strany, a proto mají vícečlenné koalice o něco horší vyhlídky než například dohoda dvou stran. Zmíněná pětičlenná koalice může na poslanecké mandáty s tandemem ČSSD-KSČM prohrát, i když získá o pět procent hlasů navíc.

Krkolomné koalice

Rozdíl oproti volbám před třemi lety je v tom, že se na stole objevují alternativy, které dříve nepřipadaly v úvahu.

Nadále je vyloučena možnost, že strany pravého středu, jako jsou TOP 09, ODS, zelení a lidovci, budou spolupracovat s komunisty. Komunisté však nutně nemusí být jako dosud odkázáni jen na koalici se sociálními demokraty. Proti možnosti spolupráce s KSČM se totiž nevymezují nová hnutí ANO 2011 a Úsvit. Případné koalici těchto tří stran neslibuje žádný ze sedmi průzkumů většinu, ve čtyřech se však pohybují těsně pod úrovní 40 procent, která může za určitých okolností převahu ve Sněmovně zajistit.

Jako protipól tohoto málo pravděpodobného spojenectví může vzniknout další krkolomná koalice sociálních demokratů s bývalými vládními stranami ODS a TOP 09. Její vznik dokonce připouští šéf ODS Martin Kuba, zástupci ČSSD a TOP 09 však na jeho úvahy ani nereagovali.

 

Právě se děje

Další zprávy