Vláda Nečasových mužů si odklepla, že přehlíží ženy

Tereza Šídlová
23. 10. 2011 13:45
Ženy v české státní správě zastávají jen ty nejnižší řídící pozice
Vláda mužů ve Strakově akademii
Vláda mužů ve Strakově akademii | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - "Family foto" neboli skupinová fotka české vlády pod vedením premiéra Petra Nečase ještě nedávno připomínala pánský klub ze starých časů a z jiných končin, než je Evropské unie.

Teprve po roce mezi sebe čeští ministři pustili ženu, místopředsedkyni vlády Karolínu Peake.

Tato vláda mužů si ve středu odklepla to, že ženy-šéfky jsou ve státních úřadech přehlíženy.

Jednotlivé ministerské rezorty by měly mít kolem 30 procent žen v řídících pozicích. Úřady těchto čísel dosahují - zároveň ale neuvádějí, že ženy zůstávají stranou při obsazování nejvyšších úředních postů, tedy především pozice náměstků.

"Stejně tak jako v politických pozicích, zůstávají ženy výrazně podreprezentovány i v rozhodovacích pozicích státní správy," stojí ve vládní zprávě o rovných příležitostí pro ženy a muže v roce 2010. Ve středu se jí zabývala vláda.

Patnáct náměstkyň

Zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, která zprávu předkládá, přišla s následujícími čísly odpovídajícími poslednímu dni roku 2010, čísla tedy odrážejí už Nečasovo úřadování. Členku vlády neměl kabinet ani jednu a žen v pozici náměstka ministra bylo 15 z celkového počtu 115 úředníků v této vrcholné pozici (tvořily tedy 13 procent).

Ženám naopak ve větším počtu náleží pozice ředitelek odborů na ministerstvech, tam jich bylo těch "optimálních"156, což tvoří 31, 2 procent všech lidí v této pozici.

"Opatření pro rok 2010 obsahovala úkol, podle kterého měly všechny rezorty aktivně podporovat vyrovnané zastoupení žen a mužů na vedoucích pozicích," stojí dále ve zprávě. "Pokud je podíl žen nebo mužů ve vedoucích pozicích menší jak 30 %, měly jednotlivé rezorty přijmout opatření na základě zákoníku práce k podpoře vyrovnaného zastoupení žen a mužů," pokračuje dokument.

Jenže jednotlivá ministerstva se zřejmě do boje proti nerovnému zastoupení žen a mužů příliš nepustily. Odpověděly podle zprávy Šimůnkové, že pomyslnou kvóty naplňují. Tím, že ženy působí na nižších řídících pozicích.

"Třicetiprocentní zastoupení vychází tedy ze součtu žen a mužů na všech vedoucích pozicích - od náměstků a náměstkyň až po vedoucí oddělení a nerozlišují jednotlivé stupně vedoucích a rozhodovacích pozic," uvádí dále zpráva.

Jen pětina žen

Pokud by se dané údaje zprůměrovaly - včetně ministerských pozic, došlo by se k podílu 20 procent žen zastoupených na vedoucích pozicích na českých ministerstvech. S tím, že nejvyšší procento z nich (40 procent) pracuje na nejnižší řídící funkci vedoucích oddělení.

Česko je přitom výrazně mužským obsazením vlády v Evropské unii spíš raritou.

Nejvyšší zastoupení mají tradičně severské země. Například Finsko, které bylo první evropskou zemí garantující volební právo ženám, má v současnosti vládu, kde je téměř padesát procent žen. Muži mají pomyslnou většinu jediného hlasu, kabinet tvoří devatenáct ministrů, devět z nich je žen.

Rovných příležitostí se ale nezříkají ani například v sousedním postkomunistickém a zároveň velmi konzervativním Polsku. Odstupující vláda premiéra Donalda Tuska, který před dvěma týdny vyhrál znovu volby, měla ve svých řadách pět žen, které tvořily jednu čtvrtinu vlády.

Premiér Nečas si však co do volby svých podřízených může podat ruku s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, i tento pravicový politik má kabinet složený jen z mužů.

 

Právě se děje

Další zprávy