Vláda podpoří vyšší zdanění loterií a hracích přístrojů

ČTK ČTK
26. 4. 2015 10:45
Veřejné rozpočty by si měly díky loterijní novele polepšit o 2,2 až 2,6 miliardy korun.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Bleskově

Praha - Sazba odvodu z loterií se zřejmě zvýší od příštího roku o pět procentních bodů na 25 procent a denní místní poplatek za každý herní přístroj se zdvojnásobí na 110 korun.

Předpokládá to loterijní novela poslance Jana Volného (ANO), kterou v pondělí projedná vláda.

Ačkoli předběžné stanovisko doporučuje ministrům zaujmout k předloze neutrální postoj, koalice se ve středu dohodla navzdory některým výhradám na její podpoře. Lidovci žádají debatu o využití peněz.

Předlohu avizovalo už dřív ministerstvo financí kvůli tomu, že patrně nestihne předložit návrh nového loterijního zákona. Veřejné rozpočty by si měly díky ní polepšit o 2,2 až 2,6 miliardy korun.

Ačkoli Volného norma mění podíl obcí a státu na výnosu z odvodu ve prospěch státu, obecní rozpočty by si měly i tak přilepšit o 250 až 307 milionů korun. Do státního rozpočtu by mělo plynout o 1,9 až 2,3 miliardy Kč navíc. Zatímco nyní stát dostává z odvodu pětinu, nově by to měly být dvě pětiny.

Vládní právníci předloze v předběžném stanovisku vyčítají, že si nevšímá provozování nelegálních sázkových her na internetu a znevýhodňuje tak provozovatele legálních loterií.

Poukazují taky na to, že údaje o zvýšených rozpočtových příjmech jsou jen odhady, když stoprocentní zvýšení místního poplatku by mohlo být pro provozovatele automatů likvidační. Legislativci se podobně jako lidovci pozastavují i nad tím, že předloha nepojednává o využití peněz ze zvýšených rozpočtových příjmů.

V koalici se mluví o tom, že peníze by mohly jít například na podporu sportu. Lidovci žádají jejich využití taky na prevenci a léčbu sociálně-patologických jevů.

Nový návrh zákona o hazardu včetně změn zdanění se odsunul podle dřívějšího vyjádření ministerstva financí kvůli tomu, že jej musí posoudit Evropská komise a musí se uskutečnit výběrové řízení na monitorovací systém. Norma tedy patrně nezačne platit od příštího roku, ale nejpozději od roku 2017. Volného předloha je záložním řešením. Pokud by se povedlo přijmout nový zákon už letos, byla by bezpředmětná.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy