Šlachta byl těsně před odvoláním, řekl Nečas k loňské razii

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
16. 3. 2014 12:52
Šéf ÚOOZ expremiérovi vzkázal, že jeho kabinet ho odvolat nemohl
Expremiér Petr Nečas
Expremiér Petr Nečas | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Mezi expremiérem Petrem Nečasem a ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robertem Šlachtou se rozpoutalo další kolo mediální přestřelky.

Spustil ji Nečasův rozhovor pro týdeník Euro.

Někdejší ministerský předseda v něm mimo jiné prohlásil, že Šlachta byl loni v červnu, kdy proběhla rozsáhlá razie, těsně před odvoláním.

Důvodem podle něj měl být fakt, že ÚOOZ "selhal v boji s černým obchodem s alkoholem". Důsledkem toho pak měla být metanolová aféra.

"Tam dochází k obrovským daňovým únikům. Nemělo se vykřikovat na veřejnost, jak jsme dobří, ale měli už daleko dříve dopadnout ty pachatele, kteří obchod s černým alkoholem provozovali," řekl týdeníku Nečas.

"Tady je jasně vidět, že hlavní náplní činnosti těchto policejních útvarů se stal hon na politiky. Prostě, odstřel si svého politika, a čím vyššího sestřelíš, tím větší mediální hvězdou budeš."

Vysoký policejní důstojník neskrývá překvapení. "Je to pro mě nová informace, že vláda odvolává ředitele ÚOOZ," řekl Aktuálně.cz Šlachta.

Robert Šlachta
Robert Šlachta | Foto: Vojtěch Marek

"Černý alkohol je prací ministerstva financí, daňová trestná činnost také nespadá pod náš útvar a měla by to být otázka na náměstka Kučeru, jak jsme na kauze Metyl pracovali," odvolává se Šlachta na tehdejšího náměstka policejního prezidenta.

Zásluhy jsme si nepřivlastnili

"Že jsme si přivlastnili výsledky krajské policie je naprostý nesmysl," dodal v narážce na Nečasovo tvrzení, že ÚOOZ částečně vzal zásluhy krajským ředitelstvím policie v Ostravě a ve Zlíně.

Šéfovi protimafiálnského útvaru vadila i Nečasova zmínka o tom, že Šlachtovi lidé nezvládali boj proti obchodování s bílým masem. "Podívejte se na to, jak naši práci v této problematice hodnotí Američané."

Ostré výroky Petra Nečase na adresu Roberta Šlachty zaznívají od doby, kdy skončil v čele vlády. Krátce poté označil praktiky ÚOOZ za podobné těm, které využívalo gestapo. Šlachta kontroval zveřejněním videa ze zatýkání Nečasovy současné manželky Jany (dříve Nagyové). 

"Nevím přesně, kde končí jeho (Nečasovo) politické prohlášení a kde začíná jeho obhajoba. Beru to spíše jako obhajobu," reagoval v Otázkách Václava Moravce na České televizi nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy