reklama
 
 

Vláda souhlasí s přísnějšími pravidly pro sběrny surovin

28. 4. 2014 16:49
Senát navrhuje novelu, která by umožnila obcím omezit pracovní dobu sběren a krajům dala pravomoci ke zrušení provozovny vykupující zakázaný odpad.

Praha - Vláda podpořila zpřísnění pravidel pro provozování sběren surovin, které navrhl Senát. Po jednání kabinetu to sdělil vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Senát chce novelou obcím umožnit, aby vyhláškou mohly omezit provozní dobu sběren surovin na svém území. Kraje by pak měly mít nově možnost zakázat provozování sběren, které poruší zákaz výkupu vybraných druhů odpadů. Opatření je namířeno především proti zlodějům kovů.

Bělobrádek řekl, že vláda zároveň připraví rozsáhlejší novelu zákona o odpadech. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v minulých dnech uvedl, že nový zákon o odpadech by měl vstoupit v platnost od 1. ledna 2016. Vláda chce mít jeho věcný záměr hotový do letošního září.

Sběrny mnohdy nejsou bez viny

Nyní projednávanou novelu předložili senátoři v čele s Jaroslavem Zemanem (za ODS). Upozorňovali na to, že lidé nabízející kovový odpad se při jeho získávání nezřídka dopouštějí řady trestných činů - krádeží, poškození cizí věci nebo ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení.

Nárůst této kriminality se v letech 2010 a 2011 podle tvůrců novely zdvojnásobil, přičemž na této trestné činnosti se mnohdy podílejí i pracovníci sběren.

Výkupny kovů by se měly po setmění zavírat

Podobnou novelu v létě navrhli poslanci ODS a získali pro ni souhlas vlády Petra Nečase (ODS). Bývalá Sněmovna ji ale před svým rozpuštěním nestihla projednat. Obce mohly podle předlohy vyhláškou stanovit místa pro výkupny odpadů a jejich provozní dobu, případně je úplně zakázat. Smyslem je mimo jiné zabránit tomu, aby výkupny kovů fungovaly i po setmění.

Nyní sběrny povolují krajské úřady. Nově by musely případné nové obecní vyhlášky respektovat. Zrušení souhlasu kraje s provozováním sběrny by jejího nekalého provozovatele zasáhlo podle senátorů citlivěji než pokuty.

Dosavadní předpisy už stanovují, že provozovatelé sběren musí identifikovat vykupované věci i lidi, kteří je přinesli. Praxe ale podle předkladatelů ukázala, že tato pravidla jsou nedostatečná z hlediska ochrany proti krádežím a poškozování kovových předmětů.

autor: ČTK | 28. 4. 2014 16:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama