Vláda je bez plánu. Nevím, co bude za 3 týdny, přiznal Babiš ve sněmovně

Premiér Andrej Babiš (ANO) dle vlastních slov neví, co bude následovat po třech týdnech zatím nejtvrdších restrikcí nařízených kvůli zhoršujícímu se pandemickému stavu v Česku. Na dotazy poslanců pouze uvedl, že na rozvolnění není čas, a odkázal na epidemiology a šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška.
Babiš na interpelacích: Nevím, co bude za tři týdny | Video: ČTK

S dotazem, co bude po třech týdnech, zdali se situace zlepší, zhorší, nebo bude stejná, vystoupili postupně pirátská poslankyně Olga Richterová a její kolega Martin Jiránek. První jmenované premiér v úvodní interpelaci neodpověděl. Shrnul pouze, že situace v Česku je špatná a že na covidových lůžkách leží výrazně mladší pacienti než v prvních dvou vlnách.

Po doptání se Richterové, jaká tedy bude situace za tři týdny, Babiš pouze řekl, že je současná pandemie přírodní katastrofou a že teď neví, co zpřísněná omezení udělají s epidemiologickým stavem. To samé zopakoval i na dotaz Jiránka.

"Určitě nebudeme rozvolňovat," prohlásil pouze v interpelaci, ale neupřesnil, zdali mluvil o uvolnění za tři týdny, nebo o nejbližších dnech.

Nepřímo tak přiznal, že vláda zatím dlouhodobý plán rozvolňování buď nechce zveřejnit, nebo žádný nemá. Podle Babiše zatím nikdo nedokázal předpovědět vývoj epidemie. Dotazy poslanců přesměroval na epidemiology a šéfa zdravotnických statistiků Duška.

V Česku zemřelo od začátku epidemie nemoci covid-19 přes 21 000 lidí s potvrzenou nákazou novým koronavirem. Poslední tisíc úmrtí přibyl za šest dní. Denní nárůsty nově potvrzených případů jsou nadále vysoké. Ve středu přibylo 15 088 potvrzených případů covidu, o 1300 více než před týdnem. 

 

Právě se děje

před 12 minutami

Ministři mají interpelace "na salámu", stěžuje si opozice. Vondráček se na ně kvůli docházce obrátí

Předseda sněmovny Radek Vondráček z vládního hnutí ANO se chce obrátit na vládu a jednat s ní o docházce ministrů na sněmovní interpelace. Řekl to při čtvrtečních interpelacích v reakci na stížnosti předsedkyně opoziční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Adamové vadili chybějící ministři a prohlásila, že většina vlády má sněmovnu "na salámu".

"Chtěla bych vás tedy požádat pane předsedo sněmovny, aby, byť už se chýlíme ke konci volebního období a možná někteří ministři už si balí, tak aby opravdu nezanedbávali tuto svoji povinnost, abyste je k tomu vyzval jako jejich stranický kolega a aby se zkrátka nedělo to, že má většina vlády, ani ne polovina, ale většina vlády Poslaneckou sněmovnu na salámu," prohlásila předsedkyně TOP 09.

"Já těch stranických kolegů ve vládě moc nemám, možná jenom tak tři. Ale ujišťuji vás o tom, že se mi to taky nelíbí, že tady nejsou. Takže slibuji, že se obrátím na vládu, abychom ty interpelace nějakým způsobem řešili důstojnou formou," reagoval Vondráček.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy