Vláda neschválila smlouvu o D11. Ve hře je vyvlastnění

Eliška Bártová Eliška Bártová
3. 5. 2010 15:35
Stát nemá souhlas jednoho z majitelů
Nedokončená dálnice D11
Nedokončená dálnice D11 | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vláda dnes opět neschválila smlouvu o směně pozemků s Ludmilou Havránkovou pro stavbu D11. Navzdory tomu, že statkářka s podmínkami souhlasila.

Uzavření dohody brání fakt, že se úředníci nedohodli s jedním z majitelů pozemků, které stát chce pro stavbu získat.

Jde o malý kus pozemku, který letitě patří na půl paní Havránkové a její sestře Jaroslavě Štrosové. Stát však předal Štrosovým cenovou nabídku za pozemky teprve minulý čtvrtek večer.

Nyní vládní úředníci vzkazují: pokud do týdne nepodepíší souhlas s prodejem, přijde na řadu varianta B - vyvlastnění, a to nikoliv paní Štrosové, ale všech pozemků statkářky Havránkové.

"Princip dohody byl o všech pozemcích rodiny Havránkových, proto my považujeme paní Štrosovou za součást dohody," řekl Aktuálně.cz zástupce Úřadu vlády Michal Frankl. "Pokud by nebyla tento týden dohoda z její strany uzavřena, tak stát nemá jinou možnost než vyvlastnit. To rozhodnutí bude na vládě příští týden."

Podpis v jednom dni

Minulý čtvrtek se státní úředníci předběžně dohodli s farmářkou Havránkovou na směně pozemků. Podle informací Aktuálně.cz má za 3 hektary získat stejně velký pozemek, doplatek 21 milionů za rozdíl v ceně a 130 hektarů do pronájmu na 15 let.

Jenže státní úředníci v té době neměli souhlas od spolumajitelky jednoho z pozemků o rozloze zhruba 1 400m2 - Jaroslavy Štrosové.

"Tento pozemek vlastní matka desítky let, stát s námi ale začal o jejich prodeji jednat teprve letos v březnu, kdy nám napsali dopis, že se omlouvají, že až nyní zjistili, že je spolumajitelkou," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz advokát paní Štrosové, její syn David.

Podle Štrose absolvoval pouze dvě jednání s úředníky. "Na tom minulý týden rovnou chtěli, abychom podepsali smlouvu. Nezažil jsem takové jednání, chtít podpis bez posudku, bez možnosti poradit se s klientem," říká. "Proto jsem to odmítl. Následně večer mi poslali to znalecké ocenění pozemků. Od té doby se neozvali."

Ze zběžného pročtení obsáhlého dokumentu je podle Štrose zřejmé, že problém bude ve způsobu, jakým byly pozemky oceněny.

Stát jejich hodnoty vypočítal zhruba na 160 tisíc korun. To však advokát Štros nepovažuje za adekvátní.

"Jsou tam cenové rozpory," říká. "Před dvěma lety je oceňovali zcela jinak, téměř za desetinásobnou cenu než nyní. Chceme znát důvody, proč nyní změnili způsob výpočtu."

Posudek jako vstřícný krok

Zástupce Úřadu vlády Michal Frankl, jenž má vyjednávání na starosti, odmítá jakékoliv pochybení, že dohoda - navzdory souhlasu statkářky Havránkové - dosud není uzavřena.

"Proč by to měla být naše vina?" diví se. "Posudky se zpracovávají běžně i šest měsíců, tento byl hotov během šesti týdnů. Byl to náš vstřícný krok, že jsme ho nechali zpracovat ještě před podpisem smlouvy."

Statkářka Ludmila Havránková
Statkářka Ludmila Havránková | Foto: Ludvík Hradilek

Stejně tak odmítá, že by stát pochybil, když se Štrosovými začal jednat teprve před dvěma měsíci. Ač se nyní ukazuje, že právě na tom může dohoda zkrachovat.

Podle Frankla totiž vnímal stát podíl na pozemku coby součást dohody se statkářkou Havránkovou.

S tím však advokát a syn paní Štrosové nesouhlasí. "Nezáleží na tom, že jsou to sestry, jsou to dvě odlišné osoby, jejichž jména jsou již léta zapsána v katastru," namítá.

Kolektivní vina

Stát však má pro svůj "kolektivní" postoj další vysvětlení: podle výkladu úředníků Havránková potřebuje od své sestry souhlas k prodeji své poloviny.

"Právně vzato nemá paní Havránková souhlas od sestry k prodeji své poloviny a v tom smyslu je to proto problém paní Havránkové," vysvětluje Frankl. "Kdyby se nepodařilo sjednat dohodu s paní Štrosovou, je to nenaplnění dohody s paní Havránkovou."

Advokát paní Štrosové však ani s tímto tvrzením nesouhlasí. "Moje matka s paní Havránkovou nemá žádný spor," říká. "Pokud paní Havránková požádá moji matku, aby dala souhlas k prodeji její poloviny, udělá to. Jenže stát - jenž má být nabyvatelem té poloviny - nám dosud nepředložil žádnou smlouvu."

Podle advokáta Štrose je celé jednání státních úředníků tristní. "Je to celé divné," říká. "Připadá mi to, že se snaží jednat jen formálně, zatímco to směřují k vyvlastnění."

S tím také vláda počítá coby s variantou B, kterou schválila letos v únoru. O jejím obsahu redakce Aktuálně.cz dnes již informovala.

Zástupce vlády Frankl však počítá s tím, že k dohodě ještě tento týden nakonec dojde. "Jsem optimista, že se to dotáhne," říká. "Je to relativně malý problém, v porovnání, co jsme už museli řešit."

 

Právě se děje

Další zprávy