Vláda schválila výjimku pro svěřenské fondy, která pomůže Babišovi. ČSSD se zdržela

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 2. 6. 2020 11:25
Vláda v pondělí hlasy ministrů za hnutí ANO schválila návrh zákona o evidenci skutečných majitelů, který podle kritiků pomůže premiérovi Andreji Babišovi (ANO) v jeho sporu o střet zájmů. Předseda koaliční sociální demokracie Jan Hamáček napsal, že ministři ČSSD se při hlasování zdrželi. Babiš v úterý řekl, že zákonu ani nerozumí a popřel, že by mu jím ministři za ANO šli "na ruku".
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Podle předlohy by byl Babiš považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, ale nikoliv za vlastníka samotného holdingu. Podle kritiků mu ustanovení nahrává ve chvíli, kdy jeho střet zájmů řeší unijní orgány. Babiš dlouhodobě odmítá tvrzení, že je ve střetu zájmů.

Hamáček na Twitteru uvedl, že ministři za ČSSD návrh nepodpořili. "Jsme přesvědčeni, že výjimka pro svěřenské fondy není potřeba a jde nad rámec příslušné evropské směrnice. O výjimce tak rozhodne sněmovna svým hlasováním," napsal.

Podle místopředsedy ČSSD Tomáše Petříčka vystoupil Hamáček na vládě s návrhem, ať se sporné ustanovení vypustí, protože se tím z pohledu ČSSD na návrhu nic nezmění. "Na tom jsme se neshodli, ČSSD ve sněmovně toto konkrétní ustanovení podporovat nebude," řekl novinářům po jednání vlády.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) po jednání vlády řekla, že unie už Česko "peskovala", aby zákon předložilo. "Hrozila pokuta, museli jsme to předložit," uvedla. Jde podle ní o řádnou transpozici příslušné směrnice. "Nejedná se o žádnou výjimku, ale pouze o právní zpřesnění," řekla. Pokud by v předpisu nebylo, mohl by být například za majitele považován beneficient fondu, který má třeba jen pětiprocentní podíl a žádný vliv, dodala.

"My nepíšeme zákony tak, aby vyhověly jednotlivci. Je to odborný názor, za nímž si stojíme," ohradila se Benešová proti nařčením, že výjimka pomůže premiérovi Andreji Babišovi. "Ten odstavec nejde nad rámec evropských směrnic. I pokud by toto zpřesnění parlament vypustil, tak se nic nezmění a výsledek bude tentýž," dodala Benešová. 

Babiš se snaží uniknout střetu zájmů, říkají Piráti

Ustanovení ohledně svěřenských fondů kritizují opoziční strany i Rekonstrukce státu a Transparency International. Například Piráti hovoří o účelové výjimce s cílem umožnit Babišovi skrývat střet zájmů. 

"Současné zákony zakazují společnostem z koncernu Agrofert získávat dotace či veřejné zakázky z důvodu střetu zájmů premiéra. Andrej Babiš nicméně asi usoudil, že svůj střet zájmů potvrzený dvěma audity Evropské komise vyřeší přizpůsobením si zákonů k obrazu svému. Své správce svěřenských fondů může pan premiér odvolat, pokud nehájí jeho zájmy. Prokazatelně se nejedná o osoby s rozhodujícím vlivem, což potvrdil i audit Evropské komise," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Podle pirátského poslance Františka Navrkala je podezřelé, že u návrh nebyl posouzen souladu s evropskou legislativou. "O tom, v čí prospěch byl návrh zákona psán, také hodně vypovídá, že ho nepodpořili členové vlády za ČSSD, ale pouze za hnutí ANO," dodává.

A senátor Lukáš Wagenknecht zase upozorňuje, že Česku mohou hrozit sankce, protože rejstřík skutečných majitelů měl vejít v účinnost nejpozději v lednu 2020. "Vláda se bohužel nedrží směrnice proti praní špinavých peněz a soustředí se na hájení zájmů Agrofertu, nikoliv ČR, což způsobuje, že nepůsobí jako důvěryhodný partner v rámci EU," komentuje Wagenknecht.

Kritikou nešetří ani další opoziční strany. Podle předsedkyně TOP 09 Babiš zatoužil po tom, aby se o jeho střetu zájmu přestalo hovořit, ale dosáhl tím pravého opaku. "Zákon, který z něj udělá majitele svěřenského fondu a nikoliv přímo Agrofertu, je nejlepším důkazem jeho provinění. Jak moc mu na tomto zákonu záleží dokazuje, že zákon protlačil vládou i bez podpory ministrů ČSSD. Sociální demokraté sehrávají roli komparzistů a o ničem reálně nerozhodují," uvedla Markéta Pekarová Adamová.

Podle předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury čiší z návrhu účelovost na hony. "Najdeme shodu mezi opozičními stranami, abychom z toho tu výhodu, která je tam jenom kvůli premiérovi, odstranili," řekl. Věří, že ve sněmovně naleznou oponenti návrhu společnou řeč při přípravě pozměňovacích návrhů. Chystá se oslovit i koaliční partnery ANO, sociální demokraty a další strany.

Nesmysl, ani tomu nerozumím, brání se Babiš

Babiš v úterý popřel, že mu zákon má pomoci ve sporu o střet zájmů. "Je to nesmysl. Myslím, že právníci to dostatečně vysvětlili. A podsouvat tady, že naši ministři mi jdou s něčím na ruku, to já zásadně odmítám. Myslím, že to bylo vysvětleno," uvedl.

Premiér řekl, že sám zákonu ani nerozumí. "Chápu, že opozice má stále jen antibabiše, to je jejich problém. Určitě to bude plamenná diskuse, ale já k tomu nemám co říct. Jen se divím, že stále někdo pokračuje jen v programu proti Babišovi a nic jiného neumí," tvrdí Babiš.

Babiš také uvedl, že mu nezáleží na tom, jak předpis ve sněmovně dopadne. "Je to evropská směrnice, není to můj zákon. A je mi jedno, jestli projde, nebo neprojde. Nepochybuji, že to bude zase debata o Babišovi, ale odmítám, že to bude v můj prospěch. Je to lež," dodal.

Loňská zpráva auditorů Evropské komise týkající se dotací z evropských strukturálních fondů uvedla, že Babiš ve střetu zájmů je. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, ač ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Babiš to opakovaně odmítá.

Vláda chtěla návrh schválit za nouzového stavu

Změna pravidla pro určování skutečného majitele svěřenského fondu se v novele objevila po připomínkovém řízení na konci roku 2019 na návrh ministerstva financí vedeného Alenou Schillerovou (za ANO), upozornila začátkem roku Transparency International. 

Ministerstvo v předkládací zprávě uvedlo, že evidence majitelů má posílit transparentnost právnických osob a právních uspořádání a je jedním z nástrojů boje proti praní peněz a financování terorismu. Předpis vymezuje, kdo je považován za skutečného majitele, ale také reguluje přístup k údajům v příslušné evidenci a proces zápisu údajů o skutečném majiteli.

Vláda zařadila projednávání návrhu nečekaně na 16. března, čtyři dny po vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru a jen pár hodin po oznámení celostátní karantény. Přestože návrh na vládu předložil Babiš, když na věc upozornila média, nehlásil se k němu a tvrdil, že jde o iniciativu ministerstva financí a spravedlnosti. 

"Oznamuju novinářům, že řeším jen koronavirus, stovky dotazů od občanů, firem a institucí. Ohledně vašich dotazů k programu vlády k zákonu o evidenci skutečných majitelů se obraťte na ministryně Benešovou a Schillerovou," napsal po kritice Babiš, vláda pak projednávání návrhu přerušila.

 

Právě se děje

Další zprávy