Vláda kývla na revoluční změnu práva. Platit ale nebude

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá, Eva Benešová
27. 4. 2009 13:35
Občanský zákoník prosadí spíš až příští kabinet

Praha - Odcházející Topolánkova vláda schválila na sklonku své éry největší legislativní změnu za dobu trvání samostatné České republiky.

Nový občanský zákoník, který upravuje životní situace každého člověka od narození, po sňatek až k úmrtí, ale platit nezačne.

Vláda totiž rozhodla, že ho do sněmovny nyní nepošle. Do předčasný voleb zbývá jen několik měsíců a zákoník by se nestihl v obou komorách parlamentu projednat.

Na rozdíl od nedávno schváleného trestního zákoníku se navíc koalice neshodla s opozicí. Sociální demokraté říkají paragrafům koaličního zákoníku jasné ne.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil nicméně oznámil, že pokud se k prosazení normy nebude mít příští vláda, předloží ho sám. "Pokud budu poslancem, pokusím se o to," řekl na tiskové konferenci.

Sněmovnou zákoník neprojde

Socialistům vadí, že zákoník neřeší problémy současnosti (například prostředí internetu), je příliš obsáhlý, nenavazuje na stávající právo a změnou terminologie by způsobil chaos v občanskoprávních sporech.

"ČSSD proto nepodpoří v tomto volebním období návrh občanského zákoníku a bude podporovat jeho přepracování do podoby moderní, srozumitelné a nebourající v tak rozsáhlé míře judikaturu, např. vytvořením oponentního týmu na ministerstvu spravedlnosti," uvedl právní expert ČSSD Jeroným Tejc. Nechal se slyšet, že ČSSD připraví nový návrh, který by měl platit od roku 2015.

Změny v občanském zákoníku

  • zákoník chce dát lidem větší prostor, aby si "dělali, co chtějí"
  • větší váhu by dostalo slovo, respektive ústní slib. Vybrané smlouvy, třeba prominutí dluhu, by už nemusely mít písemnou podobu
  • náhradu škody za život a zdraví bude určova soud individuálně, dnes ji jednotně stanoví vyhláška
  • zákoník chce zpřísnit podmínky za jakých lze člověka zbavit svéprávnosti
  • člověk bude moci více rozhodovat o tom, kdo po smrti získá jeho majetek
  • na zvíře už české zákony nemají pohlížet jako na věc
  • zákazníkům cestovních kanceláří by nový občanský zákoník měl zaručit práva, jak je stanovila Evropská unie. Výraznou změnou je hlavně odškodnění za ztrátu radosti z dovolené

Podle vlády jisté, že zákoník prosadí až nová vláda vzešlá z předčasných voleb.

Pospíšil ustoupil z liberálních pravidel

Ministerstvo spravedlnosti při projednávání připomínek muselo ustoupit i některým námitkám členů vlády a v něčem se odchýlit od liberálního charakteru zákoníku. I lidovečtí ministři tedy zvedli pro zákoník ruku.

Ministerstvo pro místní rozvoj prosadilo zrušení práva majitele bytu vypovědět nájemníka bez udání důvodu. Nepomohla ani dvouletá výpovědní lhůta, kterou měl nájemník zaručenou.

Ministerstvo vnitra zase prosadilo, aby lidé dál museli registrovat spolky, které si chtějí založit. Zatím není jasné, kde se spolky budou registrovat. Doposud vede registr právě vnitro. To je podle šéfa expertního týmu, který zákoník tvořil, profesora Karla Eliáše relikt ještě z dob Bachova absolutismu.

"V některých zemích Evropy jsou spolky registrované, například v Itálii nebo v Německu. Nikde je ale neregistruje úřad, který zároveň spravuje policii. Rejstříky vedou například soudy nebo místní úřady," vysvětlil před časem Eliáš.

 

Právě se děje

Další zprávy