Vláda se balí, definitivně přišla o zámek Koloděje

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
29. 1. 2009 13:40
Úřad vlády nepodává dovolání k Nejvyššímu soudu
Barokní zámek v Kolodějích
Barokní zámek v Kolodějích | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Čeští ministři se už na zasedání kabinetu v Kolodějích nikdy nesejdou. Úřad vlády se vzdal poslední možnosti, jak zámek získat - dovolání k Nejvyššímu soudu.

"Poslechli jsme radu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových i dalších právníků a dovolání nepodáme," řekl deníku Aktuálně.cz Jakub Stadler z tiskového oddělení Úřadu vlády.

Vláda by u Nejvyššího soudu neměla velké šance, protože obecné soudy se v posouzení nároku dědice zámku Vítězslava Kumpery absolutně shodly.

Kumpera dostane zámek v únoru

Úřad se už ze zámku v podstatě vystěhoval. "Vyklízení budovy se chýlí ke konci, většina inventáře už je v jiných budovách. V průběhu února tak může být objekt předán novému vlastníkovi," dodal Stadler.

Vláda už v posledních letech Koloděje příliš nevyužívala. V roce 2006 tam zasedala dvakrát, v roce 2007 jednou a loni už se tam ministři nesešli.

Právní zástupce Kumpery zatím nechce říct, jak budou prostory zámku dále využity. "Jsme ve stadiu námluv s různými investory," naznačil pouze. Vyjádření samotného Vítězslava Kumpery se nepodařilo získat. Je na delší dobu v zahraničí.

Jisté je jen to, že vláda v Kolodějích končí. "Je dostatek jiných prostor. O pronájmu zámku neuvažujeme," zamítl úvahy Stadler.

Soudy: Kumperových se Benešovy dekrety netýkají

Kumpera o barokní zámek v Kolodějích usiloval od 90. let minulého století. Úřady byly nejprve proti. Soudy se ale přiklonily na stranu restituenta.

Klíčový pravomocný verdikt zazněl loni v říjnu u Městského soudu v Praze. Podle tohoto rozsudku byl v případě Kumperových majetek konfiskován v roce 1948 neoprávněně.

"Dekret prezidenta republiky byl v tomto případě zneužit," uvedl tehdy předseda senátu Městského soudu Ladislav Muzikář.

Rodina Kumperova dostala od národního výboru bezprostředně po válce osvědčení, že nespolupracovala s nacisty ani nijak nevystupovala proti Československu. Přesto byl pro konfiskaci využit jeden z dekretů prezidenta Edvarda Beneše.

Řidiči vládních limuzín sledují zámeckého páva na nádvoří v Kolodějích. Červenec 2004.
Řidiči vládních limuzín sledují zámeckého páva na nádvoří v Kolodějích. Červenec 2004. | Foto: Ondřej Besperát

Zámek patřil řediteli Waltrovky

Posledním majitelem zámku před Vítězslavem Kumperou byl inženýr Antonín Kumpera, který působil za první republiky jako ředitel Waltrovky.

Koloděje koupil před válkou. Po osvobození ale stát objekt i s přilehlými pozemky a nemovitostmi zkonfiskoval, průmyslník opustil Československo a až do své smrti žil v Brazílii. Po listopadu 1989 nárok na budovy vznesl jeho vnuk.

Zámek v Kolodějích byl postaven v roce 1710, přestavby v romantickém duchu byly provedeny o bezmála sto let později. Další úprava je z roku 1945. Vláda sídlo využívala pro svá výjezdní zasedání a další důležitá jednání, veřejnosti se otevíral jen výjimečně.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy