Vláda schválila prodloužení pronájmu gripenů do roku 2027

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 12. 3. 2014 14:59
Celkově stát zaplatí 16,5 miliardy korun. Roční splátky budou o třetinu nižší než nyní.
Česko má 14 gripenů.
Česko má 14 gripenů. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda schválila prodloužení pronájmu švédských gripenů do roku 2027 s dvouletou opcí.

Roční splátky mají být o třetinu nižší než nyní.

Cena nového pronájmu činí podle dřívějších informací zhruba 448 milionů švédských korun ročně. Při současném kurzu bude celková částka za dvanáctiletý pronájem přibližně 16,5 miliardy českých korun.

„Prodloužení stávající smlouvy je založeno na třech základních parametrech, výrazně nižší ceně, delší době pronájmu a průběžné modernizaci letounů po celou dobu kontraktu. Je symbolické, že jsme takto důležitý materiál schválili v den patnáctého výročí vstupu do NATO,“ uvedl po jednání premiér Bohuslav Sobotka.

„Vládě jsem tento návrh předložil s vědomím, že z hlediska důležitosti tohoto kontraktu pro obranyschopnost naší země bylo z české strany při vyjednávání jeho podmínek dosaženo maximum možného,“ doplnil ministr obrany Martin Stropnický.

Smlouvu se švédskou stranou vyjednala Rusnokova vláda, konečné rozhodnutí ale přenechala novému kabinetu.

O dodatku nynější smlouvy, na jejímž základě má Česká republika 14 stíhaček v nájmu, se ale začalo vyjednávat před více než dvěma roky.

Součástí dodatku ke kontraktu je rozšíření schopností gripenů pro útoky na pozemní cíle. Zakotveny jsou i požadavky ministerstva obrany na výcvik pozemního a létajícího personálu. Během dvanáctileté smlouvy tak švédská strana vytrénuje 25 českých pilotů a 90 techniků.

Pavel: Zvítězil zdravý rozum

Náčelník generálního štábu Petr Pavel označil rozhodnutí vlády za velmi dobrou a dlouho očekávanou zprávu. Pro vojsko to podle něj bude signál, že "zvítězil zdravý rozum". "A především pro vojáky vzdušných sil a piloty a technický personál v Čáslavi to bude zklidnění, protože tady ta otázka je skutečně zaměstnávala několik posledních let," řekl Pavel.

Podle Stropnického měl současný kabinet malý prostor na vyjednávání, cenová nabídka totiž platila do konce března. Ministr řekl, že se kvůli tomu sešel ještě se zástupci švédské vlády a pokoušel se cenu snížit. To se ale nepodařilo. Podle ministra ale i přesto byl kontrakt sjednán výhodně a korektně.

Deník E15 nedávno upozornil, že ministru obrany chybí znalecký posudek o ceně v místě a čase obvyklé, který by potvrdil, jestli je nový kontrakt skutečně výhodný. Podle deníku za stejné pochybení při nákupu dopravních letounů CASA vyšetřovatelé stíhají jeho předchůdkyni Vlastu Parkanovou(TOP 09).

Vlasta Parkanová
Vlasta Parkanová | Foto: Tomáš Adamec

Stropnický řekl, že s vypracováním posudku nepočítá. Podle něj si ministerstvo už v minulých letech nechalo zpracovat podklady o srovnatelných nabídkách, které posuzoval meziresortní tým. Věc prý posuzoval i Nejvyšší kontrolní úřad a nenašel žádné pochybnosti.

"Považuji to za dostatečné. Nebyl žádný důvod se zamýšlet nad jiným řešením," konstatoval ministr.

Současný pronájem vyprší v roce 2015. Kdy přesně bude prodloužení podepsáno, není podle Stropnického zatím jasné.

Plánovaná modernizace nadzvukových stíhaček mimo jiné umožní nasadit je v případě spojeneckých zásahů, jakým byla třeba kontrola vzdušného prostoru nad Libyí. Do ní se čeští piloti nemohli zapojit, neboť systémy gripenů neumožňovaly propojení se systémy dalších zemí.

„Přes to, že letouny jsou primárně určeny k ochraně vzdušného prostoru ČR v rámci aliančního systému, i nadále platí, že je budeme moci případně vyslat i do mezinárodních operací,“ uvedl k možnostem využití letounů náčelník Generálního štábu AČR Petr Pavel.

Obratné a snadno ovladatelné

Česko má 14 gripenů (z toho dva dvoumístné s dvojím řízením) a v minulosti s britsko-švédským konsorciem uzavřelo smlouvu o jejich desetiletém pronájmu (2005 až 2015).

Kontraktem se zabývala i britská protikorupční policie, podle níž byly v Česku a Maďarsku rozdány desetimilionové úplatky, aby si tyto dvě země gripeny pořídily. Pronájem letounů skončí na sklonku roku 2014.

Schopnosti gripenů si piloti vesměs pochvalují. Letouny se vyznačují snadnou ovladatelností a obratností, mechanici zase oceňují jednoduchou údržbu.

Kritici však poukazují na to, že gripeny nejsou plně kompatibilní se systémy NATO a nikde na světě je nevyzkoušeli v ostrém bojovém nasazení. Konkurenty gripenů jsou například americké F-16 či Eurofighter.

 

Právě se děje

Další zprávy