Vláda utrácela za EU. Kdo se dělil o miliony?

Sabina Slonková, Tereza Šídlová
28. 1. 2011 5:15
Nikdo zatím nedokázal říci, za co se v éře předsednictví EU zaplatilo 750 miliónů
Hezké logo. Ale kolik to stálo?
Hezké logo. Ale kolik to stálo? | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Začalo to loni v říjnu oznámením, jakých tuzemské banky ročně udělají kolem dvou tisícovek.

Peněžní ústav ohlásil podle zákona o praní špinavých peněz ministerstvu financí podezřelou transakci s desítkami milionů korun.

Nyní, o čtvrt roku později, mají původně rutinní avízo v rukou detektivové protikorupční služby. A vyšetřování míří do těsné blízkosti vrcholného politika ODS a ministra obrany Alexandra Vondry.

Díky tomu s odstupem téměř dvou let objevujeme, jak se zacházelo s několika miliardami určenými na to, aby Česká republika zvládla být předsednickou zemí Evropské unie.

Podle zjištění finančního a analytického útvaru ministerstva financí, na které se banka s oznámením obrátila, přišel stát minimálně o 150 milionů korun. A z toho, co oznámili ministerští analytici policii, vyplývá, že využití dalších několika stovek milionů korun je velmi podezřelé.

Byly vyplaceny v zakázce svěřené bez výběrového řízení. Její konečná výše navíc zhruba desetkrát překročila sumu, s níž se původně, byť jenom orientačně, počítalo.

Organizace a hospodaření týmu, který se o předsednictví staral, spadaly do sekce, kterou měl na starosti právě Alexandr Vondra - do března roku 2009 vicepremiér pro evropské záležitosti v Topolánkově vládě.

Kauza předsednictví
Autor fotografie: Jan Langer

Kauza předsednictví

  • Ministerstvo financí podalo trestní oznámení kvůli hospodaření týmu, který připravoval akce českého předsednictví EU v prvním pololetí roku 2009. Ministr Vondra byl po dobu příprav předsednictví a pak až do pádu Topolánkovy vlády v březnu 2009 vicepremiérem pro evropské záležitosti
  • České předsednictví EU mělo celkově (včetně "přípravného" roku 2008) rozpočet cca 3,5 miliardy korun. V trestním oznámení se objevil údaj, že jenom technické zabezpečení, na něž byla najata firma ProMoPro, stálo více než tři čtvrtě miliardy. Finančně analytický útvar Kalouskova ministerstva pak podezřívá tehdejší Vondrův tým, že nese odpovědnost za "ztracených" 150 milionů z této třičtvrtěmiliardové zakázky
  • Vondra osobní odpovědnost odmítá. Říká, že smlouvu s ProMoPro neuzavíral a o penězích nevěděl. Podle něho v těchto věcech jednali lidé z tehdejšího Úřadu vlády. Říká, že za trestním oznámením je diskreditační kampaň proti němu a ODS
  • Šéf Úřadu vlády z éry předsednictví Jan Novák namítá, že sice podepsal smlouvu s ProMoPro, ale peníze pro tuto firmu, které narostly až na zmíněnou třičtvrtěmiliardu, podepisovali lidé z Vondrova týmu
  • Ministr financí Kalousek v reakci na slova o diskreditační kampani vyzval Vondru, aby se finančnímu analytickému útvaru jeho ministerstva omluvil. Útvar podle něj jednal na základě zákona o praní špinavých peněz - poté, co obdržel upozornění banky na podezřelou transakci se 150 milióny 
  • Premiér Nečas se na dotaz Aktuálně.cz postavil se za Vondru a jeho argumentaci, že odpovědnost nese tehdejší šéf Úřadu vlády

Kdo se měl dělit?

Po prvním dnu od zjištění, co policie vyšetřuje, není jasné, kdo všechno se měl o "ztracené" miliony z obří zakázky dělit. Zřejmé už však je to, že miliardy vynaložené na financování českého předsednictví nikdo pořádně nekontroloval.

Ví se, že zmíněná zakázka přidělená firmě ProMoPro stála nakonec zhruba čtvrt miliardy a podle ministerstva financí se z ní 150 milionů někde "zadrhlo".

Přitom podle zjištění Aktuálně.cz prošla už před mnoha měsíci bez problému na Úřadu vlády vnitřním auditem.

"Ještě v roce 2009, kdy se měly doplácet faktury společnosti ProMoPro, byl na úřadu vlády proveden vnitřní audit, podle něj zakázka byla v pořádku," řekl Aktuálně.cz Radomír Karlík, který ve Vondrově týmu šéfoval logistiku a dnes působí na ambasádě v syrském Damašku.

Sám někdejší "evropský" ministr Vondra neumí odpovědět na otázku, jak je možné, že si nikdo nevšiml, že na zakázce nebyla odvedená práce za 150 milionů. "Nevím, já to nekontroloval," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

A bývalý šéf úřadu vlády Jan Novák, který původní rámcovou smlouvu s firmou ProMoPro podepsal, zase tvrdí, že jednotlivé objednávky a faktury byly výlučně věcí Vondrova týmu.

Drží klíč a mlčí

Klíč k rozluštění případu drží v ruce lidé z firmy ProMoPro, na jejichž účtech "ztracených" 150 milionů přistálo. Zatím se ale nemají k tomu, aby cokoli vysvětlovali.

Majitel firmy Jaroslav Veselý měl podle svých zaměstnanců původně ve čtvrtek namířeno do kanceláře. Když se objevily zprávy o policejním vyšetřování, nakonec nedorazil s odkazem na celodenní jednání.

"Zatím se k tomu nebudeme vyjadřovat. Stanovisko připravíme do dvou dnů," reagovala na dotaz Aktuálně.cz pracovnice firmy.

Firma přitom už v minulosti s lidmi kolem Vondry spolupracovala, od státu získala zakázky na summitu NATO či zasedání MMF v Praze.

Jasno by do příběhu mohla vnést i tehdejší Vondrova náměstkyně Jana Hendrichová. Právě ona podle zjištění Aktuálně.cz podepisovala postupné uvolňování státních peněz pro ProMoPro. Ani ona ale po celý čtvrtek nebyla k zastižení.

Kdo chce uvařit Vondru

Sám Alexandr Vondra je přesvědčen, že celá akce s trestním oznámením je snahou o jeho diskreditaci. "Snaží se mě uvařit, ale jsem přesvědčen, že nic nenajdou. Nic jsem neudělal," říká.

Slova o diskreditaci dokládá skutečností, že na ministerstvo financí, které trestní oznámení podávalo, odešli lidé, které vyhodil z obrany. Mimo jiné jeho předchůdce Martin Barták, který pak u Kalouska řídil finanční a analytický útvar, jež nyní oznámení podal.

Byli to přitom až do loňského podzimu právě politici, kteří blokovali snahu ředitele NKÚ Františka Dohnala, aby jeho úřad hospodaření předsednictví zkontroloval. Naposledy si kolegium NKÚ odhlasovalo loni v září, že do kontroly nepůjdou.

Následně oznámil ministr financí Kalousek, že kontrolu spustí jeho úřad. A záhy dorazilo na stůl pracovníků resortního finančního a analytického útvaru oznámení banky, že na účtech ProMoPro proběhly nezvykle vysoké transakce, které se vymykají dosavadnímu firemnímu hospodaření.

Čtvrt roku poté už má případ na stole policie.

 

Právě se děje

Další zprávy