Vláda projedná zvýšení dávek na bydlení, důvodem je růst cen za energie i nájmy

ČTK ČTK
15. 12. 2019 9:48
Dávky na bydlení by se mohly od ledna mírně zvýšit. Takzvané normativní náklady na bydlení, z nichž se pomoc potřebným od státu vypočítává, by se měly kvůli růstu cen nájmů, energií a paliv zvednout. Navrhované vládní nařízení, které připravilo ministerstvo práce, v pondělí projedná kabinet. Normativy upravuje každý rok.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Měsíční náklady se stanovují podle počtu osob v domácnosti a velikosti bydliště. Pro nájemní byty by se měly podle návrhu zvednout o 234 až 811 korun, v družstevních a vlastních bytech pak o 202 až 501 korun. Upravují se i částky za pevná paliva a za náklady srovnatelné s nájemným.

Ministerstvo práce odhaduje, že by navýšení normativů mohlo znamenat pro příští rok 335 milionů korun na dávky navíc. V Česku se vyplácejí dvě dávky na bydlení - příspěvek a doplatek. Loni do konce září se na ně vydalo 7,3 miliardy korun, letos za stejné období 6,6 miliardy.

Na příspěvek má nárok vlastník nebo nájemník, který je v bytě trvale hlášený, pokud mu na pokrytí nákladů na přiměřené bydlení nestačí v Praze 35 procent a jinde 30 procent příjmu. Dávka pak odpovídá rozdílu mezi normativem a 0,3 či 0,35násobkem příjmu.

Doplatek má dorovnat výdaje na bydlení tak, aby lidem zbylo na živobytí. Za přiměřenou bytovou plochu pro jednu osobu se považuje 38 metrů čtverečních, pro dvě 52, pro tři 68 a pro čtyři a víc lidí 82 metrů.

Náklady na bydlení v Praze se příští rok ještě zvýší 

V Praze se letos státem stanovené náklady pohybují v nájemních bytech podle počtu lidí v domácnosti od 8233 do 18 805 korun, ve vlastních či družstevních bytech od 4670 do 11 268 korun. Od ledna by to mohlo být v nájmu 8577 až 19 617 korun a ve vlastním od 4872 do 11 769 korun.

V dalších místech republiky jsou podle velikosti bydliště náklady nižší než v metropoli. Nejmenší jsou v obcích a městech s méně než 10 tisíci obyvateli. V nájemních bytech tam činí od 5117 korun pro jednu osobu do 12 082 korun pro početné rodiny, od ledna by to mohlo být 5374 až 12 703 korun.

Ve vlastních a družstevních bytech jsou mimopražské normativy stejné jako v hlavním městě - mají činit od ledna od 4872 do 11 769 korun místo letošních 4670 až 11 268 korun.

Ministerstvo v podpoře na bydlení chystá změny. Už dřív oznámilo, že by místo dvou dávek mohla existovat jedna. V létě před prázdninami se objevil návrh zákona, podle něhož se měl místo příspěvku poskytovat přídavek. Podmínky pro jeho vyplácení se měly zpřísnit. Doplatek se měl zrušit. Do ubytoven se pak od roku 2024 dávky na bydlení vůbec neměly posílat. Plán sklidil ostrou kritiku.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) poté uvedla, že z jejího úřadu unikl jen pracovní materiál. Změny v dávkách a opatření proti chudobě měla do konce listopadu navrhnout komise, kterou Maláčová zřídila. Už dřív šéfka resortu oznámila, že výsledek představí v polovině prosince a že očekává, že by se na doplatku na bydlení mohly ušetřit stovky milionů korun. Ministerstvo termín zveřejnění záměrů zatím neohlásilo.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy