Vláda se zabývala zprávou NKÚ za loňský rok, k diskuzi si přizvala i šéfa úřadu Kalu

ČTK ČTK
29. 4. 2019 17:00
Zhruba dvě hodiny strávila vláda na úvod pondělního jednání diskusí o zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu za loňský rok. Prezident úřadu Miloslav Kala poté řekl, že polemika se týkala především toho, kdy vznikly některé problémy, které Nejvyšší kontrolní úřad zmiňuje. Premiér Andrej Babiš (ANO) bude podle Kaly od ministrů žádat, aby s poznatky úřadu pracovali. Zdůraznil, že zpráva je otiskem k určitému datu, ale nevztahuje se k současnému menšinovému kabinetu.
Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala
Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala | Foto: Nejvyšší kontrolní úřad

Úřad ve zprávě mimo jiné uvedl, že stát není schopen správně reagovat na dynamické změny ve společnosti, ať už jde o digitalizaci, zjednodušení daňových povinností, úspory energií, sociální bydlení či dopravu.

Kabinet se proti zprávě ohradil dopisem a Babiš kritizoval Kalu za to, že dělá politiku, což mu nepřísluší. Zprávu chtěla minulý týden probírat opozice ve Sněmovně, komora však neschválila program schůzce.

Kala řekl, že diskuse ve Strakově akademii měla pracovní atmosféru a rozhodně nebyla vypjatá. "Nejdůležitější bylo, že pan premiér říkal, že s celou řadou věcí, které jsou v té zprávě obsaženy, bude pracovat. Bude po ministrech chtít, aby využívali naše poznatky. Nás požádal spíš o to, aby nedocházelo k případné nesprávné interpretaci některých závěrů," uvedl.

Polemika se podle něj vedla kolem toho, v jakém časovém období hledat počátek problémů, které úřad popsal. "O tom, že jsou to dlouho trvající problémy, které my bychom měli chápat, že (ministři) nejsou schopni vyřešit tak rychle i přes to úsilí, které vynakládají," uvedl.

Zpráva je podle něj otisk k nějakému datu. "Rozhodně není vztažena tak, že by se vztahovala k této vládě. Naším úkolem je popsat skutečný stav a doložit ho doklady, a to jsme udělali," řekl Kala.

Kabinet ke zprávě nepřijímal žádné usnesení, řekl Kala. "Ani to nejde, výroční zpráva je vydána, schválena dle zákona, nedošlo k žádnému takovému vyhrocení té situace," uvedl. Zdůraznil, že vláda a úřad jsou v přirozené opozici vzhledem k jejich ústavnímu postavení. "Spory exekutiva versus kontrolní úřady nebo účetní dvory jsou věčné," konstatoval.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Svědci v kauze Stoka popřeli, že by za zakázky dávali úplatky

Svědci, kteří ve čtvrtek dopoledne u Krajského soudu v Brně vypovídali v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, popřeli, že by za zakázky někomu dávali úplatky. V takzvané kauze Stoka je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Soud vyslechne dalšího svědka odpoledne.

Dopoledne vypovídali dvě svědci, oba jednatelé stavební či montážní firmy. První řekl, že jeho společnost v minulosti dělala pro Brno-střed několik zakázek a zakázky pro městskou část provádí i v současnosti. Uvedl, že ohledně výběrového řízení na zakázku standardně dostávají výzvu, e-mail nebo dopis, k nimž bývá přiložena projektová dokumentace a termín, dokdy se má nabídka odevzdat. Na Brně-středu šlo v jeho případě o opravy bytů. "O ceně jsme žádné informace nedostávali, nedostávali jsme žádné neveřejné informace," uvedl svědek.

Druhý svědek řekl, že jeho společnost nikdy pro Brno-střed žádné zakázky nerealizovala a nikoho z obžalovaných ani nezná.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Požár ve Vejprtech, na jehož následky zemřelo devět lidí, založil jeden z klientů domova. Případ policie odložila, muže vyhodnotila jako nepříčetného

Zdroj: ČTK
Další zprávy