Vláda splnila jen polovinu slibů, nejhůř dopadly doprava a spravedlnost, zjistila analýza

Kristýna Šopfová
Aktualizováno 22. 8. 2017 15:24
Vláda skládá po čtyřech letech účty. Projekt Demagog.cz vydal analýzu vládních slibů, podle které vláda splnila jen padesát procent toho, co si začátkem svého funkčního období stanovila. Do voleb může ale prosadit ještě desetinu.
Zasedání vlády, v čele premiér Bohuslav Sobotka.
Zasedání vlády, v čele premiér Bohuslav Sobotka. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL před čtyřmi lety dala voličům 156 slibů, krátce před koncem funkčního období se jí povedlo splnit jen polovinu z nich. Nejvíce restů má Sobotkova vláda v oblasti hospodářství, veřejné správy a sociální politiky.

Z analýzy projektu Demagog.cz plyne, že kabinet splnil 51 procent svých slibů, u 11 procent je možné, že je ještě dokončí. Zbylých 38 procent závazků zůstává nesplněných. Nejvíce restů mají resorty dopravy (ANO), spravedlnosti (ANO), lidských práv (ČSSD) a práce a sociálních věcí (ČSSD). Agendy resortu přitom podle vedoucího projektu Jana Tvrdoně neleží pouze na bedrech jedné strany. 

"I když strana drží některý resort, nelze házet odpovědnost za neprosazení daných slibů jen na ni. Například u automatických valorizací plateb za státní pojištěnce, což prosazovali sociální demokraté, se proti postavilo hnutí ANO," vysvětlil vedoucí projektu Demagog.cz Jan Tvrdoň.

Jednou z hlavních vládních priorit byl kariérní řád, který po čtyřleté snaze ministerstva školství smetli poslanci ze stolu. Podobně skončil zákon o sociálním bydlení, který prosazovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. 

"Ačkoli byla celá řada zákonů součástí programového prohlášení vlády, koaliční partneři nejednou populisticky hlasovali proti našim bodům. Typickým příkladem je zákon o sociálním bydlení, který kromě části koalice ve sněmovně zablokovala pravicová opozice," uvedla ministryně Michaela Marksová. 

Vláda naopak prosadila většinu kroků spojených se životním prostředím (ANO) a zemědělstvím, které je v kompetenci lidovců. Mezi splněné závazky pak patří zrušení druhého penzijního pilíře, zvýšení minimální mzdy nebo zavedení druhé snížené sazby DPH na vybrané komodity. Současně s častějšími teroristickými útoky v Evropě rozšířila vláda řady ozbrojených sil, jak původně plánovala. 

Podle politologa Michala Pinka z Masarykovy univerzity nelze jednoznačně říct, zda bude polovina splněných slibů pro vládu dobrou vizitkou. "Tam je otázka, jak moc jsou ty resty vnímány ze strany voličů. Bojím se, že vláda upřednostňuje to, co se dá dobře mediálně prodat, nikoliv to, co je třeba udělat," doplnil Pink.

 

Právě se děje

Další zprávy