Vláda schválila zpřísnění zákona o zbraních. Zbrojní průkaz bude na pět let

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
7. 12. 2015 13:42
Novela zákona reaguje na události ve Vrběticích a Uherském Brodě. Zkrátí platnost zbrojního průkazu, umožní lékařům přístup do registru zbraní a zpřísní pravidla pro nakládání se zbraněmi. Výrazně rozšiřuje také pravomoci policie. Psychotesty zatím povinné nebudou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Archiv Aktuálně.cz

Praha-  Opakování tragédie v Uherském Brodu, kde vyšinutý střelec zastřelil legálně drženou pistolí osm lidí a sebe, má do budoucna předejít i výrazné zpřísnění podmínek pro držitele zbrojního průkazu a žadatele o něj. „Cíl je jasný: Nastavujeme takové systémové prvky, díky kterým by se občané měli cítit bezpečně,“ shrnul ministr vnitra Milan Chovanec změny poté, co včera vláda podpořila novelu zákona o zbraních a střelivu.

Pro necelých 300 tisíc majitelů zbraní bude bezesporu největší změnou zkrácení platnosti průkazu. Zatímco dnes ho úřady vydávají s platností na deset let, nově se počítá jen s poloviční dobou. „Všichni majitelé zbraní budou muset projít lékařskou prohlídkou každých pět let,“ ozřejmil důvody ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Nebezpečné střelce tak bude možné odhalit mnohem dřív, než se něco stane.

David Karásek ze sdružení Lex, zastupujícího držitele zbraní, ale takový krok přinese jen vyšší administrativu, praktický efekt bude zanedbatelný. "Pokud má nyní policie pochybnosti o zdravotním stavu, má oprávnění vyžádat si posudek kdykoliv," oponuje.

V novém systému se celkově počítá s mnohem větším zapojením lékařů, kteří dnes hrají spíše formální roli a spolupráce mezi nimi a policií příliš nefunguje. Zejména proto, že nemají jak zjistit, jestli pacient má nebo nemá povolení vlastnit zbraň. Nově však získají přístup do registru zbraní a v případě závažné zdravotní změny tak budou moci policii upozornit okamžitě.

Ve hře byla i varianta, že by každý žadatel musel povinně podstoupit psychologické vyšetření. Podle ministerstva vnitra by se takové opatření naprosto minulo účinkem. „Zahltilo by příslušné lékaře a paradoxně by mohlo snadno dojít ke snížení úrovně vyšetření v případech, kdy by s ohledem na osobu žadatele bylo naopak zapotřebí provést takové vyšetření důkladně,“ odmítlo ministerstvo takový návrh.

Co naopak sdružení považuje za krok správným směrem, je posílení pravomocí policie. Ta by měla mít v případě důvodného podezření mít možnost majiteli dočasně zabavit zbraň a munici, a to i u něj doma. „Je určité riziko zneužití, někdo může podat oznámení jen z trucu. Ale v zásadě, pokud je někdo v tak špatném stavu, že ohrožuje své okolí, tak by zbraň měla být zabavena,“ souhlasí v tomto případě Karásek s vládou.

Opakovat by se neměly ani Vrbětice

Změny se však dotknou i podnikatelů a firem, kteří obchodují s vojenskou municí. Vláda v tomto případě reagovala na výbuch muničního skladu ve Vrběticích, kdy policie neměla přehled o tom, co je v bývalém vojenském areálu uloženo. Premiér Bohuslav Sobotka už tehdy slíbil, že ještě v tomto roce kabinet předloží balík změn, které opakování takové situace zabrání.

Nakonec se však vláda nevydala cestou úplně nového zákona, jehož sepsání by zabralo mnohem více času, navíc by bylo potřeba vyřešit například otázku, kdo by na nakládání s výbušninami a podobným materiálem dohlížel. Proto došlo jen k úpravě stávajícího systému Nově tak policie bude stejně jako u „běžných“ zbraní vydávat muniční licence a průkazy.

Nová „muniční“ pravidla by měla začít platit od půlky roku 2017, nejdřív je bude muset schválit parlamentEvropská komise. Ta přitom sama před několika týdny přišla s vlastním návrhem, jak předejít tragédiím, jako byly útoky v Paříži. Do budoucna by tak mělo být například zakázáno držení zbraní, které se podobají vojenským puškám.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z bezpečnostní agentury DISA unikly údaje o klientech, mezi ně přitom může patřit i americký prezident a zaměstnanci Bílého domu

Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta, viceprezidenta i jejich zaměstnanců ohlásila narušení své sítě a únik údajů o klientech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters, jež měla možnost nahlédnout do dopisu, který agentura rozeslala těm, kterých se únik týká.

V dopise datovaném 11. únorem se uvádí, že mezi loňským květnem a červencem se při prolomení systému mohly ocitnout v ohrožení údaje o číslech sociálního pojištění a další osobní informace.

Bílý dům podle Reuters nereagoval na žádost o komentář. V dopise se neuvádí přesně, jaká část sítě agentury pro obranu informačních systémů byla porušena. Agentura, označovaná zkratkou DISA, se charakterizuje jako pracoviště bojové podpory ministerstva obrany. Zaměstnává 8000 lidí, mezi nimiž jsou civilisté i vojáci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy