Český film dostane ročně až 200 milionů korun, řekla vláda

ČTK ČTK
1. 7. 2015 16:13
Novela audiovizuálního zákona také zprůhledňuje systém filmových pobídek pro zahraniční filmaře, aby natáčeli v Česku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Státní fond kinematografie by měl pravidelně dostávat ze státního rozpočtu kolem 200 milionů korun ročně. Umožňuje to novela audiovizuálního zákona, kterou ve středu schválila vláda a nyní ji budou projednávat zákonodárci.

Příští rok by mělo na výrobu nových českých filmů jít 180 milionů korun, řekl novinářům ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Novela také zprůhledňuje systém filmových pobídek pro zahraniční filmaře, aby natáčeli v Česku.

Významná změna v podpoře filmu

"Vláda zavádí novelou zákona o audiovizi velmi významnou změnu v podpoře českého filmového průmyslu ze strany státu. Poprvé dojde k systémové podpoře kinematografie ve formě pravidelné dotace," uvedl ke schválení návrhu novely premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"Novela zajistí pro českou kinematografii stabilní zdroj financování, umožní výrobu náročnějších a koprodukčních děl i potřebnou propagaci českého filmu," dodal.

Podle Hermana bude tento pravidelný příspěvek určen přímo na financování českého filmu. "Schválení této naší novely zákona je skutečným průlomem v historii podpory českého filmu," tvrdí ministr. "Tato změna umožní plně využít kapacitu českého filmového průmyslu," doplnila ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

Lepší filmové pobídky

Druhou zásadní změnou je úprava poskytování filmových pobídek. V současné době se výzva k podávání žádostí zveřejňuje pouze na začátku roku, podle novely by to mělo jít kdykoliv během roku. Změna by měla zamezit odchodu zahraničních produkcí do jiných států. Na letošní rok se na pobídky počítá až s částkou 800 milionů korun.

Podle Ludmily Claussové z České filmové komise novela napomůže návratu velkých studií do České republiky. "Pobídky sice nějak fungovaly, ale v režimu neslučitelném s plánováním filmové výroby.

Úprava pobídkového schématu tak, aby pro podávání žádostí byl otevřený celoročně a rozpočet se nevyčerpal hned v únoru, je nezbytný krok k plnému využití potenciálu našeho filmového průmyslu," řekla Claussová.

Útraty zahraničních produkcí v Česku rostou

Na nedávném setkání se zástupci největších studií a produkčních společností v Los Angeles se přesvědčila, že změna by mohla Česko vrátit mezi nejžádanější destinace pro natáčení v Evropě. Dosud jsou jimi Londýn, Berlín a Budapešť.

Útrata zahraničních produkcí v Česku od zavedení pobídek před čtyřmi lety roste. Letos eviduje fond kinematografie zájem o pobídky za 1,2 miliardy korun. Jde o 71 zahraničních a domácích projektů s termínem natáčení 2015-2016.

"Při současném rozpočtu na filmové pobídky ve výši 800 milionů Kč je Česko schopno ročně přilákat investice přesahující čtyři miliardy; náš filmový průmysl by však byl schopen obsloužit větší poptávku. Je škoda této kapacity nevyužít a 'posílat' producenty ke konkurenci," komentovala to Fraňková.

Natáčení v Česku

V příštích šesti měsících se v Česku chystá několik projektů. V první půli července se začne natáček snímek Velké Británie, Francie a ČR Anthropoid o atentátu na Heydricha.

Začátkem června se ozvala první klapka akčního seriálu Legends z produkce Fox 21 se Seanem Beanem. V září začne natáčení dramatu The Zookeeper?s Wife s Jessicou Chastainovou.

Novela by měla přinést také větší transparentnost rozhodování členů rady fondu. "Bude zveřejňováno bodové hodnocení každého radního v případě každého posuzovaného projektu. Každý bude muset obhájit své rozhodnutí," uvedla k tomu ředitelka fondu kinematografie

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy