Veřejné zakázky se zase změní, vláda se shodla na změkčení pravidel

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Luboš Kreč
Aktualizováno 5. 10. 2015 13:38
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová uvedla, že vláda schválila návrh zákona o zadávání veřejných zakázek. Zákon má zadavatelům poskytnout větší pravomoci, současně jim nařizuje postupovat transparentně a přiměřeně. Platit musí nejpozději od 18. dubna 2016. Do té doby musí ČR převést evropské směrnice do národní legislativy.
Karla Šlechtová
Karla Šlechtová | Foto: ČTK

Praha - Zákon o veřejných zakázkách, jednu z nejčastěji upravovaných norem, čeká další výrazná změna. Vláda Bohuslava Sobotky schválila rozsáhlou novelu z dílny ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové. Podmínky vypisování tendrů, které se před třemi lety výrazně zpřísnily kvůli boji proti korupci, se zase změkčí.

Stávající zákon, který prosadila ještě vláda Petra Nečase, dával přednost tomu, aby rozhodujícím kritériem při vybírání vítěze soutěže byla nejnižší cena. Takové opatření ale často kritizovali jako komunální politici, tak firmy či antimonopolní úřad. Sobotkův kabinet jim jde vstříc - v některých případech bude nově dokonce zakázané, aby se rozhodovalo jen podle ceny.

Také se rozvolní a zjednoduší pravidla, podle nichž se řídí zakázky takzvaného malého rozsahu, tedy do dvou milionů korun. S tím nesouhlasí hlavně specialisté na boj proti korupci. "Tento zákon by v podstatě zhasnul světlo u zakázek malého rozsahu – těžko by se kdokoli dozvěděl, co se vlastně vysoutěžilo,“ tvrdí právník Pavel Franc z hnutí Rekonstrukce státu.

Výraznou změnou, pokud zákon projde sněmovnou, má být i to, že skončí seznam firem, které mají zapovězené účastnit se veřejných tendrů kvůli svým problémům z minulosti. Aktuálně je na něm sedm společností. Šlechtová se už dřív bránila, že tento “black-list” je nadbytečný, že jde nad rámec povinností EU a že i v novém režimu bude možné vyškrtnout ze soutěže firmu, která má skvrny v minulosti.

Klíčovými změnami má být i to, že státní instituce či města a kraje si budou moct na soudní spory najímat právníky, aniž by na ně musely vypisovat tendry. Bude takto nově složitější zjistit, kdo jsou subdodavatelé vítěze zakázky. A také se zvýší limit na vícepráce, z 30 procent stoupne na 50 procent.

"Ne že by to bylo v principu špatně, ale současný systém kontroly na to nestačí. Stát to není schopen ohlídat ani dnes, kdy je maximum 30 procent,“ myslí si Martin Kameník ze sdružení Oživení.

Tři tisíce připomínek

Zákon, který chce ministerstvo přejmenovat na zákon o zadávacích řízeních, musí platit nejpozději od 18. dubna 2016. Do té doby musí Česko převést evropské směrnice do národní legislativy. Zároveň by měl být zrušen dosavadní zákon o veřejných zakázkách a koncesní zákon, související právní předpisy pak čekají úpravy.

Schvalování zákona provázejí spory i uvnitř vlády. Předseda legislativní rady Jiří Dienstbier materiál od úřadu Karly Šlechtové označil za nekvalitní, sešlo se k němu prý na tři tisíce připomínek. Před dnešním jednáním vlády ale ministryně pro místní rozvoj uvedla, že zůstaly jen čtyři rozpory. Například lidovcům vadilo, že není jasné, jak to bude se zahraničními firmami, které se budou o zakázky v Česku ucházet - cizí společnosti by totiž nemusely rozkrývat své majitele.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) po jednáním vlády novinářům sdělil, že i zahraniční firmy budou muset prokazovat v případě zájmu o veřejné peníze svou strukturu. Přesto se dá očekávat, že ve sněmovně norma ještě dozná změn formou pozměňovacích návrhů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy