Vláda rozhodla: Sobota a neděle budou dny smutku

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá, Hana Pecinová
13. 4. 2010 16:55
Česko uctí památku obětí polského neštěstí
Foto: Reuters

Praha - Sobota a neděle budou pro Českou republiku dny smutku. V sobotu v poledne uctí Česko oběti polského leteckého neštěstí minutou ticha.

Na dnešním mimořádném zasedání o tom rozhodla vláda. Státní vlajky budou po oba dva dny vyvěšeny na půl žerdi.

Smuteční obřady se v Polsku nejprve plánovaly na sobotu. Nakonec se tamější úřady rozhodly uspořádat v sobotu v poledne veřejný smuteční obřad v centru Varšavy a v neděli bude pochován prezident Lech Kaczyński s chotí.

Už v sobotu dorazí do Polska česká delegace vedená prezidentem Václavem Klausem.

V Česku se život během víkendu nezastaví, vláda ale doporučila organizátorům, aby zvážili, jak vhodně připomenout polské oběti při kulturních nebo sportovních akcích.

"Kulturní a sportovní akce se nemusí rušit, ale předpokládám, že organizátoři na začátku minutou ticha uctí památku obětí," řekl místopředseda vlády Jan Kohout. "Není to tragédie jen pro polský národ, ale i pro Českou republiku," dodal.

Kasina, sázkové kanceláře a podobná zařízení mohou zůstat o víkendu otevřena. Loterijní zákon jim totiž nařizuje zavřít, jen když je vyhlášen den státního smutku, a ten kabinet nevyhlásil.

Vlaky zastavovat nebudou

České dráhy uctí oběti polského neštěstí vyvěšením státní vlajky na půl žerdi na budovách v přechodových pohraničních stanicích. Zastavovat jedoucí vlaky při minutě ticha ale dráhy kvůli bezpečnosti nebudou.

"V případě uctění památky obětí minutou ticha nelze i s ohledem na bezpečnost přerušit drážní dopravu a zastavit vlaky. To platí především pro vlaky, které jsou na trati. Nelze ale vyloučit, že v takovém případě dojde například u vlaků, které jsou ve stanici a mají plánovaný odjezd v okamžiku vyhlášení minuty ticha, že odjedou až po jejím ukončení," řekl Aktuálně.cz mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Zda se nějak k uctění obětí polské tragédie připojí i dopravní podniky největších měst v Česku, zatím není jasné.

"V současné době nejsou v MHD Ostrava připravována žádná opatření v souvislosti s uctěním památky polského leteckého neštěstí," uvedl mluvčí ostravského dopravního podniku Miroslav Albrecht.

Vedení dopravního podniku v Brně by o tom mělo rozhodnout zítra, pražský dopravní podnik v tom zatím jasno nemá. 

Památku uctí divadla i Bém

Národní divadlo si při svých víkendových představeních polské oběti také připomene, zatím ale přesně neví, jakým způsobem to provede.

"Zítra máme schůzku s ministerstvem kultury, kde se domluvíme, jakou formou památku obětí uctíme," prozradil Aktuálně.cz mluvčí divadla Tomáš Staněk.

Památku uctí i Hudební divadlo Karlín. "Uctíme památku obětí letecké katastrofy minutou ticha na začátku každého představení v těchto dnech," uvedl mluvčí divadla Tomáš Matějovský.

Víkendové představení operety Polská krev od Oskara Nedbala ale divadlo nezruší.

"Tuto rozvernou operetu napsal Oskar Nedbal jako poctu polskému národu a jeho nátuře a její nedělní představení bude naopak naší poklonou a podporou Polsku v jeho nejtěžších chvílích," reagoval Matějovský.

Valašskomeziříčské divadlo Schod naopak kvůli dnům smutku odloží plánovanou premiéru hry Pohřební ústav. Místo v sobotu novou hru odehraje až v úterý 20. dubna.

Vyhlášení dnu smutku ovlivní i další akce - třeba politické: pražský primátor se například rozhodl kvůli smutečním dnům přesunout sněm pražské ODS ze soboty na pondělí.

 

Právě se děje

Další zprávy