Vláda schválila stěhování nemocnice na Karlově náměstí

Jan Němec Petr Holub, Jan Němec
29. 3. 2010 16:30
Vláda schválila 1,5 miliardy pro 9 nemocnic, pražský Motol dostane 400 milionů

Praha - Po týdenním odkladu schválila vláda 11 strategických investic do zdravotnictví, mezi něž patří projekt a přípravné práce na stěhování v pražské nemocnici na Karlově náměstí. 

Ještě tento rok stát poskytne některým nemocnicím včetně zmíněné Všeobecné fakultní nemocnice v Praze jeden a půl miliardy korun.

Kromě Všeobecné fakultní nemocnice jsou ve schváleném plánu investic také například nemocnice v Motole, která má dostat přes 421 milionů korun, pražský IKEM získá 69 miliónů na vybudování hybridního operačního sálu. Brněnská nemocnice U svaté Anny v Brně má dostat 410 milionů korun na mezinárodní centrum klinického výzkumu.

Infobox

Nemocnice, které dostanou peníze:

  • FN Motol Praha - 421 mil.
  • FN U sv. Anny Brno - 410 mil.
  • FN Bulovka Praha - 45 mil.
  • Thomayerova nem. Praha - 163 mil.
  • Všeobecná FN Praha - 40 mil.
  • IKEM Praha - 69 mil.
  • ÚHKT Praha - 50 mil.
  • FN Olomouc - 147 mil.
  • FN Ostrava - 155 mil.

"Pro tyto investice má ministerstvo financí připravené prostředky, takže nebudou zvýšeny výdaje státního rozpočtu," uvedl  premiér Fischer s tím, že "jsou ty případy už velmi naléhavé".

Vláda použije peníze z bývalého Fondu národního majetku. Na konci dubna pak na setkání s hejtmany budou zástupci vlády vysvětlovat, proč se rozhodli dát peníze právě těmto, a ne jiným nemocnicím.

Stěhování se vrací

Penězi pro nemocnici na Karlově náměstí v centru Prahy se vláda vrací k někdejšímu plánu Topolánkova kabinetu, podle něhož se měl komplex nemocnice vystěhovat na okraj Prahy.  

Současný návrh ministryně Juráskové s tak radikálním krokem nepočítá. Podle vládního materiálu ministerstva zdravotnictví se má komplex v centru Prahy modernizovat, přesunuta však do něj budou oddělení, která dnes sídlí v budovách v blízkém okolí. 

Hlavní areál nemocnice tvoří třetinu všech jejích pozemků. Přesun některých oddělení tam by tudíž uvolnil lukrativní parcely v Praze.

Červeně ohraničeny jsou pozemky, které patří druhé největší nemocnici v republice - VFN.
Červeně ohraničeny jsou pozemky, které patří druhé největší nemocnici v republice - VFN. | Foto: Aktuálně.cz

Šťastný: Počkáme si na studii

Plán na stěhování VFN kritizují politici pražské ODS.

Poslanec ODS a člen zdravotní komise pražského magistrátu Boris Šťastný pro Aktuálně.cz prohlásil, že magistrát akceptuje, že se připraví studie proveditelnosti a ta se projedná s nemocnicí, ministerstvem, univerzitou i magistrátem a městskou částí.

"Pokud ale někdo předtím zahájí nevratné kroky, třeba zadáním projektové dokumentace, je to mrhání veřejnými prostředky," dodal Šťastný. Pak je podle něj magistrát připraven projekt blokovat.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy