Vláda rozhodla: Sobota a neděle budou dny smutku

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá, Hana Pecinová
13. 4. 2010 16:55
Česko uctí památku obětí polského neštěstí
Foto: Reuters

Praha - Sobota a neděle budou pro Českou republiku dny smutku. V sobotu v poledne uctí Česko oběti polského leteckého neštěstí minutou ticha.

Na dnešním mimořádném zasedání o tom rozhodla vláda. Státní vlajky budou po oba dva dny vyvěšeny na půl žerdi.

Smuteční obřady se v Polsku nejprve plánovaly na sobotu. Nakonec se tamější úřady rozhodly uspořádat v sobotu v poledne veřejný smuteční obřad v centru Varšavy a v neděli bude pochován prezident Lech Kaczyński s chotí.

Už v sobotu dorazí do Polska česká delegace vedená prezidentem Václavem Klausem.

V Česku se život během víkendu nezastaví, vláda ale doporučila organizátorům, aby zvážili, jak vhodně připomenout polské oběti při kulturních nebo sportovních akcích.

"Kulturní a sportovní akce se nemusí rušit, ale předpokládám, že organizátoři na začátku minutou ticha uctí památku obětí," řekl místopředseda vlády Jan Kohout. "Není to tragédie jen pro polský národ, ale i pro Českou republiku," dodal.

Kasina, sázkové kanceláře a podobná zařízení mohou zůstat o víkendu otevřena. Loterijní zákon jim totiž nařizuje zavřít, jen když je vyhlášen den státního smutku, a ten kabinet nevyhlásil.

Vlaky zastavovat nebudou

České dráhy uctí oběti polského neštěstí vyvěšením státní vlajky na půl žerdi na budovách v přechodových pohraničních stanicích. Zastavovat jedoucí vlaky při minutě ticha ale dráhy kvůli bezpečnosti nebudou.

"V případě uctění památky obětí minutou ticha nelze i s ohledem na bezpečnost přerušit drážní dopravu a zastavit vlaky. To platí především pro vlaky, které jsou na trati. Nelze ale vyloučit, že v takovém případě dojde například u vlaků, které jsou ve stanici a mají plánovaný odjezd v okamžiku vyhlášení minuty ticha, že odjedou až po jejím ukončení," řekl Aktuálně.cz mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Zda se nějak k uctění obětí polské tragédie připojí i dopravní podniky největších měst v Česku, zatím není jasné.

"V současné době nejsou v MHD Ostrava připravována žádná opatření v souvislosti s uctěním památky polského leteckého neštěstí," uvedl mluvčí ostravského dopravního podniku Miroslav Albrecht.

Vedení dopravního podniku v Brně by o tom mělo rozhodnout zítra, pražský dopravní podnik v tom zatím jasno nemá. 

Památku uctí divadla i Bém

Národní divadlo si při svých víkendových představeních polské oběti také připomene, zatím ale přesně neví, jakým způsobem to provede.

"Zítra máme schůzku s ministerstvem kultury, kde se domluvíme, jakou formou památku obětí uctíme," prozradil Aktuálně.cz mluvčí divadla Tomáš Staněk.

Památku uctí i Hudební divadlo Karlín. "Uctíme památku obětí letecké katastrofy minutou ticha na začátku každého představení v těchto dnech," uvedl mluvčí divadla Tomáš Matějovský.

Víkendové představení operety Polská krev od Oskara Nedbala ale divadlo nezruší.

"Tuto rozvernou operetu napsal Oskar Nedbal jako poctu polskému národu a jeho nátuře a její nedělní představení bude naopak naší poklonou a podporou Polsku v jeho nejtěžších chvílích," reagoval Matějovský.

Valašskomeziříčské divadlo Schod naopak kvůli dnům smutku odloží plánovanou premiéru hry Pohřební ústav. Místo v sobotu novou hru odehraje až v úterý 20. dubna.

Vyhlášení dnu smutku ovlivní i další akce - třeba politické: pražský primátor se například rozhodl kvůli smutečním dnům přesunout sněm pražské ODS ze soboty na pondělí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy