Vláda schválila odvolání vědkyně Sykové z Rady pro výzkum, vývoj a inovace

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 6. 2016 15:30
Odvolání vědkyně a senátorky Evy Sykové z Rady pro výzkum, vývoj a inovace schválila vláda. Syková působila v Radě jako první místopředsedkyně, po kauze s placenou léčbou kmenovými buňkami minulý týden na funkci sama rezignovala a odešla také z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd, jehož byla ředitelkou. Návrh na odvolání, který podal Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), musela ještě schválit vláda. Místo ředitelky v ústavu po Sykové zatím převzala Miroslava Anděrová, dokud nebude v konkurzu zvolen nový ředitel.
Eva Syková.
Eva Syková. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vláda schválila odvolání senátorky Evy Sykové (za ČSSD) z vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, kde vědkyně působila i ve funkci první místopředsedkyně. Syková na členství již rezignovala minulý týden kvůli kauze léčby kmenovými buňkami. Návrh na odvolání předložil kabinetu vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), informovala jeho mluvčí Adéla Klimešová.

Uvolněné místo v předsednictvu rady bude doplněno ze stávajících členů rady. Kdo by to měl být, se zatím neví. Rada se volbou bude pravděpodobně zabývat na příštím jednání, které bude za dva týdny. Volba nového člena rady pak může trvat i několik týdnů.

Syková se minulý týden vzdala také funkce ředitelky Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. Bude zde ale dál pokračovat ve vědecké práci. Ústav dočasně vede členka jeho rady a vědkyně Miroslava Anděrová, než bude v konkurzu vybrán nový ředitel. Od pondělí také prochází hospodaření ústavu interním finančním auditem.

Spolupracovníci Sykové podle reportáže České televize brali od některých pacientů se smrtelnou amyotrofickou laterální sklerózou(ALS) 150 000 korun za experimentální léčbu kmenovými buňkami. Účast v klinické studii přitom má být ze zákona bezplatná. Vědkyně trvá na tom, že nic nezákonného ani neetického neudělala, hlavní snahou prý bylo pomoci pacientům ALS. Zvažuje, že se bude bránit soudně.

Bělobrádek také vládu informoval, proč nefunguje informační systém pro vědu. Jde o klíčový systém pro české vědce, ve kterém byla data a informace o výzkumu a jeho veřejné podpoře. Výpadek systému kritizovaly Česká konference rektorů, opozice i další instituce, které ho používaly.

"Jednací řízení stále probíhá, data ze systému ale máme zálohována a uchována. Děláme maximum, aby tato data mohla být co nejdřív využitelná v rámci systému," uvedl v tiskové zprávě Bělobrádek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy